Feedback Temă de discuții - event Marșul Empyrian

Discuție în 'Discuții despre joc / Feedback' creată de -pianoman-, 1 Sep 2022.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. Bataia de joc continuua!,ca si trenuletele de fapt!
    Astia sunt platiti sa ne minta si sa lungeasca vorba!
    It-isti aia de cauta solutii sa baneze jucatorii corupti sunt incompetenti!
    Cine minte oare?
    Eu cred ,ca tocmai cei care ar trebui sa ne ajute si sa controleze ca jocul sa se desfasoare corect,MINT!!
    PUNCT!!!!
     
  2. iosculo79

    iosculo79 User

    Mint intruna ca o sa faca suspendari bla bla dar trenulete accelerate circula cu viteza in continuare , plus alte erori de joc care nu ar trebui sa existe pentru banii si timpul investiti in jocu asta mizer.
     
  3. Veneficus

    Veneficus User

  4. _basty13_

    _basty13_ User

    jocul ii mort daca am sarit din 3 bl in 3 8 sa blocat cu totul jocul
    a trecut 1 ora si tot nu merge sa deschid jocul dupa mai multe restaruri si stergere crachere
     
  5. eventu asta empiryrian e mort.ciuciu. nu te poti loga pe joc de 3 ore. nice
     
  6. am ramas blocat 5-2cu 5-3 nu se mai conecteaza pag de jok
     
  7. delibel

    delibel User

    Ce dracu are jocul asta? Am sarit in x -5 si papa nava, sa dus dracu printre stele,mi-au furato extraterestri, nu se mai conecteaza nici de-a dracu de 2 ore incerc sa intru . FACETI ceva sa mearga ca tare buni mai sunteti in a pune totul pe butuci.
     
  8. salut boss e timpu sa vi in clanu nostru, RENEGATE
     
  9. nu ma pot conecta pe pag de jok
     
  10. lasa pozitia clanului sa nu caut
     
  11. 31 prietene numele renegate
     
  12. Marcate astfel:
    Sectiune - marcata cu oranj
    Citat - marcat cu galben

    Uitandu-ma printre mesajele postate, nu pot decat sa fiu uimit de unele afirmatii care se fac.
    Hyperion, poti sa te superi pe mine dar iti voi raspunde la fiecare postare:

    A. [ Programele Bot si Botii]
    Postare:
    Problema cu botii este cunoscută, vă înțelegem ofensele dar necesită timp pentru rezolvarea unei astfel de probleme.
    Pe langa timp, necesită si costuri destul de ridicate.
    Fiecare update efectuat este un pas in față contra lor.
    ...
    Înțelegi gresit modul in care functioneaza acele programe respectiv de cine sunt create.

    Raspuns:
    Avand in vedere ca problema persista de la inceputuri, eu cred ca echipa tehnica nu intelege de fapt programul de bot care ruleaza in joc.
    Asadar recomand dezvoltatorului urmatoarea abordare pentru a ajuta in combatarea programelor bot:

    1. Efectiv achizitionati unul dintre programele bot si executati-l pe un dummy account, atat pentru activitatea normala cat si pentru evenimentele din Darkorbit.
    Daca e accesibil pentru un jucator este accesibil si pentru 1 dummy account.

    2. Notati benchmark-uri care sa ajute la identificare (la intervale precum 1 3 6 si respectiv 12 ore):
    - Ora initiere conexiune joc
    - Ora finalizare conexiune joc
    - Durata conexiune joc
    - Coordonatele de navigatie utilizate (jucatorii normali nu pot da click pe aceleasi coordonate)
    - Numar de NPC-uri tip distruse
    - Numar de cutii bonus colectate
    - Numar GG-uri tip completate
    - Paladium colectat pe harta . Anti-AFK detection
    - Comportamente pe care un jucator nu le-ar lua niciodata ( de pilda reparea de n ori la portal pe hartile PVP )
    - Diverse comportamente pe care bot-ul le ofera jucatorului in setari.
    - Performanta eveniment ( Grad de participare )

    3. Folosind aceste benchmark-uri (repetand testarile pentru a genera intevale de valori), efectuati ban wave-uri cu liste de jucatori publice. Trebuie sa fie publice pentru a reabilita imaginea jocului si a recladi increderea jucatorilor.

