Si NPC-urile se lasa de joc?

Discuție în 'Colțul opiniilor' creată de DΛRTHVΛDΣR, 7 Sep 2014.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. Buna seara tuturor,

    am intrat si eu pe DO dupa cateva zile si am impresia ca pana si NPC-urile s-au lasat de jocul acesta...
    Hartile sunt atat de pustii incat singura explicatie logica ar fi ca algoritmul din spatele generarii de NPC-uri e influentat de numarul de jucatori.
    S-ar putea sa nu fie 100% cum zic eu cu algoritmul, pana la urma doar programatorii DO stiu cum sta treaba, dar 100% pot declara jocul catatonic.

    Parerea mea!

    DARTHVADER
     
  2. Arezan

    Arezan User


    mda...
    reversul "botistilor"...

    Primul lucru care il fac cand mai intru pe acest joc (tot mai rar..) e sa deschid hall of fame. Cand vad ca aceleasi conturi de "penalizati" persista sa surfeze peste valurile de banari anuntate prin forum,inchid jocul si fac altceva...
    Pacat de frumusetea acestui joc...

    Mai bine cand au resetat misiunile resetau si punctele de onoare si experienta,oricum la majoritatea din top 500 nu reprezinta nici onoarea si nici experienta lor...Cat despre npc-uri si nave distruse(mai ales npc-uri)...

    Un Hall of Fame de tot rasul...
     
    WIΖΛΓΔ, REDBULL-75 și Seth[RO] apreciază asta.
  3. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    eu mă uit spre jumătatea care indica cîndva paharul plin (acuma e goală :D) şi văd cum clasamentul de care vorbeşti tu retează din faşă orice intenţie a vreunuia dornic de a cotiza pentru a-şi vedea şi el numele în top 10. am auzit că printre români această cotizaţie nu se mai raportează la suma de roni ci la numărul de maşini "băgate" :eek:.
    în ceea ce priveşte absenţa "nepeceurilor" nu împărtăşesc opinia lui DΛRTHVΛDΣR, cred pur şi simplu că în vremurile astea de criză şi-au mai luat cîte un job, s-au dus pe farmerama să le distrugă ferrmierii cu insecticid că laserele noastre-s scumpe şi mulţi piloţi s-au lăsat de joc ! :p
     
  4. Omega

    Omega User

    lol , am intrat si eu azi pe joc un pic .si sincer ai ddreptate , e pustiu pe harti , nu e mai nimeni ,nici npc nu mai vezi asa des . egh , asta e , se cam lasa toti , poate o sa revina dar slabe sanse ..
     
  5. Corina-ro

    Corina-ro User

    Jocul se afla pe o panta descendenta de 3-4 ani de zile,iar dezvoltatorul nu are nici chef,nici idei probabil prin care sa readuca,jucatorii.Daca acum cand e vacanta e asa pustiu,de saptamana viitoare va fi si mai rau.In conditiile in care acest joc rezista pe internet cam de 10 ani de zile,sta bine inca,in urmatorii 2-3 ani in acest Hall of Fame,probabil,cei 9 jucatori vor fi de fapt toti jucatorii de pe respectivul server....O zi buna
     
    Sam*51174[*OG*] apreciază asta.
  6. Jurjstyle

    Jurjstyle User

    Singura sansa e darkorbitul 3d si downloadabil . Daca nu va atrage , jocul va muri incet .
     
  7. OBERON74

    OBERON74 User

    Nu mai abera,iar daca nu poti,pur si simplu nu posta.
     
    Seth[RO] apreciază asta.
  8. Se vede ca nu gandesti logic DO nu poate sa devina 3d si dak va deveni nu se va putea juca din cauza lagului
     
  9. Sa va dau eu o explicatie "rezonabila" , darkorbitul inca se joace,chiar foarte mult ,dar pe anumite servare intradevar numai sunt playeri din cate am auzit,eu joc pe eg6 si cateodata si pe eg2 ,pe ambele servare sunt destui playeri care pot "sustine" jocul cu banuti :) Si pun pariu ca mai sunt servare cu cel putin 3mi de playeri activi :p

    In ceea ce priveste jocul in 3D .. daca v-ati "documenta" putin a-ti fi observat ca jocul va deveni 3D mai devreme sau mai tarziu din ceea ce observ pe alte forumuri oficiale .
    Parerea mea personala este : odata ce va deveni 3D ori va ajunge foarte popular , ori nu va mai juca nimeni, de ce va deveni popular ? Pai din punctul meu de vedere va fi mai interesant jocul si mai captivant :D De ce nu s-ar mai juca nimeni ? Pai .. simplu,foarte mult lag , iar dupa cate stiu eu nu toti au pc'uri performante,aici ma includ si eu ,nu e tocmai "de ultima generatie" :p
     
  10. EmYy_1995

    EmYy_1995 User

    Jocu acesta are circa 7 ani de zile.
     
