Sugestie Penalitati Onoare - Boti

Discuție în 'Actualizări și idei' creată de MidNight_Striker, 4 Dec 2020.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

Ati fi de acord cu penalizarea comportamentelor repetitive ?

Sondaj închis pe 14 Dec 2020.
  1. Da

    7 vot(uri)
    38,9%
  2. Nu

    5 vot(uri)
    27,8%
  3. Indiferent

    1 vot(uri)
    5,6%
  4. Ideea ar putea fi imbunatatita

    5 vot(uri)
    27,8%
  1. Cu totii stim ca botii farmeaza in mod intensiv hartile in care sunt dispusi iar datorita comportamentului repetitiv m-am gandit ca jucatorii cu comportament repetitiv sa fie penalizati.

    Cea mai dificila penalizare pentru un bot o constituie Onoare deoarece, la atingerea valorilor negative in loc de rank va avea efectiv o tinta, iar singurul mod de a o restitui este prin distrugerea alienilor.

    Urmatoarele comportamente vor fi penalizate:

    1. Colectarea excesiva a resurselor. Colectarea peste limita admisa (spre exemplu 3000) atrage penalitatea, fiind aplicata ulterior pentru fiecare 1000 de unitati.
    2. Nava personala distrusa excesiv. Daca nava ta este distrusa peste limita admisa (spre exemplu 20) atrage penalitatea, fiind aplicata ulterior dupa fiecare distrugere.
    3. Camparea NPC-urilor. Fiecarea NPC va avea o anumita limita de distrugerea care daca este depasita este tratata ca comportament repetitiv. Exemplu: Mindfire Behemoth - limita 16; Kristallon - limita 100;Deindata ce limita este depasita penalitatea va fi aplicata la fiecare distrugere
    4. Activitate pe cont in numar de ore ce depaseste limita admisa pe zi (spre exemplu 4 ore), penalitatea fiind ulterior aplicata la fiecare ora.

    Penalitatea nu este fixa ci se mareste de fiecare data la orice abatere. De asemenea penalitatile sa cumuleaza reciproc.Nu se reseteaza decat dupa 24 ore.

    Avantaje Jucator: Vor putea contribui la identificarea si eliminarea botilor prin actiuni in joc
    Deavantaje Jucator: Unii jucatori cu onoarea negativa vor fi constransi sa isi refaca onoarea
    Avantaje Dezvoltator: Identificarea rapida a botilor folosind Onoarea negativa ca criteriu
    Dezavantaje Dezvoltator: Timpul de dezvoltare; Listele vor fi trebui verificate de 2 ori inainte de punerea in aplicarea a sanctiunilor.
     
    Modificat ultima dată: 5 Dec 2020
  2. _Emy_

    _Emy_ User

    Mai nea GIGI viteza sunt in asentimentul tau cu stoparea botilor dar cea ce specifici matale e absurd.
    Daca un jucator sau mai multi vor sa joace 6-8-10 ore (nu consecutiv) dar intr-o zi, sau sa omoare 200 Kristalion sau sa faca misiunea cu 1000 nave si vaneaza boti , ce sa faca sa se opreasca la 20 si sa continue maine? Sau isi plateste duplicatorul de cutii ( ATENTIE! PE BANI ) sa culeaga doar 3000 de cutii si in rest sa piarda banii, poate acel jucator are timp si sta mai mult pe joc ( cunosc jucator care la un anumit event si-a luat concediu medical si a stat pe joc cinstit si a jucat )
    Cum sa faci daca prinzi si tu un grup bun si ai misiuni in x-BL si faci Mindfire Behemoth, faci 16 si pleci acasa . :)
    Si cum sa joci ma Sambata, Duminica 4 ore. ABERANT
    Irelevant sondajul tau iti dau un DA pentru stoparea botilor si doi NU pentru solutiile prezentate

    PS Visezi mult.
     
