Feedback Temă de discuții - Încercarea Terorilor

Discuție în 'Discuții despre joc / Feedback' creată de -pianoman-, 14 Oct 2021.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. -pianoman-

    -pianoman- Community Team Team Darkorbit

    Salutare piloți,

    În acestă temă așteptăm feedback-ul vostru în ceea ce privește eventul în desfășurare "Încercarea Terorilor". Vă rugăm să evitați off topic-ul și să încercați să fiți obiectivi. Orientativ, încercați să acoperiți aspectele de mai jos:

    • Ce vă place la acest event?
    • Ce nu vă place la acest event?
    • Ce ar trebui schimbat/modificat?
    • Ce îmbunătățiri ați aduce eventului?
    • Eventul este prea greu? Prea ușor?
    • Recompensele sunt satisfăcătoare?
    Încercați să vă argumentați răspunsurile.

    Mulțumim!
    Echipa voastră Darkorbit
     
    Louis_Nicolas_Davout apreciază asta.
  2. INVICTUS

    INVICTUS User

    • Ce ar trebui schimbat/modificat? DOMNILOR vedeti ca e o problema la OBIECTIVE, NU se contorizeaza nimic din ceia ce facem. Aceasta problema e la toti plaierii. Va rugam verificati si rezolvati.
     
    Veneficus și MidNight_Striker apreciază asta.
  3. Consumam multa munitie pt distrugerea boss-ului,iar recompensele in cazul modulelor sunt vechi!
     
  4. **Picas**

    **Picas** User

    De multe ori nu poti deschide clientul ca sa poti juca: apare mesajul: 502 bad gateway.
    Nu pare sa fie vreo regula de aparitie, apare aleatoriu.
    Mai apare si la gestionarea hangarului si la licitatie.
     
  5. Ne-ati procopsit cu codu' ala, un premium macar pe 7 zile nu nimereati si voi.
     
    COVIDpozitv apreciază asta.
  6. ... Poate-mi zici si mie codu' ... ;)
     
  7. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    ai codul aici
     
    Veneficus apreciază asta.
  8. Salut, eu am cumparat modulul DMG Xh01 special ca sa il pot pune pe nava mea cyborg pentru ca am vazut pe forum ca merge si totus nu pot sa il echipez.. zice ca itemul nu poate fi echipat in acest slot
     
  9. AM facut 12 obiective si nu am primit nici o cheie,ce se intampla?
     
  10. Ai cumparat permisul? si daca da l-ai activat?
     
    MidNight_Striker, WIΖΛΓΔ și Veneficus apreciază asta.
  11. Protocolul AI-ECO1 nivel 4 poate fi asamblat
    Conform FAQ: de mai multe ori
    Conform JOC: o singura data

    Bug sau Feature ?
     
  12. _basty13_

    _basty13_ User

    aceiai problema o am si eu
     
  13. Ce vă place la acest event? evidentiat cu Verde
    Ce nu vă place la acest event? evidentiat cu Rosu
    Ce ar trebui schimbat/modificat? evidentiat cu Galben
    Ce îmbunătățiri ați aduce eventului? evidentiat cu Galben
    Eventul este prea greu? Prea ușor?
    Recompensele sunt satisfăcătoare? Disponibile in sectiune [Recompense]

    Evenimentul "Încercarea Terorilor" se desfasoara pe o perioada de 19 zile, 14-10-2021 10:00 - 1-11-2021 23:59 si este constituit din 2 parti: [Invazia Curcubitorilor] si [Portalul Tunnel of Terror]

    Invazia Curcubitorilor a constat in generarea pe hartile X-2 - X-8 a npc-urilor Curcubitor cu putere si recompense modificate in functie de harta pe care au fost generati (avand statisticile si recompensele cel mai mari pe hartile X-8).

    Acestia au fost generati in functie de ora locala a severului la urmatoarele intervale:

    "De luni până vineri: între 19:00 și 23:00 în fiecare zi (4 h)"
    "Sâmbătă și duminică: între 11:00 și 15:00 (4 h) și 19:00 și 23:00 (4 h)"

    Din aceasta se poate observa ca nu exista o sesiune de dimineata in timpul saptamanii, limitand accesul la event pentru o parte din jucatori
    Masura de remediere a acesteia este aplicarea a 2 sesiuni de participare, de dimineata(11:00 - 15:00) si de seara(19:00 - 23:00) pe toata durata desfasurarii evenimentului

    O alta problema a fost durata mult prea ridicata pentru regenerarea Curcubitorilor, daca cel mult un Boss Curcubitor este in viata.
    30 de minute este mult prea mult iar aceasta durata ar trebui redusa la cel mult 10 minute, mai mult decat suficient.

