Feedback Temă de discuții - Actualizare "Expediere" nou-nouță

Discuție în 'Discuții despre joc / Feedback' creată de -pianoman-, 23 Iun 2021.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. -pianoman-

    -pianoman- Community Team Team Darkorbit

    Salutare piloți,

    În acestă temă echipa de dezvoltare a jocului așteaptă feedback-ul vostru în ceea ce privește actualizarea ''Expediere''. Vă rugăm să evitați off topic-ul și să încercați să fiți obiectivi. Orientativ, încercați să acoperiți aspectele de mai jos:

    • Ce vă place la acest update?
    • Ce nu vă place la acest update?
    • Ce ar trebui schimbat/modificat?
    • Ce îmbunătățiri ați aduce updateului?
    Încercați să vă argumentați răspunsurile.
    Vă mulțumim și vă dorim distracție plăcută!
     
  2. Update-ul are cateva bug-uri cum ar fi:

    1. descrierea dispatch-erilor este stearsa

    2. pretul / butonul de cumparare nu are caption-ul vizibil

    3. mesajul de confirmare achizitionare dispatcher nu are variabilele inlocuite in text

    4. limita inferioara care nu era necesara pentru bonusurile oferite, avand in vedere costul exacerbat; pentru a obtine cristalele schismatice pentru 1 lansator ar fi necesare maxim 96 de porti Hades, fiind cea mai rapida metoda. Considerand ca jucatorul ar avea 0 experienta ar insemna ca ar ajunge la nivelul 17 dupa realizarea acestor porti si obtinerea cristalelor necesare. Pentru nivelul 20 e necesar de 10 ori mai mult de la nivelul 17.

    Exista 2 module de experienta care are au limite superioare (SPC-XP01 si SPC-XP02) dupa care devin inactive. Limita lor este nivelul 16, lucru care nu incurajeaza folosirea lor. Daca nivelul ar fi 20 aceste module ar fi utilizabile ca module temporare, special pentru a obtine acces la aceste bonusuri.

    5. informatiile dintre forumul englez si romanesc difera, descrierea lansatoarelor de rachete mai ales

    6. descrierea ambigua a noilor lansatoare de rachete (va rog deschideti un test server de weekend pentru a vedea exact fiecare lansator in parte cu statisicile lor stabile)

    Acesta e feedback-ul meu initial, voi reveni dupa remedierea celor raportate.
     
    Modificat ultima dată: 27 Iun 2021
    •»мєтнα«• și WIΖΛΓΔ apreciază asta.
  3. lala92

    lala92 User

    intru la GG dar nu se incarca nimic, la hangar la fel nu se incarca nimic...cel putin asa e la mine
     
  4. A fost deja un server test pe aceasta tema, nu cred ca v-a mai fi deschis inca o data ( oricum ceata si acolo )
     
  5. ramram02

    ramram02 User

    Nu se mai incarca pe hangar nimic,deci nu puem schimba configuratii pe nave (dotari)Am ramas fara cip invizibilitate si nu mai pot sa pun altul.(concret)Faceti ceva ca nu mai putem juca, pana atunci luam o pauza,cat despre noua actualizare, poate daca imi vand casa reusesc sa o achizitionez:(:(:(:(
     
  6. 1. Actualizarea "EXPEDIERE" (dispatch) este inutilizabila !!
    Asta, deoarece HANGAR-ul nu mai e functional, nu mai pot intra in hangar ca sa aranjez configuratiile.

    2. OK. sa presupunem ca hangarul este disponibil.
    Dar acum stau uimit si ma uit la expedierile A01...A05. Cele mai avansate cer consum de uridium. Dar pentru acest uridium ai sanse mari sa capeti munitie laser X1, dar care poate fi cumparata mult mai ieftin cu credite din shop. Propun ca X1 si rachetele acelea ieftine, munitii care pot fi cumparate din shop cu credite, sa fie eliminate din expediere si inlocuite cu altceva.
     
  7. lala92

    lala92 User

    incercati sa va conectati cu o alta limba( de ex italiana), si o sa se incarce hangaru si GG :D
     
  8. Statisticile fiecarui lansator de rachete au fost modificate inainte de a fi puse la dispozitie in joc.
    Prin urmare, lansatoarele de rachete trebuie re-testate.

    La ultima mea testare, un Tartatrus cu lansator Neptun si abilitatea Foc Rapid (folosind input manual, rezultant in 3 salve in loc de 2 salve) poate provoca 250k dmg daune medii folosind UBR-100, fara alte multiplicatoare.

    Pe atunci lansatorul Neptun avea 75% amplificare daune lansator rachete. Acum e 95% plus alte peripetii.
     