    4. De asemenea ar trebui sa fiti mai deschisi cu jucatorii si sa monitorizati conturile raportate in mod direct, atat in baza de date cat si in joc.
    Puteti face in asa fel incat nava voastre de admin sa aiba camuflaj absolut (Spearhead) permanent iar jucatorii nici sa nu va poata observa prezenta in joc (sau pe harta mini).
    Urmariti si observati actiunile in joc direct si marcati conturile suspicioase.
    Un simplu "O sa verificam" nu e de ajuns pentru ca replica este adesea "scriptul de detectie".
    Din script-ul de detectare lipseste un singur lucru si anume elementul uman.

    B. [ Programele Bot si Dezvoltatorul ]
    Postare:
    Ar fi culmea ca acele programe sa fie furnizate chiar de dezvoltatorii jocului.

    Raspuns:
    Cat despre ipoteza falsa ca programul e creat de dezvoltator, voi clarifica prin urmatoarele.
    Dezvoltatorul detine baza de date asa ca daca vrea sa creeze un cont cu toate echipamentele posibile, sunt necesare vreo 2-3 comenzi.Dovada sunt conturile care sunt create pe serverele de Test pentru fiecare jucator in parte (cand acestea sunt deschise bineinteles)

    De ce s-ar complica cu un program bot?
    Mai ales ca dezavantajele ar fi:
    - Creeaza o sesiune indelungata in joc
    - Creste cheltuielile cu mentenanta serverelor
    - Creeaza probleme de performanta in joc
    - Reduce castigurile aduse dezvoltatorului, mai ales prin randamentele absurde aduse de program.
    - Atrage ostilitatea jucatorilor ( evident, trebuia mentionat )

    C. [ Programul de Bot si baza de date ]

    Postare:
    Având in vedere ”hackerii” care și-au furișat ”progrămelele” in baza de date a jocului, e foarte greu să se remedieze această problemă peste noapte.
    La fiecare update al jocului, acel ”bot” se updatează si el, ceea ce face si mai complicată munca IT-istilor.


    Raspuns:
    Programele nu au access la baza de date a jocului.

    Daca ar fi avut, nu ar mai trebui sa joace jocul ca sa progreseze si in loc:
    - ar fura un cont mai dezvoltat
    - ar face clona la un alt cont
    - modificau direct informatia corespunzatoare contului

    Ele pot interactiona cu baza de date doar in acelasi mod in care poate si jucatorul.
    Prin finalizarea cu succes a anumitor sarcini ( distrugere NPC, colecatare cutie bonus, etc. )

    D. [ Clasament Server, Experienta si Onoare ]

    Postare:
    Totuși, având in vedere ca acele conturi sunt nou create si au făcut probabil misiunile de început care te ajuta să crești in experientă si onoare,
    există varianta ca acesta sa fie motivul pentru care ei se află in top onoare.
    ...
    Este normal sa apară in top la onoare sau experientă dat fiind că au 2-3 luni de la creare si a făcut câteva miliarde de experientă prin misiunile disponibile pentru cei care iși fac un cont nou.
    Datorită acestor misiuni ei au ajuns in topul lunar.


    Raspuns:
    Afirmatia este total incorecta si departe de adevar.
    Finalizand misiunile nu poti ajunge in topul jucatorilor.
    De aici pot presupune ca nu s-a facut nicio verificare in acest.
    Valorile pentru acesti jucatori depasesc de aproape 100 ori (fara exagerare) ceea ce un jucator normal poate face.
    Si zic asta in calitate de jucator F2P pe serverul Europa Globala 1, membru din 15-12-2009 si am nivelul 22 pozitie clasament 1921.

    E. [Marsul Empirian]
    Speram sa pot posta o opinie despre evenimentul ce urmeaza.
    Insa avand in vedere moderarea inadecvata probabil mesajul se va pierde in spam.
     
    Modificat ultima dată: 10 Mar 2023
  13. -Anunaky-

    -Anunaky- User

    atata timp dat asi iau banii ai doare la bsca de noi jucatorii care nu folosec programel interzise chiar de ei adica bp restul e de ochii lumii
     
    Veneficus, nony80 și _basty13_ apreciază asta.
  14. Eu cred ca jocul se duce ...drq!
    Nu s-a mai intamplat de mult sa bage recompensa in porti 100k munitie x4,de cateva ori la rand!
    Vor sa stoarca ultima picatura de la playeri!
    Se aud PREOTII cum canta prohodul!
     
