Feedback Intrebare deschisa pentru BIGPOINT...

Discuție în 'Actualizări și idei' creată de Veneficus, 26 Sep 2017.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

doriti un raspuns la aceasta intrebare de la dezvoltatorul acestui joc?

  1. da

    86,3%
  2. nu

    13,7%
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. mobob

    mobob User

    din pacate ,veneficus,corectitudinea si dreptatea fac greu casa buna cu afacerile...si dark orbit este o afacere...discutii vis a vis de boti,utilizatori de programe "de lupta" si maniera bp de a-i controla au mai fost,si cred ca mi-am exprimat destul de clar parerea in acele discutii...
    Daca,si accentuez "DACA",BP chiar vrea sa faca ceva curatenie, e oarecum obligat sa face exact ceea ce a facut in 2013...Adica sa dea intii un avertisment,apoi sa urmeaze niste pedepse mai severe,si abia la a treia abatere sa inchida conturile...Daca le inchide pe toate din prima (cind zic toate ,ma refer la toate conturile celor care folosesc ORICE fel de programe),practic ar inchide si jocul imediat,pentru ca fii realist si imagineaza-ti ORICE afacere din lumea asta care ar pierde brusc minim 60-70% din venituri,in speranta ca pe viitor s-ar rebalansa...iar in cazul bp,ar urma un faliment imediat ,in locul unei degradari treptate...
    Asa incit,raminem cu speranta ca POATE se va schimba ceva...asa cum s-a intimplat dupa 2013,cind,desi nu au disparut complet "dopatii",oricum numarul lor devenise nesemnificativ,si a fost asa o perioada de 2-3 ani...
    PS
    ::)) referitor la "noii" si "vechii"trisori, inchiderea conturilor noi prinse cu programe e de fapt un fel de demonstratie a noilor metode de detectie...sper ca nu esti atit de naiv incit sa crezi ca e vorba de noi jucatori in spatele acelor conturi...ele apartin tot vechilor rechini...
     
    *^*NEMESIS*^*RO*^*! apreciază asta.
  2. catalin13

    catalin13 User

    salut.. all
    eu ieri am dat pe cineva la suport si azi mam trezit fara chat...in conditile in care eu nu folosesc chat..:)
    dar nu asta e probleme ..probleme e acei jucatori care nu joaca coret...mie mi sa intmplat o chestie ciudata...
    ma batem si imi dau EMP si un urmatoarea scunda iau ghiata...si asta nu o data cu acelasi jucator de fie care data si nu numai asta
    el nici macar nu isi da ISH sau EMP....si nu unu sunt mai multi.
    pareare mea este ca ar mai trebuie penalizati trisori..si banarea nu cred ca este o metaoda bune...eu daca asi fiii asi face in fleuu urmator:..
    leasi lua upgreidurile,registru pilot si minus uri si credite.. la uridium un milion iar la credite nustiu...
     
  3. mobob

    mobob User

    ::))
    anularea punctelor la registru si a upgradeurilor ... in asta a constat primul val de sanctiuni in 2013...
     
  4. catalin13

    catalin13 User

    pai si acum dece nu se mai practica metoda asta...???
     
  5. mobob

    mobob User

    la aceasta intrebare doar un membru al stafului bp iti poate raspunde...noi,jucatorii,putem doar sa ne dam cu presupusul...
     
  6. Veneficus

    Veneficus User

    prin urmare nu au falimentat...

    faci presupuneri...sau poate nu....daca gresesc si ai siguranta ca procentul asta e real pune te rog aici sursa informarii tale...
    60-70% din veniturile BP reprezentate de trisori???
    hmm...
     