  9. Costuri fantasmagorice, detalii/explicatii ambigue, timpul foarte mare de recuperare, tendinta/disperarea de-a face bani cat mai multi fara a lua in calcul faptul ca jocul deja era foarte dezechilibrat si chiar incorect deoarece se apeleaza mai mult la noroc, programe de lupta, jocul pe autopilot, etc
     
    ritm_00, dorina7819, Supreem*RO și alți 4 apreciază asta.
  10. kocaka3

    kocaka3 User

    Salut la acest update nu ami place nimica pentru ca din nou avatajati buti pentru ca ei stau pe but si an acelas timp fac uridium si li se fac si portile automat bravo darkorbit felicitari an loc sa ai prindeti voi ai avantajati multumim mult...
     
  11. delibel

    delibel User

    Jocul asta e ca un drog ,iar smecheri de la conducere stiu asta.Cu fiecare reteta si tot ce mai scoate nou te obliga sa bagi mana adanc i-n buzunar sa poti tine pasul cu iei, dar daca iesti un tip cu picioarele pe pamant si te gandesti ce avantaj ai de pe urma acestui joc ai spune pas LA TOT ce se cere bani reali ,iar creierele luminate al acestui joc SF si-ar cauta alt loc de munca.Totul e sa stim cand sa ne oprim.
     
  12. Ce vă place la acest update?
    Am facut higlight cu culoarea verde

    Ce nu vă place la acest update?
    Am facut higlight cu culoarea rosu

    Ce ar trebui schimbat/modificat?
    Am facut higlight cu culoarea galben

    [Butonul de Expediare]
    Fara dar si poate se observa ca fontul butonului de expediere este diferit de restul. Aceasta se datoreaza faptului ca este o imagine.
    Daca s-ar juca scribble folosind literele disponibile in interfata, ar reiesi cuvantul "EXPEDIERE" cu fontul corect.


    [Recuperator B-04]
    La un moment dat descrierea acestui recuperator era o concatinare cu descirere B-05, acum nu are nicio descriere.


    [Procesarea Asyncrona la Achizitionarea / Colectarea Resurselor Recuperatorilor]

    Pe intelesul tuturor, asyncron se refera la faptul ca pagina web/de joc nu trebuie reincarcata total atunci cand se fac schimbari de afisare.

    La contractarea unui recuperator, cand se da click pe butonul "Contracteaza", se observa ca scrollbar-ul se reseteaza de fiecare data.
    Dupa finalizarea expedierii, cand se da click be butonul "Colecteaza" , se observa schimbarea la primul tab si mai apoi la al doilea.

    Aceaste "peticiri", se datoreaza faptului ca sectiunea de "EXPEDIERE" este reincarcata total si apoi se acceseasa tabul al doilea, dand iluzia de asyncron. De fapt e un stres total pentru jucatori.

    Exista cod in joc care proceseaza asyncron foarte bine insa aparent este uitat de lume.
    La Skylab, se da click pe oricare dintre urmatoarele: Colector de prometium / endurium / teribium
    In tabul de productivitate, aveti niste roboti. Se da click si in mod magic robotul este adaugat fara complicatii.


    [​IMG]

    Designul Tabelelor de Recompense

    Dupa cateva testari, fiecare item din tabel are propia lui sansa de acordare prin urmare, exista sansa de a obtine una sau mai multe recompense. Pentru recompensele acordate, am adaugat mai jos o serie de tabele descriptive, fiecare culoare fiind corespondenta unei categorii de item-uri in joc.

    Culoarea neagra corespunde la item indisponibil la nivelul respectiv.
    Culoarea albastru deschis corespunde recompmensei acordate incepand cu nivelul respectiv.​

    Seria A - Munitie,Rachete,Mine

    [​IMG]

    Puncte notabile
    • Munitia LCB-10 ar trebui scoasa din tabelul de recompense, fiind disponibila incepand cu nivelul 2 si fiind necesare minim 6 ore de asteptare. Daca dupa cel putin 6 ore eu primesc LCB-10 la shimb pe uridium, cred ca fac un tichet la suport fara discutii.
    • Munitia EMAA-20 disponibila la nivelul 4 dar nu si nivelul 5. Acest lucru favorizeaza A-04(maxim 11 itemuri) fata de A-05(maxim 10 itemuri)

    Seria B - Generic - Munitie,Rachete,Resurse; o combinatie intre seria A si R, fara Aliajele noi (Triskelion, Neptune, Hydra)

    [​IMG]