    De asemenea, pe perioada desfasurarii evenimentului major sau desfasurat in paralel evenimente minore care au afectat buna desfasurare a evenimentului.
    Evenimentele in cauza sunt "Bresa Agatus" si "Invazie Ice Meteoroid", evenimente care genereaza NPC-uri pe aceleasi harti cu evenimentul "Încercarea Terorilor".

    Pe perioada desfasurarii unui eveniment major, evenemintele minore, care se suprapun prin continut in orice forma sau aspect cu cele majore, ar trebui dezactivate.

    Nu in ultimul rand, npc-urile Curcubitor au fost regenerate pe harta imediat dupa distrugere si eliminate de pe harta inainte de generarea celor 5 Boss Curcubitor.
    Acest lucru a determinat generare extrem de rapida a NPC-urilor Boss Curcubitor (mai putin de 10 secunde pe hartile X-8, fara nicio exagerare) si prin urmare recompense mai mari pentru participanti. Din propie experienta pot spune ca am obtinut 15k Galaxy Gate si 6K log files participand in sesiunile de weekend la eveniment.


    [Portalul Tunnel of Terror]

    Portalul Tunnel of Terror este un portal cu dificultate MEDIE.
    Durata de completare a acestuia este estimata la 2h 30min la 20k damage (aprox 250k x1) si acorda 44280 - 45547 Uridium si 50 Caramele de porum aurii per portal.
    Datorita rezistentei ridicate a NPC-urilor se recomanda utilizarea munitiei de forta superioara intrucat aceasta este acordata inapoi jucatorului pe parcurs prin cutiile ToT.


    Mai jos am postat hartile si npc-urile care sunt prezente pe acestea. Jucatorul are access la una dintre hartile disponible(de la stanga la dreapta) la acel nivel(de sus in jos)

    [​IMG]

    [​IMG]
    Nota: Cutiile "ToT" si "Drone" sunt considerate de joc ca fiind cutie "Bonus" si sunt colectabile de PET, recompenesele fiind sporite de protocolul de recuperarea
    Nota: cutiile "Candy" este considerata ca cutie "Bonus" de joc insa aceasta nu poate fi colectate de catre PET.

    [​IMG]

    Nota: pentru NPC-urile lipsa nu am putut obtine imaginea din CPU Locator Pet, acesta nu functioneaza in Portalul Tunnel of Terorilor.

    Unele dintre wave-uri au cauzat probleme de performanta, cu precadere 30 x Uber Kristallon si 30 x Melter conform cu screenshot-urile de mai jos:

    OffScreen with No Settings
    [​IMG]


    OffScreen with Settings
    [​IMG]

    OnScreen with No Settings
    [​IMG]


    OnScreen with Settings
    [​IMG]


    La sfarsitul portalului este prezentat Curcubitorul Infricosator care la distrugere acorda 25 de Caramele de porumb aurii.
    De asemenea acorda o cutie "Candy" care contine 25 de Caramele de porumb aurii suplimentare.

    Prin urmare este necesara configurarea clientului de joc:

    [​IMG]


    Daca setarea este aplicata dupa distrugere Curcubitorul Infricosator este necesara parasirea spatiului vizibil pe ecran si revenirea ulterioara. Aceasta va determina clientul de joc sa reafiseze cutia "Candy" insa timpul pentru colectarea acesteia este foarte redus, aproximativ 15 secunde.
    Prin urmare fara aceasta setare, este foarte probabil ca jucatorul sa piarda recompensa suplimentara a Curcubitorul Infricosator.
    Masura corecta ar fi acordarea a 50 de Caramele de porumb aurii si eliminarea cutiei "Candy" de la final pentru nu creea experiente neplacute jucatorilor


    [Permis de Batalie]

    In prima zi de desfasurare a evenimentului obiectivele din permisul de batalie nu au fost activate corespunzator si prin urmare progresul acestora nu a fost montiorizat.

    Drept compensatie s-a oferit un cod bonus ( PHANTASM ) cu urmatorul continut:

    3.000x muniție CC-C;
    1x rachete WIZ-X;
    3x muniție artificii FWX-L

    https://board-en.darkorbit.com/threads/take-on-the-trial-of-terrors-this-halloween.127556/

    Recompensele creditate prin activarea acestui cod sunt inutilizabile iar in lipsa progresului obiectivelor din Permis-ul de Batalie unii jucatori au renuntat la Portalul Tunnel of Terror din prima zi de desfasurare a evenimentului.