  7. mobob

    mobob User

    lool...
    deci nu au falimentat,PENTRU CA NU AU INCHIS IMEDIAT CONTURILE PRINSE CU PROGRAME.....
    in fapt,au dat intii un avertisment,apoi cei care au ignorat avertismentul si au continuat au fost sanctionati cu anularea punctelor la registru,cu stergera tuturor upgradeurilor,si ,parca (desi de asta nu mai sint foarte sigur ) cu retragerea unui anumit procentaj din onare si/sau experienta...abia in a treia etapa,au fost inchise unele conturi (destul de putine in fapt),ale celor extrem de incapatinati sau inconstienti care au cntinuat sa folseasca programe...si asta a functionat...jocul a fost relativ curat o perioada,cel putin prin comparatie...
    asta o stiu cu siguranta,pentru ca am fost martor la acele evenimente.
    in ce priveste a doua parte,cea legata de procentul veniturilor de la trisori,bineinteles ca fac presupuneri...sursa informatiilor?
    logica...si asta poti sa o faci si tu,iesi pe harti,si vezi ce e acolo.
    si inca am impresia ca am fost modest in estimari...pentru ca am mai explicat asta odata,nu e vorba strict de banii trisorilor,ci si de banii pe care unii ii insereaza in joc DIN CAUZA TRISORILOR, mai precis,ca sa le poata face fata.

    Si revenind la tema de fata, parerea mea e ca BP va actiona masiv contra trisorilor abia in momentul cind nu va mai avea incotro,respectiv atunci cind lucrurile vor ajunge intrun punct in care insasi trisorii vor ajunge la lehamite,sau cind programele vor ajunge mult prea departe ( cam cum a fost in 2013,cind aparuse si proliferase un astfel de program care functiona in grup,si riposta,tot in grup,atacurilor-abia apoi bp a pus hotarit frina).

    ciclul e de fapt repetitiv...jocul se dezvolta...are o perioada relativ liniara,apoi,brusc,apar chestii foarte scumpe,relativ cu ce era pina atunci...asta genereaza o veritabila explozie de programe...programe care,ciudat,sint aproape imune la detectie....apoi,iar brusc,bp calca frina...si iar urmeaza o perioada de acalmie...apoi lucrurile se repeta...e deja tipar.


    chiar nu vezi asta? sa fie naivitate? sau altceva?...
     
    *^*NEMESIS*^*RO*^*! și WIΖΛΓΔ apreciază asta.
  8. Veneficus

    Veneficus User

    relativ curat , aici ai dreptate...
    clasamentele , care fac parte tot din joc...au ramas si sunt la fel de murdare ... si asta stiu si eu cu aceasi siguranta ca si tine pentru ca si eu am fost martor la acele evenimente...

    ps:
    doar aparenta... naivitatea... doar aparenta...
     
    ==H*Y*P*E*R*I*O*N== și WIΖΛΓΔ apreciază asta.
  9. *N!NO*

    *N!NO* User

    Salut,
    Parerea mea e ca BP nu poate face asta, pt. ca ar insemna practic sfarsitul acestui joc!
    Daca analizam efectele ultimei mari banari, observam ca numarul jucatorilor a scazut drastic (cu 60-70%).
    Nu vad o noua banare de genul ala, e practic imposibil pt. ei...
    Tocmai de asta cauta acum, sa opresca programele nu jucatorii care le utilizeaza. Ar fi o noua decimare, una capitala pt. joc!

    Deci: RABDARE!!!

    Mai e putin pana "departe" ;)
     
  10. Veneficus

    Veneficus User

    fiecare cu parerea lui... parerea mea e ca datorita tolerantei aratata de BP trisorilor jocul se afla actualmente intr-un anumit stadiu de..."agonie"... fara extaz desigur...

    "ultimei mari banari "?! despre ce vorbesti ??? poti sa sustii aici cati trisori din top 500 de pe serverul pe care joci tu au disparut din joc/clasamente ? sa nu mai vorbim de alte procente aruncate aiurea in forum de dragul de a posta...

    repet aceasi intrebare pusa mai sus unui alt forumist cu idei asemanatoare :

    asta speri tu sau...?

    ar fi mult mai probabil ceva revigorant pentru DO...

    ...nu mai e mult pana aproape...cu sau fara "rabdare"...cum doresti...
     