    Puncte notabile
    • Aceeasi problema ca la seria A. Munitia LCB-10 ar trebui scoasa din tabelul de recompense, fiind disponibila incepand cu nivelul 2 si fiind necesare minim 6 ore de asteptare. Daca dupa cel putin 6 ore eu primesc LCB-10 la shimb pe uridium, cred ca fac un tichet la suport fara discutii.
    • Munitia JOB-100 disponibila la nivelul 3 dar nu si nivelul 4 sau 5. Acest lucru favorizeaza B-03(maxim 17 itemuri) fata de B-05(maxim 16 itemuri)

    Seria R - Resurse

    [​IMG]


    Tabelul cu sanse a fost generat folosind un esantion de 200 de excursii pentru R-01. Avand in vedere ca nu a fost data nicio informatie oficiala, am incercat sa fiu cat de exact cu putinta.

    [​IMG]

    Puncte notabile
    • Dintre toti Recuperatorii, este cel cu tabelul de recompense cel mai bine organizat.
    • Multe dintre resurse sunt utile in asamblare pentru sectiune "Tehnicieni" si "Upgrade"
    • Avand in vedere ca update-ul a introdus item-uri care costa Cristale Schismatice, ma mir ca aceasta resursa nu e inclusa in tabela lui de recompense.
    • Avand in vedere ca update-ul a introdus optiunea "Excursii Galaxy Gate", ma mir ca energia Extra pentru Generator Galaxy Gates nu e inclusa in tabela lui de recompense.
    • Sansa pentru Cupon Premium ar trebui inversata cu Sansa pentru Permis. In prezent se obtin mai multe CupoanePremium decat se pot consuma.

    [Itemuri Noi - Lansatoare de Rachete]

    Itemuri-le au fost efectiv inventate pentru boti care spameaza Galaxy Gates weekend dupa weekend. Niciun jucator corect nu are cum sa obtina 2400 cristale schismatice in timp util.

    De fapt, pentru un singur lansator sunt necesare 80-96 de Galaxy Gate Hades, fiind cea mai optima metoda de obtinere.

    Un GG Hades costa maxim:

    50 000 Uridium (cu toate reducerile posibile, Premium + Rabat + GalaxyGate Weekend)
    90 000 Uridium (fara reduceri)
    Deci 1 lansator costa intre:
    2 400 000 - 2 880 000 Uridium (cu toate reducerile posibile,Premium + Rabat + GalaxyGate Weekend)
    5 600 000 - 6 720 000 Uridium (fara reduceri)
    *In aceste calcule, recompensa acordata de Hades este substrasa din cost

    De asemenea trebuie facute sub 24h daca se doreste obtinerea lor in accesi zi, deci un GG Hades trebuie terminat in 15-18 minute.

    Am facut o scurta analiza a lansatoarelor de rachete si am descoperit modul de functionare a lansatoarelor de rachete in general.

    Exista mai multe etape:

    1. ReArm Delay - perioada de timp pana la incarcarea primei rachete;

    2. ReArm Time - reprezinta perioada de timp necesara incarcarii lansatorului de rachete cu numarul maxim de rachete posibile.

    3. Fire Delay - reprezinta perioada de timp de la incarcarea lansatorului de rachete cu numarul maxim de rachete posibile pana la tragere;

    4. Cooldown - perioada de timp de la finalizarea lansarii rachetelor pana la descarcarea lansatorului, avand 0 rachete incarcate.

    Pentru fiecare lansator in parte am facut un brakedown in tabelul de mai jos


    [​IMG]

    Puncte notabile.

    Nava Tartarus, utilizand abilitatea FocRapid poate lansa un foc aditional daca jucatorul recurge la input manual.

    Nava Citadel, avand echipate 2 lansatoare cu parametrii diferiti va utiliza parametrii cu perfomantele mai slabe la fiecare etapa.

    Lansatorul Triskelion are un ReArm Delay destul de ridicat folosind CPU Lansator de Rachete si este notabil in fiecare batalie.

    Nu am observat nicio modificare a daunelor lansatoarelor de rachete
    Ce îmbunătățiri ați aduce updateului?
    Sectiunea de expediere trebuie refacuta similar celei din Skylab, ca sa permita procesarea in serie a 4 sau 8 recuperatori / slot in acelasi timp, similar cu ceea ce avem deja in Skylab.

    [​IMG]

    De ce 4 sau 8 ? Recuperatorul cu nivelul 1, indiferent de tip, necesita 3 ore pentru completare. Astfel se pot trimite recuperatori pentru o 12h/24h.
    De asemenea, un buton de colectare a tuturor recuperatorilor finalizati ar fi ideal.
     
    Modificat ultima dată: 1 Feb 2022
    =ΞDDY*=, Althea și WIΖΛΓΔ apreciază asta.