  11. BROSCOIUL

    BROSCOIUL User

    m-a mir ca a rezistat atat :))
     
  12. Jurjstyle

    Jurjstyle User

    Pentru domnii care cred ca vorbesc prostii . Mai intrati si pe alte forumuri nu doar pe cel romanesc si documentati-va .
    http://en.bigpoint.com/darkorbit/board/threads/unofficial-darkorbit-revealed.43381/
    Aveti de citit 31 de pagini , din care va cam intereseaza ultimele 10 . Okapi v-a facut si o scurta prezentare pe prima pagina pe diferite subiecte .

    Iar acum pentru cei care se tot plang de lag , daca jocul va deveni downloadabil nu veti folosi asa mult ram si resurse deci mai putin lag . Iar implementarea jocului 3D este necesara si a fost prevestita de mult timp , doar ca pana se va lansa va tine mult si bine ( de rescris intregul joc pana la urma + imbunatatiri ) .

    Si acum pentru domnul Oberon74 ,
    Eu nu aberez deloc , doar spun un fapt . Cat timp playerii noi nu se apuca sau se lasa cand vad cat trebuie sa munceasca , logic ca darkorbitul va muri incet ( cat vor juca cei prezenti si acum ) .

    Si acum pentru domnul Mд®ÝU$●Øяіgіиαℓ ,
    Ba se poate . Orice se poate cu vointa . Si pana la lansarea dark-ului 3D , n-ai de unde sa stii cat lag va fi . Poate i se va gasi hiba lag-ului si vor fi playerii fericiti .
     
    _»ΣLΣЙλ«_[WΔЯ™] apreciază asta.
  13. Am uitat sa precizez un lucru , probabil nu sunt multi playeri pe respectivele servare din cauza bugului cu low,majoritatea stau pe acolo :))
     
  14. Omega

    Omega User

    se poate ... uitati-va pe forumul englez si o s vedeti updaturile acolo.si ce o sa se intample . plus ca o sa fie D.O download peste cv timp. si 3D s-ar putea sa fie mai putin lag pt ca o sa foloseasca GPU , si o sa fie optiune ca sa joci 3d sau 2d dar nah sa asteptam si sa vedem
     
  15. Buna ziua tuturor ,

    "O sa se foloseasca GPU ? " De ce , acum nu se foloseste ? Chiar daca este inca varianta 2D, GPU , CPU + RAM si conexiunea la internet se folosesc din plin chiar daca este doar un joc pe browser... Existenta unei functii de a alege intre 3D si 2D va fi foarte buna daca va aparea varianta 3D pentru ca nu toti au calculatoare super-dotate . (sau unii poate vor prefera mai mult varianta 2D)
    Dark Orbit descarcabil ? Hmm... sa vedeti cate bug-uri si coduri vor aparea la inceput cand va fi introdus DO descarcabil, cate pachete vor trebui descarcate si tot felul de patch-uri cu fiecare update, si oare cata memorie va ocupa pe hard ? In fine, nu este nimic oficial inca, dar vom vedea mai curand sau mai tarziu .

    Cat despre jucatori, nu stiu pe ce server joaca DΛRTHVΛDΣR sau pe ce server jucati dar pe EG2 daca intru pe toate chat-urile si scriu "/users" , gasesc minim 20 de jucatori pe fiecare dintre ele, numai in 5-3 sunt minim 100 jucatori, altii stau la cub, altii fac misiuni, si multi isi iau premium si fac LoW, e adevarat ca la unele companii la care nu prea mai sunt jucatori nu trebuie sa iti faci sperante prea mari sa gasesti pe cineva pe harti, acum depinde cat de vechi este serverul pe care se joaca .​
     
  16. Omega

    Omega User

    vroiam sa zic ca o sa foloseaca gpu mai mult decat acuma deci s-ar putea sa nu fie asa mult lag .depinde . stiu ca se foloseste lol .stai chill. si o sa fie butonul ala de on off 3d si asta am zis si eu cand am auzit ca o sa fie descarcabil si defapt e oficial lol . s-a spus si de admini germani si englezi . te poti uita la source code la test server 3-4 sau 1 si 2 si o sa vezi acolo :)
    nu e de la admin ca nu am timp sa gasesc acuma postarea dar el tot timpul posteaza updaturile, desi nici eu nu cred asa mult in darkorbit descarcabil dar nah . sa vede, inca sunt in fazele de test , daca se inmplementeaza o sa fie numai la anul deci mai e timp . trebuie numai sa te uiti in source code , nu e nimic special dar , asta se intampla acuma :) apropo arena 1vs1 apare imd , deja a fost pe test server , dupa o sa apara 3vs3 si 5vs5 :p
     
    Modificat ultima dată: 12 Sep 2014
  17. Hermes

    Hermes Guest

    Aceste lucruri au fost anuntate si pe forumul romanesc, chiar de mine. Trebuia doar sa existe bunavointa de a le citi.

    Te rog sa-ti modifici imaginea din semnatura in concordanta cu regulamentul forumului.
     
    ÐΣSŦΛİИΣÐ apreciază asta.