  11. **eagle1**

    **eagle1** User

    Aveti dreptate domnul ©ØrrØsivΞ , cu privire la acest mesaj : este ambiguu si ar trebui clarificat . Ei bine fiind printre jucatorii vechi ai acestui joc incerc sa clarific anumite lucruri ... Prin anul in care m-am apucat eu sa joc functiona un sistem de penalizare simplu care acorda ,,beneficiul'' indoielii utilizarii de programe bot de 3 ori , si anume(va mai amintiti sistemul de detectie cu nava care sta in baza si aduna navele de tip bot?) : la prima abatere sanctiunea era 30% din punctele de experienta si din punctele de onoare , a doua 50% , a treia 70% si a patra blocarea contului . Stiu jucatori care , ,, in nemernicia lor '', au folosit programe si au fost sanctionati cu blocarea contului din prima fara nici-o avertizare !!!
    Probabil ca bunul STAF DO ,dupa ceva timp , a observat ca jucatorii trisori nu au intrat sub teama utilizarii programelor bot , si au instaurat un nou sistem de penalizare si anume la sanctiunile anterioare au adaugat si banarea contului pe anumite perioade incepand de la 7 zile pana la blocarea definitiva .
    Ce rezultate credeti ca a avut sistemul de penalizare ? Pai daca bine imi aduc aminte jucatorii utilizatori de programe si-au facut mai multe conturi de joc si nu i-a mai interesat de penalizari ...
    In continuare s-a constatat ca navele incepeau sa se dezvolte si incasarile DO ... nu erau cele asteptate si s-a adus un nou sistem de penalizare si anume : retragerea totala a upgred-urilor , a punctelor de la registru si penalizarea punctelor de experienta si onoare in prima faza si blocarea definitiva a contului in faza a doua . A fost cel mai bun sistem de penalizare implementat din ce imi aduc eu aminte , insa nu inteleg de ce nu mai functioneaza !!!! Cine cunoaste perioada poate sa spuna : pe serverul meu au fost penalizati numai din top 100 circa 50 , de restul nu mai vorbesc ... Am vazut conturi de jucatori cu grad de general blocate si am crezut ca intr-adevar STAFUL DO s-a hotarat sa dea CEZARULUI ce este al CEZARULUI ... adica un joc curat in care toti jucatorii sa munceasca pentru a face nava sa creasca iar in joc sa fie armonie intre jucatori iar sansele intre nave sa fie relativ egale .
    Cu toate astea minunea nu a durat prea mult ... probabil datorita schimbarii sistemului de penalizare .
    Una peste alta , citind clarificarile ultimului anunt editat de dumneavoastra constat ca lipsa de jucatori pe servere a dus STAFUL DO in situatia de a tolera utilizatorii de programe ...
    Domnilor , trebuie sa intelegeti ca un jucator , pe perioada care este pedepsit , nu se gandeste cum sa se reabiliteze ci se gandeste ce metode sa inventeze ca sa nu mai fie prins !!!
    De aceea trebuie sa se termine odata cu politica asta cum ca lumea se gandeste la nu stiu ce sistem de penalizare sa mai inventeze si sa se treaca la masuri drastice . A gresit ... blocati contul !!! Daca a facut-o din nestiinta si vrea reabilitare o va lua de la inceput si va juca corect ... Daca a facut-o intentionat , va face alt cont , va gresi din nou , il veti bloca iara si tot asa pana va realiza ca trebuie sa joace corect .
    In situatia in care politica BP nu isi permite asta , iar numele utilizatorilor nu poate fi dezvaluit , macar ,,stigmatizati'' cumva(aplicati o culoare dinstictiva sau un logo sau orice altceva) nava respectiva sa o vada tot serverul . Poate ca de rusine o sa inteleaga daca de vorba buna nu inteleg !!!!
     
    *^*NEMESIS*^*RO*^*!, Blade, Vladut și alți 4 apreciază asta.
  12. *N!NO*

    *N!NO* User

    cred ca vrei sa fie toti jucatorii banati, sa prinzi o stea mare... ;) trisori peste tot!!!

    procente aruncate aiurea? posibil... posibil sa se fi lasat mai multi de joc, ai dreptate

    lasa aluziile de 2 bani, forumistule. mergi pe harta lasa portalele si forumul ( ca de asta vezi numai "trisori,trisori!")
     
  13. Rusinea a disparut demult....pe server-ul pe care joc a fost banat cel de pe primul loc(acum ceva timp in urma) si ce crezi, cand a revenit inapoi tot el era cu gura pe chat....
    Eu unul nu cred ca Bp o sa-i baneze vre-o data pe trisori....de sanctionat poate
     
  14. Veneficus

    Veneficus User

    vreau sa fie toti trisorii banati! si atat...

    daca procentele aruncate sigur aiurea de tine in forum se refera la jucatori/trisori e posibil sa se fi lasat mai multi de jucat/trisat...
    pacat ca nu toti!

    era o intrebare nu o aluzie..."forumistule" (doar ai raspuns tot in forum nu?)...si era gratis...
    vad trisori pentru ca ei exista datorita faptului ca BP nu respecta propriile regulamente...
     