    Modificat ultima dată: 5 Dec 2020
  3. Proaste criterii ai ales prietene. E de apreciat ca ai incercat sa vii cu o solutie (e mai mult decat a facut BigPoint in ultimii 5 ani) dar criteriile sunt prost alese. La lvl 22+ ai misiuni cu mii de NPC-uri, cum sa taxezi pe cineva care face mai mult de 100 de kloni? Sau care joaca mai mult de 4 ore, sau un amarat care e spart de 20 de ori la rand cu japca?
    Singurul mod de a imbunatati situatia curenta (pe care-l vad eu) este daca desteptii de la BP ar accepta report-uri. In caz ca nu stiati, daca filmati un bot si trimiteti un email in momentul asta spre BP cu cerere de ban, raspunsul va fi "Sistemele noastre de detectie sunt imbunatatite in fiecare zi. Ne cerem scuze ca nu va putem ajuta". Pe scurt, ii doare-n c*r.
     
    styv86, _Emy_, INVICTUS şi o altă persoană apreciază asta.
  4. LvL 22 are in marea majoritate misiuni cu NPC pirat si mai sunt 4 misiuni inainte care implica uberi. Kristallonii normail n-au nicidecum astfel de misiuni.Plus ca astfel de misiuni ar trebui facute in grup, nicidecum individual.

    Ca jocul sa poata avea jucatori noi trebuie ca jucatori vechi(indiferent daca sunt boti sau nu) sa lase un spatiu de crestere.

    Solutia reglementeaza multe aspecte:
    Pentru "Boti" devin tinte pentru misiunile pvp, devin mai usor de identificat. Playerul e chiar recompensat prin misiuni.
    Pentru "Biciclisti" penalitate de onoare ii va scoate din topul clasamentului. Una dintre problemele jucatorilor de top
    Pentru "Jucatorii de top Abuzivi" nu vor mai fi in top exploatand acceasi npc/resursa. Concurenta la Palladium, si NPC-uri globale (Mindifire Behemoth, Hitac, Demaner Freighter,Agatus, Ice Meteoroid etc).

    Numarul de ore / numarul de distrugeri sunt doar valori relative, pot fi ajustate in timp daca este necesar
     
  5. Nu e nimic absurd iar valorile date ca exemplu sunt orientative.

    Dedicarea unui numar ridicat de ore zilnic este un comportament tipic BOT. Poti juca un numar nelimitat de ore, dar va trebui sa suporti penalitatea de onoare.

    Pentru distrugere, am gresit ca nu am fost specific. Nu e permis ca nava "ta" sa fie distrusa mai mult de 20 de ori pe zi. Voi modifica decrierea topicului. Poti ditruge pvp cate nave doresti.

    Pe de alta parte, 200 de Kristalloni se pot face si in grup de 3 persoane. Daca fiecare distruge 67, distrugerea este impartita intre membrii aceluiasi grup si obtin 201 Kristalloni fara a depasi limita individuala. Se incurajeaza jocul in grup in detrimentul celui individual.

    Mindfire Behemoth poate fi farmat de relativ 16 ori pe propia harta BL, aproximativ 4 ore. Daca se recurge la grup de nivel 24 pe toate hartile BL, timpul este redus drastic la 1 ora si 30 de minute. Daca veti continua veti suporta penalitatea de onoare. Valoarea pe care am dat-o este insa relativa insa toti jucatorii merita acces la continutul jocului.

    La fel in cazul duplicatorului de cutii, indiferent cate BOOSTERE ai cumparat, trebuie sa tii cont ca comportamentul repetitiv/abuziv e tolerat intr-o anumita limita. Nu vei fi banat cel mai probabil dar vei avea onoare din ce in ce mai redusa. Daca vei cumpara booster "unlimited", atunci vei ajunge in acea onoare negativa. Jocul te incurajeaza efectiv sa mai faci si altceva.
     