  15. Adminilor , problema botilor se rezolva usor , intra adminul pe server si se plimba pe harti si baneaza automat toate trenuletele si navele care joaca automat , pentru un jucator vechi e usor sa recunoasca acesti playeri , asa ca nu o mai dati in barci cu povesti de adormit copii !
     
    styv86, _basty13_, Veneficus și alți 3 apreciază asta.
  16. or fi prin harta secreta, si nu ne spun si noua
     
    BROSCOIUL, _basty13_ și Veneficus apreciază asta.
  17. Veneficus

    Veneficus User

    pe considerentul ca BP nu merita mai mult timp din partea mea am preluat...
    si voi oferi in continuare acelasi:


    ""Feedback

    : Impresia generală conform feedbackului privind actualizările.

    Pentru considerația cu care va fi examinat feedback-ul meu, iată ce cred, în primul rând, totuși, aș vrea să fac o premisă: nu știu la BP cum îi numesc, dar noi "oamenii" îi numim roboți, playere hands-free, automate și așa mai departe; eu, ca să fiu diferit de ceilalți, îi voi numi, de acum înainte, "utilizatori bionici".

    Ce activitate v-a plăcut în mod deosebit și care nu? Motivul?
    Să începem cu ce activitate nu mi-a plăcut în mod deosebit: prea mulți "utilizatori bionici" și dezinteres față de regulile* (de ambele părți?) pe care BP însăși ne-a forțat să le acceptăm.
    Atâta timp cât există continuarea acestei situații rele și deplorabile, nicio activitate (cu excepția uneia pe care o voi raporta la sfârșitul paginii) nu îmi va plăcea în mod deosebit.

    Ce dificultăți ați întâmpinat în timpul evenimentului? Prea rapid/ușor? Prea greu/lent?
    Imposibil de concurat împotriva "utilizatorilor bionici". Prea repede pentru ca oamenii să eticheteze extratereștrii pentru a finaliza evenimentul. Prea dificil pentru oameni să țină pasul cu "utilizatorii bionici".

    Evenimentul a fost interesant sau plictisitor?
    Eveniment interesant pentru unii ("utilizatori bionici") și plictisitor pentru alții (oameni). Mai mult decât plictisitor aș îndrăzni să scriu stresant și frustrant, evident că mă refer la ființe umane care nu au nicio șansă împotriva diverselor programe și nu sunt permise de CGC * (cel puțin GTC * pe care trebuia să le semnez obligatoriu).

    Ce s-ar putea face pentru a-l îmbunătăți? (Explicați-vă ideile în detaliu)
    Stimați domni, sunt foarte puține de explicat în detaliu aici: ștergeți definitiv conturile "utilizatorilor bionici" și aplicați (de ambele părți) regulile* elaborate de dvs.

    Cum vi s-au părut recompensele? Nou și interesant? Mereu acelaşi? Prea puțin pentru timpul/efortul necesar?
    Recompense slabe, ocazional unele recompense interesante, dar (exclusiv?) doar pentru prerogativa "utilizatorilor bionici". Pierderea timpului / efortului necesar pentru ca oamenii să se odihnească, spre deosebire de "ființele bionice" care sunt pe hartă 24 de ore pe zi (chiar și atunci când există atacuri DDoS și diverse probleme de conectare / acces la hartă).

    Ce premii ai fi râvnit? (fără exagerare)
    Premiul dorit (și sunt sigur că nu exagerez deloc) este să găsești hărțile jocului libere de toți "utilizatorii bionici".

    * Mă refer în special la regulile/TCG raportate în acest link
    https://board-it.darkorbit.com/threads/regole-di-condotta.2436/
    exact la paragrafele 1, 2, 3, 4, 4.1, 6, 6.1, 6.2

    NB
    Atâta timp cât există "utilizatori bionici" pe hartă, judecata mea asupra tuturor feedback-urilor pe care mi le cereți va fi întotdeauna aceeași: voi face doar un copy and paste pentru a nu pierde mai mult timp, având în vedere că multe cereri sunt ignorate sistematic.


    PS Fiind un copy and paste pot exista "divergențe" pe temele jocului, dar esența discursului este întotdeauna aceeași: "ființe bionice" pe hartă.""
     
  18. Subscriu