valoare hp

Discuție în 'Probleme generale' creată de motanu_1990, 4 Feb 2018.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. as dori, daca se poate , un admin sa imi zica cum se face calculul pentru valoarea hp ,pentru ca suportu vad ca nu da nici un raspuns si se pare ca noile lf4 nu se pun la cresterea hp sau si mai rau cei 20% care ar trebui sa fie de la formatia inima nu se contorizeaza
     
    Veneficus apreciază asta.
  2. esti sigur ca nu se pun cei 20%? vezi pe formatia de baza cat hp ai si pe urma pe inima.
     
  3. am calculat la hp navei tot ce ar trebui sa se adune si am cu mult mai jos hp decat ar trebui.ceva nu se contorizeaza sau nu stiu eu sa fac calculul.eu am pus 20%formatia inima,20% amplifuri,15% spartanele ,plus lf4.toate calculate la hp de baza al navei de 403.200 cat are cyborgu.
    ps.daca calculul se face altfel astept sa ne zica un admin
     
  4. sa inteleg ca nu stie nimeni cum se calculeaza hp-ul navei?ma refer la admini ,dar daca totusi altcineva stie calculul poate sa imi zica cum sa il fac ca oricum as aduna nu iese
     
  5. se pare ca este un subiect cam greu de explicat.asa ca eu am inteles ca nu se stie cum se calculeaza,asa ca se poate inchide tema ca este fara raspuns
     
  6. Loading...

    Loading... User

    Salutare,

    Ici (<-click) zice ca Cyborg are HP de baza 286000... In teorie, ai aplicat formula corecta de calcul, practic, nu unde trebuie.

    Recomandare: nu mai fi asa acid in exprimarea fata de moderatori sau admini, e unul mai acid decat tine si s-ar putea sa te arda. ;)

    Sper sa te ajute.
     
    Modificat ultima dată: 9 Feb 2018
    *N!NO* apreciază asta.
  7. În primul rând nu există un "manual" care să explice cum anume se calculează (ordinea de aplicare) bonusurile oferite de diferite articole existente în joc.

    Ca atare, fie se solicită informaţia direct echipei tehnice, fie se calculează direct de către echipa noastră.

    În principiu, HP-ul se calculează astfel:

    pic1.jpg

    După cum puteţi observa în calculul de mai sus, valoarea bonusului oferit de design-ul de drone Spartan este marcat cu roşu întrucât, echipat exclusiv pe navă obţin valoarea HP-ului care este afişată pe harta de joc.

    Echipat împreună cu toate celelalte articole care oferă bonusuri de HP, valoara HP-ului afişată pe harta de joc diferă.

    Întrucât nu am o informaţie oficială cu privire la ordinea în care se consideră fiecare bonus în calculul HP-ului, fie nu calculez unde trebuie HP-ul oferit de design-ul Spartan, fie bonusul oferit de acesta este viciat în vreun fel de echiparea celorlalte articole care oferă bonusuri de HP.

    Ca atare, dacă consider valoarea bonusului oferit de design-ul Spartan ca fiind 13,75% (în loc de 15%), valoarea HP-ului afişat pe harta de joc este identică cu cea care rezultă din calcul (574.324).

    În momentul în care mi se vor oferi mai multe detalii de către echipa tehnică, voi putea rafina calculul.
     
    True5.1 apreciază asta.
  8. multumesc frumos de raspuns.am dreptate sa zic ca la un cyborg ar trebui sa am , la ce dotari am la nava,peste 600k si eu am cu mult mai putin.
    ps.am scris la suport si nu stiu ce sa imi zica.raspunsul a fost :ca vor cauta sa vada cum se face calculul si daca constata ca am hp mai mic vor vedea de ce si vor remedia problema ,dar timpu a trecut(2 saptamani)
     
  9. Loading...

    Loading... User

    Salutare,

    Pe vremea mea... :

    [HP de baza (Goliath)] + [Registru Pilot (50k amplificare)] + [Amplif. + Laser Hyper... (37.5% din HP de baza)] + [Design drone Spartan (13.75% din HP de baza)] + [Formatie de drone Inima (20% din HP de baza)] = 256000 + 50000 + 96000 + 35200 + 51200 = 488400

    Aplicati toate amplificarile procentuale la HP-ul de baza, apoi adunati toate valorile, asa calculam noi scutul si HP-ul... Sau la fel de bine, adunati toate amplificatoarele procentuale, aplicati totalul la HP de baza, adunati cu restul de amplificatoare si cu HP-ul de baza...