    Modificat ultima dată: 5 Dec 2020
  6. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    am înțeles, tu vrei să ajungi în top prin măsuri administrative nu muncind, dacă ai analiza mai cu atenție ”condițiile” pe care vrei să le impui ai observa cît sunt de absurde: ca să ajungi cu onoare pe minus trebuie să cumperi multe amplificatoare, adică plătești niste bani la bp ca să te elimine din competiție ! ca să ce ? să-ți facă ție loc spre top ?!:eek: cum crezi că se împacă politica bp de a ține utilizatorii cît mai multe ore pe joc și de ai obliga să cheltuiască bani reali cu ”regulile” noi pe care vrei să le impui tu ?! ce ce va întîmpla cu misiunile ”mamut” concepute de bp tocmai ca jucătorul să stea cît mai multe ore pe hartă, crezi că bp va renunța la ele ?
     
    *S7V7N* și _Emy_ apreciază asta.
  7. Nicidecum, eu sunt un jucator casual-F2P, de-abia daca stau 1-2 ore.
    N-am nevoie de pozitie de top, nu ma ajuta cu absolut nimic sa-mi vad numele pe o "lista".

    Si in plus tocmai ca jucatorii din top ar trebui sa "munceasca" pentru acele pozitii, nu sa "exploateze"

    Nota: cutiile bonus nu te ajuta sa ajungi in top-ul clasamentului intrucat nu ofera onoare atunci cand sunt colectate.

    De asemenea, jucatorii de top trebuie sa respecte si restul de jucatori. De asta i se spune "Onoare".
    Daca doresti sa fie in jucator de top trebuie sa fie o influenta pozitiva in joc prin lucru in echipa.



    Regulile nu le impun eu. Sunt sunt doar sugestii cu care poti fi sau nu de acord.
    Jucatorii vor decide prin sondaj acest lucru.
     
    Modificat ultima dată: 5 Dec 2020
  8. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    am înțeles, asta explică totul !
    nimeni nu te poate obliga să joci un joc prea greu pentru abilitățile tale însă nici tu nu poți obliga o întreagă comunitate să-și schimbe regulile după cum crezi tu că ar fi perfect și în avantajul tău.
     
    Veneficus, *S7V7N*, styv86 şi o altă persoană apreciază asta.
  9. _Emy_

    _Emy_ User

    Esti jalnic . Ti-am dat un exemplu in care un prieten jucator cinstit (pot baga mana in foc) ca el sunt multi care joaca cinstit mai multe ore nu consecutiv dar joaca si mai si investesc cate ceva in cont. Cum crezi tu ca ar reactiona ?
    cred ca nu esti chiar asa afectat de boti la cat joci lasa pe cei care joaca mai mult sa se vaite de boti.
    Si ce ai vrea sa vina cei din top sa te gadile pe matale la "OO" ca sa fie Onorati?
    Esti jalnic acest sondaj este irelevant pentru frustrarile tale . La 30 minute cat joci tu pe zi mai bine intra pe Candy Crush
     
    Veneficus și styv86 apreciază asta.
  10. Veneficus

    Veneficus User

    hai sa nu fim rai cu el...
    singura aplicabila si benefica... insa sa nu uitam ca BP a protejat trisorii eliminand recompensa primita cand ii distrugi de mai multe ori...
    de ce crezi ca BP va elimina una din sursele sale de venit ???
     
    _Emy_ și WIΖΛΓΔ apreciază asta.
  11. Toti jucatorii sunt afectati intrucat se creaza o discrepanta mare care afecteaza update-urile pe viitor.
    Reactia jucatorilor despre care vorbesti poate fi exprimata prin sondaj

    Nu am spus nimic legat de jucatorii de top ca ar trebui sa ajute pe cei mici.

    Timpul petrecut de mine in joc nu face parte din subiectul abordat. E folosit ca exemplu.

    Nu voi dezvolta mai mult. Nu asta e scopul.
    Daca aceasta idee va trebui argumentata suplimentar, voi fi mai mult decat bucuros sa ofer exemple practice folosind mediul actual al jocului Darkorbit.
     
