sinonime au ba ?!

Discuție în 'Probleme generale' creată de WIΖΛΓΔ, 17 Ian 2014.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    aş dori să ştiu dacă noţiunea de "bază proprie" este sinonimă cu ce de "staţie".
    precizez că este vorba de staţia menţionată în sintagma : "Poţi schimba halele de hangar doar la staţie."
     
    Veneficus apreciază asta.
  2. -.-AVATAR-.-

    -.-AVATAR-.- Guest


    Da, este vorba despre acelasi lucru.
     
  3. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    păi atunci de ce, cînd sunt conectat în baza proprie din 5-2 şi încerc să schimb hala de hangar, primesc mesajul menţionat mai sus: "Poţi schimba halele de hangar doar la staţie." ?!
     
    Veneficus apreciază asta.
  4. in 5-2 este baza piratilor,nu a vreunei companii..deci,nu este considerata statie,sau baza proprie
     
  5. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    nu te grăbi cu răspunsul ăsta facil "bătrîne sfărîmător de mîini":) , studiază noile misiuni şi vei afla din cerinţele de îndeplinit ale misiunii "Prioritate Alfa: 16" că aşa-numita "bază a piraţilor" din harta 5-2 este asimilată cu o "bază proprie" deci cu o staţie unde ar trebui să putem schimba halele de hangar.

    [​IMG]
     
    Veneficus apreciază asta.
  6. Resursele le poti vinde la acea baza din 5-2,ca asta ti se cere in misiune.Pina acum citeva zile nu se putea schimba hala de hangar in 5-2..decit daca te delogai,asteptai 30 secunde,apoi schimbai hala din pagina principala.O fi ceva nou,nu stiu.Oricum,o sa raspunda un admin la aceastra intrebare..spor la jok
     
    Modificat ultima dată: 18 Ian 2014
  7. Drakaar

    Drakaar User

    Vezi ca te inseli: "Intra pe harta 5-2" e un subpunct al misiunii si "Vinde 10 Prometium ..." e alt subpunct. In mod sigur nu se refera la baza din 5-2 ca baza proprie, dar sunt tare curios daca in momentul in care vinzi acolo iti trece mai departe.
    Baza proprie este considerata (sau asa ar trebui) baza din x-1 si din x-8.
     
  8. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    serios ?!
    cerinţa de a intra pe harta 5-2 este un element al misiuni de îndeplinit cu rigurozitate (mai ales că trebuie să atingi o anume coordonată) dar nu are nici o relevanţă pentru subiectul temei de faţă. citeşte cu mai multă atenţie cerinţele misiunii, nu se poate să nu observi că după cerinţa "Vinde 10 Prometium la baza ta proprie" urmează, marcată cu semnul de atenţionare "!" condiţia acestui punct al misiunii: "pe harta 5-2".
    dacă eu mă înşel atunci la ce se referă condiţia despre care vorbeam, ce trebuie să facă jucătorul "pe harta 5-2" aşa cum, imperativ i se atrage atenţia ?! cu alte cuvinte, jucătorul trebuie să vîndă 10 prometium în baza lui proprie din 5-2. deci baza din 5-2 este asimilată (conform acestei misiuni) ca o bază proprie şi, pe cale de consecinţă, schimbare halelor de hangar ar trebui să fie permisă.
    de ce nu citeşti cu atenţie toată tema ? nimeni nu vorbeşte aici despre staţiile de luptă !
     
    Veneficus apreciază asta.
  9. Corect, iar asimilarea cu baza proprie nu se datorează misiunii disputate ci aşa ar trebui să funcţioneze, în general, baza din 5-2 - ca o bază proprie.

    Din păcate, este o problemă tehnică legată de posibilitatea schimbării hangarelor în baza din 5-2, problemă sesizată şi de un alt utilizator AICI şi raportată către serviciul tehnic spre a se remedia.
     
  10. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    misiunea respectivă a fost doar vectorul de care m-am folosit pentru a ajunge aici ! ;)
    scopul acestei teme este chiar posibilitatea (refuzată deocamdată) de a face schimbul halelor de hangar în baza din 5-2. cred că a venit vremea ca bp să dea dovadă de oreşce flexibilitate şi să renunţe la interdicţia de a părăsi hărţile piraţilor doar prin portalele din 5-3 sau prin distrugere fiindcă interdicţia asta a devenit caducă odată cu lansarea în joc a halelor de hangar.
     
    Veneficus apreciază asta.
  11. După cum am menţionat deja, este vorba despre o problemă tehnică a cărei rezolvare probabil o vom vedea în viitor ...-ul apropiat.