    Dupa cum ii stiu pe cei de la Bigpoint, cand reusesc sa faca ceva sa mearga, nu mai modifica nimic, dar daca totusi s-a schimbat modalitatea de calcul, imi cer scuze.

    Verificati pe sistemul asta, ar trebui sa va iasa la calcul exact valorile de pe harta, desi uneori am intalnit mici diferente, nesemnificative, din cauza modalitatii de rotunjire folosita de programatori.

    Spor la joc !
     
    Modificat ultima dată: 9 Feb 2018
    *N!NO* apreciază asta.
  10. asta este la un goli normal.dar la cele cu abilitati sau la cyborg totalul este mult mai mare
     
  11. *N!NO*

    *N!NO* User

    Salut,

    Cand spui "noile LF4" te referi exclusiv la HYPERPLASMOIDE?????
    Ca daca ai magmadrile, degeaba astepti sa-ti creasca HP-ul :rolleyes:

    Spor la joaca! ;)
     
  12. Loading...

    Loading... User

    Salutare,

    Pentru valoarea de baza a Cyborg-ului (286000), cu amplificarile mentionate de Corrosive, ar trebui sa ai un HP de 539775.

    Spor la joc !
     
  13. Pentru o navă Cyborg, pe modelul descris de mine mai sus, valoarea HP-ului afişată pe harta de joc este de 630.627, lucru care rezultă şi din calculul matematic.

    Nu ştiu ce dotări aveţi dvs. pe navă şi în ce configuraţie însă puteţi calcula folosind modelul de mai sus.


    Nu ştiu ce înseamnă "Pe vremea mea..." la dvs. însă cu siguranţă modelul de calcul prezentat de dvs. este eronat şi niciodată nu s-au calculat asfel nici scutul şi nici daunele unei nave.

    Spre referinţă aveţi AICI modelul de calcul al daunelor.
     
  14. Loading...

    Loading... User

    Buna ziua,

    Im cer scuze, am incurcat oalele... Procentele se aplica valorii precedente din calcul, succesiv, nu valorii de baza.

    Testat si se confirma.

    Tinand cont de tabelul mentionat spre referinta... ironia sortii. :)

    O zi buna !
     
  15. pai dupa calculul meu aveti dreptate , dar din pacate eu am pe cyborg mult mai putin decat reiese din calcul.si ma repet am scris la suport si se pare ca inca calculeaza :eek:ca nimic nu sa facut de 2 saptamani
     
  16. CapoHrx

    CapoHrx User

    Veneficus apreciază asta.
  17. de ce intrebi?ce conteaza?am facut calculul in functie de cate am
     
  18. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    hahaha, exemplul ăla către care l-aţi îndrumat se pare că i-a ieşit complet din hard. înseamnă asta că altcineva la elaborat şi altcineva la postat ?:eek: sau poate nu e complet încărcat !:D:rolleyes:
     
  19. domnule ©ØrrØsivΞ cu parere de rau va spun ca nu stiti sa faceti calculul la hp(asta este parerea celor de la suport):eek: sa zic ca sunt niste incompetenti acolo care isi bat joc de noi prin raspunsurile date?am trimis inclusiv calculele matematice cu valori si rezultat si ei imi zic ca este eronat calculul ,dar nu imi da si ei valorile ,dupa calculul lor,si ma pun sa trimit tot felul de poze cu :nava ,registru,nr.de hiprplasmoide,etc ;ce sa zic ca este asta,ajutor din partea suportului sau ca fac misto de mine?
     
    Modificat ultima dată: 11 Feb 2018
    ==H*Y*P*E*R*I*O*N== apreciază asta.
  20. CapoHrx

    CapoHrx User

    Suportul habar nu are de joc. Sunt operatori gen call center care transmit solicitariile spre departamentul care cred ei ca ar putea rezolva problema. Probabil acel serviciu suport este acelasi pentru toate jocurile BP si nu doar DO , si calculele necesare in acest caz ( HP nava ) sunt mult peste nivelul solicitat pentru angajarea acelor persoane. Ba mai mult acest serviciu clienti poate fi locat chiar si in Bangalore, Mumbai sau Chengdu :) . Cel mai important fapt este ca ''Nimicuri'' gen HP nava ''Probleme joc'' nu au aceeasi prioritate ca si ''probleme de plata'' :)
     
    ==H*Y*P*E*R*I*O*N== și Veneficus apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.