  12. La fel cum am raspuns si la alte postari:

    1. Regulile nu le impun eu. Sunt sunt doar sugestii cu care poti fi sau nu de acord.
    Jucatorii vor decide prin sondaj acest lucru.


    2 .Timpul petrecut de mine in joc nu face parte din subiectul abordat. E folosit ca exemplu.
    Nu voi dezvolta mai mult. Nu asta e scopul. Daca aceasta idee va trebui argumentata suplimentar, voi fi mai mult decat bucuros sa ofer exemple practice folosind mediul actual al jocului Darkorbit.


     
  13. _basty13_

    _basty13_ User

    aici cu votatul pe forum nu este o ideie buna pentru ca
    jucatori nu mai intra aici
    informatile de aici in mare parte sunt eronate
    moderatori nu raspund la intrebari care sunt puse pe forum decat sa scrie mai bine sterg acele postari
    si mai sunt multe de spus
    ca o paranteza nici suportul nusi face treaba chiar daca scriu de un jucator cu dovezi clare ca el de cand a inceput sa joace si pana in prezent are 21de porti facute in 24 de ore nu ia nici o masura asa inseamna ca acel jucator este un om sau un prieten care nu vrea sai faca rau
     
    Veneficus apreciază asta.
  14. Din pacate lucram cu ce avem si facem tot ceea ce se poate. Ca F2P stiu asta prea bine.

    Momentan nu exista un mod prin care jucatorii pot raporta jucatorii tip bot iar in "termeni si conditii" nu este specificat cat sau cand poti juca.Deci da, poti juca 24 de ore din 24.
    Probele de tip screenshot sau video nu sunt luate in considerare iar din moment ce "s-a deschis sezonul de vanatoare la nave", mi-am zis sa propun aceasta idee.

    E infinit mai simplu daca botii ajung in onoare negativa, atat pentru jucatori cat si pentru dezvoltator. Fara raportari si chin.
     
  15. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    să știi că nimeni dintre cei care au combătut ideea ta aici pe forum nu este înspăimîntat de posibilitatea ca bp să adopte și să implementeze în joc propunerile tale.
     
    Veneficus apreciază asta.
  16. Scopul nu este ca ideea mea sa fie implementata. ci sa ajungem la un consens cu jucatorii privind schimbarile necesare pentru eliminarea botilor.

    Nu critica ma deranjeaza, ci felul in care aceasta este sustinuta.
    Fara argumente clare care sa corespunda cu starea actuala a jocului in contextul topicii.
     
  17. BROSCOIUL

    BROSCOIUL User

    cea mai buna solutie este sa va lasati de joc si sa se penalizeze do-ul singur !!!!

    acesti mormoloci isi bat joc de noi si mai fi rad cu partea dorsala de noi !!!! am ajuns matochisti !! ei isi bat joc de noi si noi le mai si da-m bani ??? marei gradina lui dumnezuu !!! unde am fost si unde am ajuns :)))))))
     
    Veneficus apreciază asta.
  18. Cat timp sunt acceptati de dezvoltator nu conteaza parerea jucatorilor.

    P.S. Nu neaparat onoarea este criteriul de a fi in top, experienta spune multe. ca atare nu schimbi clasamentul asa ;)
     
    Veneficus apreciază asta.
  19. Veneficus

    Veneficus User

    sa ajungeti?...
    voi astia care vreti sa ajungeti... sunteti o echipa mai numeroasa sau esti doar tu cu a doua ta personalitate?

    mai este unul pe aici care vrea sa :

    oare cu el faci echipa in dorinta comuna de a ajunge la consensuri?
     
    WIΖΛΓΔ, _Emy_ și ĄMŮИ-ŖĄ apreciază asta.
  20. Numai un copil de 5 ani ar crede acest lucru.
    Venficus, ai fost penibil. Atat pot sa-ti spun.

    De la un asa apreciat utilizator de forum, asemenea tampenii.