Upgrade pirati

Discuție în 'Actualizări și idei' creată de Palladium, 16 Apr 2017.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

Consideri aceasta schimbare benefica?

Sondaj închis pe 27 Apr 2017.
  1. Da.

    64,1%
  2. Da, dar cantitatea de Palladium obtinuta de la pirati trebuie sa fie mai mica.

    5,1%
  3. Da, dar schimbul de Palladium pentru o energie Galaxy Gates trebuie sa creasca la 20.

    7,7%
  4. Nu, dar o alta modificare in legatura cu piratii ar fi mai buna decat aceasta.

    10,3%
  5. Nu, piratii si hartile de pirati sunt in regula asa cum sunt.

    30,8%
Sunt permise voturi multiple.
  1. Palladium

    Palladium User

    Am colectat astazi 10000 de palladium incercand sa ajung jucatorii mai avansati si credeti-ma ca nu este o experienta placuta din nici un aspect; asa ca mi-am lasat imaginatia sa zboare si mi-am dat seama de unele aspecte, dupa cum urmeaza:
    1. Nu exista nici un motiv sa stai pe harta 5-1.
    2. Singurul aspect pozitiv al hartii 5-2 este zona de non-atac care poate fi folosita pentru farmat sau adapost atunci cand te aflii in trecere.
    3. Alienii care intra in zona cu palladium de pe harta 5-3 reprezinta un adevarat calvar intrucat de cele mai multe ori nu sunt singuri si te transforma intr-o tinta foarte usoara pentru oricine.
    Propun sa fie inlocuita magazia piratilor(partial sau total) cu palladium, nu e nevoie de numere ridicate (Battleray<30 palladium, Annihilator<7 palladium, Barracuda&Saboteur <5 palladium, Interceptor <3 palladium). In acest mod vor deveni utile si celelalte harti, nu va fi nevoie sa se impinga 3 companii pe 10% din harta, colectatul nu va fi singurul mod de a obtine palladium si farmatul de pirati(voluntar sau nevoit) nu va fi o pierdere de vreme.
    Numerele sunt cu rol indicativ.
    Edit:#1
    Avantaje pentru jucator: Ofera o metoda alternativa de a obtine Palladium si va fi incurajat stilul de joc dinamic.
    Avantaje pentru dezvoltator:
    1. In cazul fuzionarii serverelor, ofera o solutie suprapupularii zonei din 5-3.
    2. Va creste popularitatea si utilitatea hartilor 5-1 si 5-2.
    3. Va fi incurajat stilul de joc dinamic.
    Dezavantaje pentru jucator:
    1. Schimbarea ratei de schimb pentru energia extra va scadea eficienta colectarii exclusiv cu PET-ul.
    2. Hartile de pirati vor deveni mai populare.
    Dezavantaje pentru dezvoltator:
    1. Va crea o destabilizare care poate fi corectata atat prin cresterea cantitatii de Palladium necesar pentru o energie extra cat si prin reducerea cantitatii de Palladium din cutiile cargo.
    2. Jucatorii vor avea la dispozitie inca o modalitate de a ajunge UFE fara a investii bani in joc.

    Edit:#2 Va invit pe forumul englezesc unde am facut un x-post (sub numele de "Pirate change")pentru vizibilitate mai buna si unde am avut parte de mai multe comentarii constructive.
    Edit:#3 Nu stiu de ce am postat si pe boardul romanesc dar este ultima data cand o fac.
    Edit:#4 Ideea a fost introdusa partial in joc. Totusi, avand in vedere timpul destul de scurt dintre post si schimbarea de pe server, echipa DO planuiau cel mai probabil schimbarea inaintea postului meu.
    Schimbarea e aici: http://www.bigpoint.com/darkorbit/board/threads/uber-pirate-npc-faq.119073/
     
    Modificat ultima dată: 14 Mai 2017
  2. Întrucât pot alege două variante de răspuns, ce se va întâmpla dacă aleg prima și ultima variantă de răspuns? :rolleyes:
     
  3. Palladium pentru Galaxy Gates Sa creasca La 20?
    Mai degraba sa scada la 10.
    Este benefica implementarea cu Palladium in cargo lasate de pirati. Dar daca va creste schimbul pentru GG va fi inutil. Pe serverere populate va fi si mai greu Sa faci Energie pentru GG-uri.
     
