Un nou pas în combaterea utilizatorilor bot

Discuție în 'Anunțuri oficiale' creată de -.-AVATAR-.-, 13 Noi 2013.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. -.-AVATAR-.-

    -.-AVATAR-.- Guest

    Salutare Piloţi Spaţiali,

    Cu ceva timp în urmă, am întreprins un sondaj cu mulţi dintre voi, pentru a afla ce vă preocupă cel mai mult în acest moment. Răspunsul pe care ni l-aţi dat a fost unul foarte clar: Utilizatorii Bot !

    Pentru a veni în sprijinul jucătorilor oneşti, cu toate că avem implementat un sistem ce detectează mulţi utilizatori bot în fiecare zi, aceşti utilizatori fiind introduşi în sistemul progresiv de penalizare, am început să luăm în considerare şi alte metode de combatare a utilizatorilor bot.

    O astfel de metodă, care s-a dovedit a furniza o rată de succes ridicată în combaterea Utilizatorilor Bot, este sistemul de descreştere în timp a recompensei. Acum, am dezvoltat un astfel de sistem.

    Ce face acest sistem?

    Şansa normală de a găsi Uridium a fost mărită astfel încât jucătorii oneşti să poată obţine cât mai mult pe parcursul duratei cât joacă. Jucătorii care consideră însă că vor putea să colecteze timp de 24 de ore sunt penalizaţi, în sensul că şansa de a găsi uridium începe să se reducă în timp, punând astfel utilizatorii de software ilegal în dezavantaj, deoarece aceştia nu vor mai putea colecta o cantitate excesivă de Uridium.

    Sistemul se bazează pe principiul cooldown-ului: de exemplu, dacă Utilizatorii Bot au colectat cutii bonus timp de 24 de ore, va fi nevoie de o perioadă considerabilă de timp pentru a face ca şansa de a găsi uridium să devină din nou rezonabilă.

    Sistemul se testează în prezent şi am obţinut rezultate bune de la acesta, în acest sens continuând să îl urmărim şi să-l monitorizăm. Dorim să sprijinim toţi jucătorii oneşti şi să descurajăm Utilizatorii Bot cât mai mult posibil, ceea ce acest sistem ne arată că şi face.

    Acesta este doar unul dintre mulţii paşii pe care îi facem în combaterea abuzului, cauzat în DarkOrbit de programele ilegale.

    Sperăm că veţi vedea acest lucru ca un pas înainte în lupta împotriva Utilizatorilor Bot şi, de asemenea, vă puteţi face cunoscute părerile voastre în tema de discuţii de AICI.

    Echipa voastră,
    DarkOrbit
     
    (•_•)™ apreciază asta.
  2. -.-AVATAR-.-

    -.-AVATAR-.- Guest

    Salutare Piloţi,

    Ca o mică adăugire la noul sistem anti-pushing, am eliminat definitiv restricţia care exista în cazul colectării cutiilor bonus în succesiuni rapide.

    Deoarece majoritatea utilizatorilor bot au fost înlăturaţi din cadrul jocului, informaţiile ce le deţinem ne-au arătat că jucătorii de pe toate servere-le nu vor colecta îndeajuns de multe cutii astfel încât măcar să înceapă să activeze sistemul actual de "cooldown" şi, ca atare, am optat să-l înlăturăm.

    Succes la vănătoare de comori!



    Echipa voastră,
    DarkOrbit

    P.S. Înlăturarea actualului sistem de diminuare a recompensei din cutiile bonus se va produce cu următoare actualizare a clientului de joc.
     
  3. -.-AVATAR-.-

    -.-AVATAR-.- Guest

    Anunţul este preluat din forumul DO de limbă engleză, de AICI:
    Citat:

    Citat de RickDekard

    Hi Everyone,

    As stated in the forum announcement, the diminishing returns element of the bonus boxes has been effectively removed.

    What does effectively removed mean?

    In the simplest terms, it means that it has not been completely removed. The balancing of the diminishing returns has been scaled down so that to be affected a player would have to collect bonus boxes non stop (a collection every few seconds - without any break whatsoever) for hours.

    Why did we not completely remove the diminishing returns?

    The truth is because of pixel bots. We are working on a technical solution to the pixel bots, but until that is released we have to keep a very low balanced diminishing returns in order to minimize the gain of using pixel bots.

    It is my belief that a regular player will never be affected by this diminishing returns, as they really would have to collect for hours non-stop - really with no pause at all. This is incredibly unlikely for a human to be able to do.

    Best,

    RickDekard
    Traducerea şi adaptarea:

    Citat:
    Citat de RickDekard

    Salutare tuturor,

    Așa cum se menționa în anunțul din forum, diminuarea randamentului conţinutului cutiilor bonus a fost efectiv eliminat.

    Ce vrea să însemne acest "efectiv eliminat"?

    În termeni simpli, înseamnă că nu a fost complet înlăturat. Balansarea diminuării randamentului conţinutului cutiilor bonus a fost redusă astfel încât să fie afectat doar un jucător care ar culege cutii non-stop (o colectare la fiecare câteva secunde - fără nici un fel de pauză) timp de ore.

    De ce nu am înlăturat complet diminuarea randamentului conţinutului cutiilor bonus?

    Adevărul este că din cauza programelor de tip "bot pixel". Lucrăm la o soluţie tehnică împotriva acestor programe bot pixel, dar până va fi pusă în practică suntem nevoiţi să menţinem o foarte joasă balansare a diminuării randamentului conţinutului cutiilor bonus, pentru a minimiza câştigurile în urma utilizării programelor de tip "bot pixel".

    Personal, cred că un jucător obişnuit nu va fi niciodată afectat de diminuarea randamentului conţinutului cutiilor bonus întrucât ar trebui să colecteze ore întregi, non-stop, fără nici un fel de pauză. Este puţin probabil pentru o fiinţă umană să poată face acest lucru.

    Cele bune,

    RickDekard
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.