Schimbare parola

Discuție în 'Întrebări de început de joc' creată de Bubbly, 29 Iul 2017.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. Bubbly

    Bubbly User

    Este ceva nou, la solicitare schimbare parola? sau scam

    Exemplu
    From: gl.gameTitles.22 >

    The password for your gl.gameTitles.22 account has been successfully changed.

    If you did not request this change please contact the Bigpoint Customer Service as soon as possible. gl.gameTitles.22
     
  2. Bismut

    Bismut User

    Nu este scam, cel mai probabil din cauza unei erori de codificare.
     
  3. Ați solicitat schimbarea parolei astfel încât să primiți acel mesaj de confirmare?
     
  4. ThinkFirst

    ThinkFirst User

    Da, am trimis schimbare parola din cont si cand am verificat. email sa dau confirmare parola noua aveam un email cu cateva secunde primit cu mesaj The password for your gl.gameTitles.22 account has been successfully changed. dar normal trebuia sa am eu butonul de confirmare :D si sa dau press, dar se pare ca sa dat automat sau a fost o pagina tip phishing /scam
     
  5. ThinkFirst

    ThinkFirst User

    Trebuie sa anunt, aveti grija mesajul ce l-am primit eu si sa confirmat automat schimbare parola este foarte ciudat, si gandit bine.
    in sensul ca, am solicitat o parola noua am intrat sa o confirm, era mesajul ala primit cu The password for you gl,gameTitles.22 etc. a fost schimbat cu succes, si am zis poate este ceva nou am intrat pe cont am bagat parola care am solicitat.o si a fost oke, acuma cand am verificat contul nu mai il gasesc. incerc sa bag numele si parola spune ca sunt gresite. am verificat email nimic pe el. am trimis parola uitata, nu imi apare nimic, am trimis ca am uitat numele si am bagat email care era contul. si nu imi vine nici un email de la darkorbit. cel mai probabil ce am patit eu a fost exact email phishing / cumva injectat in sistemul de schimbare parola. Contul a disparut total. domnule admin asta este numele de login >>>Mod Edit: Informaţie confidenţială!<<< te rog verifica contul sa vezi pe ce email este si cand sa facut schimbarea de email daca ai accesul, daca nu te rog sa dai mai departe la suport sa ia masuri. sa nu se faca mai multe victime deja am verificat pe google cu un search inurl://gl.gameTitles.22 si din cate observ cred ca au mai aparut victime noi si pe forum/ server de turcia.Ps daca aveti acesul sa verificati pe ce email este contul de mai sus, va asigur ca nu este pe email care incepe cu : pi*****ip@protonmail.com. seara buna multumesc astep raspunsul
     
    Modificat ultima dată de către moderator: 31 Iul 2017
  6. Îmi puteţi furniza userID-ul contului respectiv? Numele de autentificare nu îmi este de niciun folos.

    De asemenea, adresaţi-vă suportului jocului şi solicitaţi ajutor în recuperarea contului de joc.
     
    Modificat ultima dată: 31 Iul 2017
  7. ThinkFirst

    ThinkFirst User

    Chiar nu am cum sa vad cum este userID-ul nu l-am salvat, a fost un cont secundar. tot ce am vrut sa spun in subiectul asta este in felul urmator sa preveniti furtul de acest tip in viitor si sa faceti o verificare, cat despre cont cum spuneam este cont secundar nu am ce sa raportez. multumesc
     
  8. Fără "cadavru" nu avem o "crimă" ci doar o "dispariţie". Pt. a preveni, trebuie să se descopere cauza iar ca să se descopere cauza trebuie analizat cum şi ce s-a întâmplat cu contul de joc ....ultimul nume avut la navă şi server-ul de joc îl cunoaşteţi?