  4. BROSCOIUL

    BROSCOIUL User

    Si eu spun : NU !! mai bine ti-ai sterge postarea ca este o porcarie !!
     
  5. Palladium

    Palladium User

    Da, am citit regulile cu atentie mai mare dupa ce mi s-a atras atentia ca e nevoie de un poll. Nu ma astept sa le aduni, nu ma astept sa ajunga undeva ideea, tot ce am vrut a fost sa-mi expun punctul de vedere si sa vad feedback-ul.

    Iti respect punctul de vedere, tocmai de aceea am pus si doua variante de "Nu, ..." in poll, cu toate acestea nu poti cere cuiva sa stearga un post sau orice altceva gandit si creat de el pentru simplul motiv ca nu-ti convine ideea.

    Trebuie luat in calcul si aspectul economic, Bigpoint este o companie ca oricare alta si trebuie sa scoata un profit in urma activitatii. Daca s-ar schimba cantitatea de Palladium necesara de la 15 la 10, farmatul de Palladium ar deveni atat de eficient incat compania ar pierde o parte din jucatorii care investesc bani reali, iar pe langa asta hartile de pirati ar deveni supra-populate. Teoretic, daca apare o noua metoda de a obtine Palladium, inclusiv trebuie sa creasca si cantitatea de Palladium necesara pentru o energie Galaxy Gates.
     
    Modificat ultima dată de către moderator: 19 Apr 2017
  6. Salut, ideea este foarte buna, as avea un motiv in plus sa mai ,,inspectez,, hartile cu pirati, dupa ani de zile.. si nu doar eu, ci si ceilalti care mai au misiuni in 5-1 (sau poate chiar pentru palla), misiuni cu inamici de ordinul sutelor, iar pe acolo mereu bate vantul.. in 5-2 mai gasesti, dar in 5-1.. sau macar sa mareasca zona cu palla (pentru a atrage doritori si in 5-1).
    La Battleray si la interceptori, cred ca ar fi mai bine sa dea in continuare uridium (sa ramana asa cum sunt), motivul ar fi pt. ca s-ar gasi multi care ar ,,amaneta,, battlerayul si ar scoate cu kamikaze palla la greu din interii scosi de acesta si cu siguranta nu i-ar conveni nici dezvoltatorului (plus ca battle da uri binisor).
    Pentru cei care nu au conturile destul de dezvoltate si nu pot face cubi, battle.. cred ca ar fi ok ca 5-2 sa ramana asa cum este pentru ca acolo cu aegis si kamikaze se poate scoate usor 10k uri/h.
     
    Modificat ultima dată: 20 Apr 2017
  7. Ca atare, secţiunea potrivită este Colțul opiniilor.
     
  8. Palladium

    Palladium User

    Muta te rog postul inapoi pe Actualizari si idei. Mi-am expus punctul de vedere si am venit cu o idee.
     
  9. Să înţeleg că:

    ...nu mai e de actualitate?
     
  10. Palladium

    Palladium User

    Putem totusi sa nu ne mai jucam cu intelesuri si context doar de dragul de a o face? Postul are toate drepturile sa fie pe sectiunea Actualizari si idei si vreau sa fie acolo.

    Si daca tot suntem la citat reguli cum ramane cu postul lui BROSCOIUL
    si:

    10. Orice user care are un comentariu de făcut, o adăugire, o îmbunătățire la idee, sau chiar dacă este contra acesteia, o va face prezentând argumente, exemple. Nu sunt acceptate postările de tip spam: "Pro", "super", "de acord" etc;
    11. Orice user care nu are nimic de spus despre idee, dar dorește să o susțină sau nu, este liber să o facă NUMAI prin intermediul sondajului, prin votarea variantei corespunzătoare dorinței acestuia.
     
    Modificat ultima dată: 21 Apr 2017
  11. Pe baza propriilor dvs. declarații, tema a fost mutată în secțiunea Colțul opiniilor.

    Cum încă sunteți nehotărât și se pare că vă doriți mai mult decît:



    ...tema v-a fost mutată în secțiunea solicitată.


    Poate că dvs. vă jucați, eu insă nu o fac! ;)

    Tehnic, aveți dreptate însă, deocamdată, cu moderarea pe acest forum încă mi-e dat ca eu să mă ocup.

    Succes ...pe ambele forumuri!