    ==H*Y*P*E*R*I*O*N== apreciază asta.
  15. Veneficus! daca ala este forumist tu ce esti ?? :)) dar adevarul este ca au aparut programe de sta pisica in coada :)) trisorii au ajuns la apogeu :(

    Jucatorii astia care au fost banati incep acuma cu noile programe nedepistabile de BP !! cei care au jucat cu programe vor juca si in continuare tot cu programe

    si degeaba ne exprimam pareriile pe Forum caci BP-ul nu face nimica si mai mult decat sa primim ban dela admimi nu avem ce pierde
     
    Modificat ultima dată de către moderator: 3 Noi 2017
  16. Veneficus

    Veneficus User

    cam asta ziceam si eu...

    sau perfectionat doar... programele...iar trisorii sunt tot acolo... in apogeul clasamentelor...

    nu incep acum...ei doar continua...
     
    ==H*Y*P*E*R*I*O*N== apreciază asta.
  17. Veneficus

    Veneficus User

    aici cam asta spunea BP prin ©ØrrØsivΞ :

    "orice utilizator identificat ca și bot va fi suspendat definitiv după prima abatere"....

    insa faptele ...
     
    ==H*Y*P*E*R*I*O*N== apreciază asta.
  18. Corosive a spus bine !!! problema este : ce inseamna a fi identificat ?? :)))
     
  19. O sa scriu aici un mini roman (care se bazeaza pe adevaruri din viata pe do),ca sa completez zilele cand am lipsit de la dezbaterile politice de aici
    Joci pe acelasi svr ca si mine si eu m-am apucat pe atunci ,erau si atunci foarte multi butanisti in x2 si in x8(aici cei stelati) care faceau uridium non-stop dar aproximativ la o saptamana-doua erau prinsi(daca nu aveau relatii) asa ca nu prea apucai sa faci sute de mii de uri
    Asta a fost si este una din cele mai slabe pedepse,deoarece pe cei care fac pushing sau/au folosit programe nu i-a afectat foarte tare
    Asta a fost cea mai buna banare/sistem de banare deoarece a dat cu ei de pamant!Dar pana au ajuns la aceasta concluzie(cei din staff bp/do) multi playeri aveau cate 2-3 conturi care erau full sau cu cate 800k uri pe ei
    Like!
    Nu ai dreptate! Inainte de banare aproximativ fiecare bot-expert user avea cate 2-3 conturi ca sa se ajute la battleray ,la cutii cand a vazut ca din cele 3 conturi unul inca mai are upgrade-uri posibil sa nu mai fi pus programele iar (pe celelalte banate) si sa continue pe cel deja full,asa ca in loc sa vezi 30 de nave in 5-3 mai erau decat cateva si sa fim seriosi multi au apreciat acea banare deci nu cred ca a fost aici buba!

    Buba unde s-au lasat multi jucatori a fost aceste inventii peste inventii(upgrade-uri,nave,hercules,design-uri) deoarece multi din staff-ul DO nu joaca acest joc sau au un cont de verificare acolo sa fie(ei s-au gandit doar la profit dar nu si la timpul necesar pt a fi UFE)
    Si jucatorii pana la urma (dupa marea super banare) au fost lasati in pace...ei iar au inceput cu programele de cules si etc iar playerii corecti sau cei care nu voriai sa foloseasca bot-ul au renuntat deoarece au vazut ca s-a implementat lf4(pana faceai tu 40-50 de epsiloane te lasai de joc),zeta,kappa(unde zeta/kappa cu rabat iti trebui ~70k uri sa deschizi) Multi playeri din cauza bug-urilor care si acum sunt lasate in pace si nebagate in seama

    Ultimul anunt in legatura cu bot-useri daca stai sa te gandesti ca 3k de conturi vor fi banate nu ai mai gasi pe nimeni in x4,x2 si bp incearca sa evite asta prin nepasare,ar trebui sa ii baneze si sa le ia 30%xp,onoare cateva puncte din registru si tot uridium pe cont in momentul prezent!