    Masura corecta, fara mari complicatii, ar fi fost prelungirea evenimentului cu inca o zi calendaristica astfel incat jucatorii sa poata recupera Portalul Tunnel of Terror pierdut. Acesta masura nu poate fi contestata decat in cazul evenimentelor sponzorizate, deci este aplicabila evenimentului "Încercarea Terorilor".

    Obiectivele permisului de batalie puteau fi completate exclusiv prin finalizarea Portalului Tunnel of Terror, excluzand a doua parte a evenimentului "Invazia Curcubitorilor" si determinand un numar foarte redus de Chei Permis de Batalie, in total 121 de Chei.

    Acestea sunt insuficiente pentru dezvoltarea fara compromisuri a contului. Pentru a face upgrade la orice item dupa nivelul 16 sunt necesare resurse precum Fascicul Axion, Ulei Indocrine si Accelarator Indocrine iar pentru a le obtine din Permisul de Batalie sunt necesare 110 Chei, limitand optiunile jucatorului la modulele instabile si restrictionand accesul la desginuri-le nava de event (seria PHANTASM)

    Drept sugestie pentru obiective aditionale, se puteau utiliza urmatoarele aspecte de event, facand necesara participarea la ambele partie ale evenimentului

    Caramelele de porumb aurii 100 / 500 / 750 / 1000 - Tunnel of Terror(950) aduce majoritatea,
    - Invazia Curcubitorilor completeaza restul ramas

    Caramele de porumb 100k / 500k / 1m / 2m / 5m - Tunnel of Terror nu este suficienta
    - Invazia Curcubitorilor aduce majoritatea

    Distrugere Boss Curcubitor 10 / 20 / 50 / 100 - Tunnel of Terror(40-44), aproape jumatate
    - Invazia Curcubitorilor, cealalta jumatate


    [Recompense]

    Pe toata durata evenimentului se pot realiza 19 portale, fiind posibile realizarea a 3 portale suplimentare (folosind boostere suplimentare si tinandu-se cont de cooldown-ul de 20h). In total se poate obtine:

    841 320 - 1 002 034 Uridium
    950 - 1 100 Caramele de Porumb Aurii

    De asemenea portalul ofera in cantitati generoase NPC-uri Uber ce se contorizeaza la misiuni, 418-437 Uber Sibelon si 570-682 Uber Kristallon

    Exista numeroase misiuni care solicita acestea ca obieciv sau ca parte din acesta precum:


    [​IMG]


    Prin participarea la event se pot obtine si Protocoale AI PET de nivel 4 in cantitati nelimitate cu unele exceptii:

    AI-ECO1 - Economie Combustibil - doar odata
    AI-HP1 - Hitpoint-uri PET - indisponibil
    AI-AIM1 - Precizie Laser - indisponibil

    Pentru AI-ECO1 nu era necesara o restrictie. Altfel, se presupune ca pentru setul complet sunt necesari 12 ANI de participare.


    Din Protocoale AI PET de nivel 4, pot spune din experienta proprie ca toate pot fi asamblate ca set de 12 pe perioada intregului event.

    In legatura cu recompensele acordate de cutiile "Drone", pot spune ca fata de sesiunile trecute ale acestui event nu s-au mai acordat drone "Epic Demon" Drone sau desgin-uri cosmetice drone in aceleasi cantitati prin participare.
    Acestea au fost incluse in calendarul zilnic drept 5 "Red Robo-bat".


    Sper ca am acoperit tot si scuze pentru feedbackul intarziat.
     
    Modificat ultima dată: 12 Dec 2021
    #Killer-ul apreciază asta.
  14. pai, cine sa joace omule dimineata?tu nu stii ca ziua se buteaza, iar seara ies la vanatoare?cum sa bage eventuri diminreata?voi nu ati inteles, ca BP face totul ptr a-si mentine platitorii fideli de program bot, cumparat de la ei?eu joc pe EG 2, azi am avut liber si am stat online, urmarind evolutia celui de pe locul 1, el nu a luat nici-o pauza.BP le-a creat si harta unde nu pot fi deranjati, portalul blacklist, se face undeva la 1 milion de uri pe zi acolo, de ce i-ar mai interesa pe acestia mizeriile de eventuri facute ptr ceilalti,care nu sunt platitori