    Perimat sau nu, pentru aşa ceva avem Actualizări și idei, rubrică în care îţi pot expune şi susţine ideea.

    Personal, cred că putem vorbi de o oarecare perimare a conceptului de portale cu o singură direcţie de trecere, doar în cazul utilizatorilor cu o oarecare vechime în joc, restul având de alocat resursele de uridium în cu totul alte scopuri.

    Chiar şi aşa, vorbim despre o caracteristică a jocului, specifică hărţilor respective. E ca şi cum ai cere să se renunţe la imposibilitatea de a efectua un salt din hărţile PvP dacă ai fost atacat...
     
  12. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    tocmai s-a întîmplat "grozăvia" în harta 4-5 !
     
    Veneficus apreciază asta.
  13. Hermes

    Hermes Guest

    "Grozavia" (daca despre saltul prin portal vorbim) se intampla inca de la aparitia hartilor de pirati. Chiar daca esti atacat in 4-5, poti scapa sarind in hartile piratilor. La acest lucru te referi ?
     
  14. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    dumneavoastră ţineţi morţiş să ne convingeţi că nu jucaţi jocul ăsta !!?
    ca admin ar fi fost de datoria dumneavostră să ştiţi că odată cu implementarea noului şi egalitaristului sistem de misiuni au survenit oarece schimbări pe hărţile de joc printre care schimbări si aceea de care vorbeam eu, anume, saltul din harta 4-5 prin portalele aferente hărţilor X-5 este posibil acum chiar dacă eşti în luptă ! şi ca să vă conving că sunt băiat bun vă mai dau o informaţie:tot de atunci npc-urile de tip boss s-au înmulţit pe hărţile mici şi pe X-8. din observaţiile mele este vorba de boss mordon, boss saimon şi boss StreuneR.
     
    Veneficus și bubuletz apreciază asta.
  15. Datoria noastră este să ştim ceea ce ni se comunică. Dacă nu ni s-a comunicat că s-ar fi făcut o asemenea schimbare, nu rămâne decât propria noastră experienţă în joc.

    De aceea vi s-a cerut să faceţi o precizare în plus, pt. a şti ce să verificăm.

    Într-adevăr, saltul prin portalele către hărţile x-5, în prezent, este posibil a se efectua chiar dacă nava primeşte daune. Rămâne de văzut, în urma corespondenţei cu suportul tehnic, în ce măsură acestă schimbare este voit intenţionată sau este vorba doar de un alt bug.

    Cât despre nr. de NPC-uri menţionat de dvs., de asemenea, vom cere lămuriri suplimentare.

    Mulţumim pt. sesizare!


    Poate că nu a fost cazul a fi necesar a se sări prin portalul respectiv şi, nici ca vreo navă inamică urmărită, să apuce să uzeze de această nouă funţionare a portalelor din 4-5 către x-5.

    Pe viitor, vă sugerez puţin mai multă moderaţie în discuţiile purtate!
     
  16. Hermes

    Hermes Guest

    Din experienta mea de joc, pot sa-ti spun urmatoarele: in 4-5 distrug, nu fug prin portal, altfel, mai bine stau potolit in x-2 si fac lordakii. Iar daca chiar simt ca nu am sanse cu inamicul/ii fug prin portalul spre pirati, stiind ca restul portalelor nu ma salveaza, sincer, nici macar nu am incercat sa o fac, deh, obisnuinta de multi ani de jucat. Asa cum a spus si colegul meu , nu este o modificare de care am fost anuntati , posibil sa nu fie aceasta functionarea corecta. In plus, chiar nu stau 24/24 pe joc ,sa vanez orice eroare , joc doar de placere si atunci cand alte prioritati imi permit, este foarte posibil sa-mi scape o inadverdenta de genul acesta, mai ales cand nu este o modificare anuntata in mod oficial si nu se pliaza pe stilul meu de joc. Ne vom interesa, insa si vom reveni cu amanunte.
     
  17. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    bine, ce era de demonstrat a fost demonstrat, restul este "advertising" !
     
    Veneficus apreciază asta.
  18. Drakaar

    Drakaar User

    Saltul din 4-5 in hartile x-5 (hartile piratilor) mergea si inainte de misiuni (probabil nu ai observat) nu e nici o noua grozavie.
     
  19. Posibilitatea efectuării saltului prin portalul dinspre 4-5 spre hărţile x-5, în condiţiile în care nava primeşte / provoacă daune, este un bug şi va fi corectat.

    Nr. de NPC-uri de tip "boss" a fost voit crescut (ex. în harta x-2 veţi găsi, de acum încolo, 4 Boss Streuners în loc de 2).