    Si sa fim seriosi multi playeri (de exemplu cei mici) nu au 20-30k bonuri de reparatie cum au alti(care au folosit sau au stat la cutii cand erau super eventurile alea) tipic alt event a fost Tunelul Terorii unde faceai 200k hellstorm si 100k ubr tu inainte de acest event le cumparai ,acum nu iti mai pasa de ele,alt event a fost cand se dadea cate 30 gg-uri din cutii ,multi au facut intr-o zi 20-30k gg-uri,alt event a fost cand luai emp din cutii si faceai in cateva zile 2-3k emp.
    Toate aceste evente nu au fost puse bine la punct deoarece acum nu iti mai pasa de hellstorm,sar 02, ubr (nu uitati bug-ul cu proxium unde multi au facut 1 milion de rsb!)
    Iar playerii care nu au apucat aceste ''evente'' ei trebui sa cumpere ubr,hellstorm,sar02,rsb,folosesc uridium cand sunt distrusi,iar multora care au prins aceste evente nici nu le pasa de acestea!

    In momentul de fata daca un player incepe de la 0 (nu un player experimentat) are nevoie de ani sa devina ufe(in caz ca nu vor fi si alte inventii) ,daca are experienta si/sau prieteni ufe,ajutatori el poate deveni ufe in maxim un an(+ sa aibe si munitie pe cont)

    Dar noi acum ca niste politicieni adevarati e usor sa vorbesti dar greu de facut,cati din voi nu trageti in cei care nu au nici culoare pe irisi?cati din voi ii ajutati pe cei mici sa faca si ei niste bosi kloni/cubi?

    Daca adminii/staff-ul do jucau si ei jocul acesta era altceva acum dar acum vom vedea cu OP 32 care a jucat jocul ce idei are si ne bunem baza in el.

    Si pana la trisori e ceva mai nou pe joc : furatul!
    Imi iau aplificator b01(bo2 avand 4 zile activ) si nu se pune(tot 10% dmg aveam) ma uit la bilant:
    02.11. 20:52 Extra cumpărat - 262 U.
    02.11. 20:38 "%BOOSTERNAME%" cumpărat. - 7,000 U.
    Amplificatorul lipsa!

    Alta eroare: deschid hadesuri intru fac unul il pun pe mapa pe celalalt dau refresh ca nu il arata pe harta si la pagina si dupa am 0 elemente si nu il vad nici pe mapa:(
    Alta eroare: am ~2250 de shismatice ma asigur,intru ziua urmatoare ca sa asamblez spartanurile si tot atatea am , ma apuc sa il fac pe primul,termin cu primul mai am ++2000 schismatice pana ajung la ultimul raman pe minus cu 24 ?!!!?unde s-au pierdut acele schismatice ??
    Alta eroare: fugaresc un jucator cu titlu (king orbit titlu) el pe invizibil il fugaresc timp de ceva minute dupa ne batem (1v1) si il distrug ,se repara pe loc nu mai avea titlu,dar nici eu nu aveam titlul(dat la suport dar nu pot primi titlul:( ca nu au cum..)

    Daca un player mai mic ar intampina aceste probleme el s-ar lasa de joc pe un interval de timp deoarece se simte furat!Mai ales cand sunt acele erori si nu poti intra pe joc,de ce nu se dau niste compensatii?Majoritatea playeriilor sunt UFE(au rezerva un milion uri) sa dea si ei acolo 10k uri la toti playerii ,p e cei mici poate ii va ajuta

    La misiuni te uiti si recompense slabe....daca iti da 20 uri macar sa adauge si ei la toate sau aproximativ toate misiuni cate un lf3-unstable lf4 ca noua (baietii batauri UFE) nu ne trebui dastea dar celorlati da!
     
    Gemini™, CRIS_03 și mobob apreciază asta.
  20. Veneficus

    Veneficus User

    recomandarea mea e sa transferi romanul, impartit in doua, in temele dedicate de aici si de aici ...

    personal eu nu ti-am simtit lipsa...
     
    ==H*Y*P*E*R*I*O*N==, *N!NO* și WIΖΛΓΔ apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.