Recompense pentru misiuni cu nave inamic

Discuție în 'Actualizări și idei' creată de Cold*Hearted, 12 Feb 2017.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

Ar trebui marite recompensele misiunilor cu nave?

Sondaj închis pe 26 Feb 2017.
  1. Da

    90,0%
  2. Nu

    0 vot(uri)
    0,0%
  3. Mi-e indiferent

    10,0%
  1. Am observat ca dupa ce nu am jucat Dark Orbit 4 ani, desi au aprut misiuni noi cu nave, acestea nu sunt recompensate pe masura.
    In primul rand, la misiunile cu nave Goliath si Vengeance, ar trebui sa se puna toate navele (ex. : Goliath : Enforcer, Bastion,Exalted, Veteran / Vengeance: Adept, Avenger, Revenge)nu doar cele simple. Motiv: Navele din exemplu sunt usor de obtinut si au un avantaj fata de nava de baza. Din acest motiv navele de baza sunt extrem de rare.
    Recompensele misiunilor ar trebui sa contina: onoare mai multa, experienta mai multa, uridium mai mult, si munitie x4 sau RSB, CPU cloack,chei prada de la 1 la 10 ( in functie de misiune) sau log files.
    Motivul: Scopul jocului este sa stai pe harti si sa faci npc si mai ales nave. Din pacate este mai avantajos ( pentru rang mai ales) sa faci porti galactice.
    Astfel este avantajat si ca recompensa si ca rang cel care sta toata ziua in porti. Cei care aleg sa joace jocul pe harti, consuma munitie si resurse pentru a distruge nave, iar recompensa este mult sub a unui jucator care alege sa faca Porti.
    Exemplu: Pentru a egala o poarta ALFA, trebuie sa distrugi 37,5 nave GOLIATH, la eventul dublu recompensa 75 Goliath. Nu mai spun ca la finalizarea unei porti Alfa, primesti 20.000 x4, si la fel Uridium. Misiunile cu nave, nici nu se apropie de asa ceva.
    La cate porti au unii facute, pot sta si un an fara sa faca nimic si isi pastreaza rangul.
    Un jucator care este activ pe harti nu va reusi nici o data sa se apropie de unul care face porti, atunci macar sa fie mai bine recompensat.
     
  2. Veneficus

    Veneficus User

    si care sunt avantajele dezvoltatorului?
     
  3. Un joc mult mai dinamic. Mai multi jucatori activi. Deci mai mult Uridium cumparat. Multi se lasa de joc tocmai pentru ca vad ca este imposibil sa ajungi in top la rang.
    Aici este vorba si de scopul jocului. Jocul , asa cum este acum pare mai mult un joc in care avantajul este al celui care sta in porti. Face uridium, rang, munitie, log files,chei prada etc. Nu se apropie deloc de un browser game de actiune/ shooting.
    Cel care sta pe harti ce face? Consuma munitie, cloack-uri pentru a vana nave. Recompensa? mica. In plus esti distrus si de altii. Pe langa asta nu gasesti nave pentru misiuni.
    Exemplu misiuni : Disputa - Goliath MMO/VRU/ EIC - x 5: onoare 1000, uridium 1250 / misiune . Astazi am cautat nave pentru o astfel de misiune. Nu am gasit. Am gasit in schimb nave Enforcer, Exalted, Bastion. Le-am distrus. Am consumat 7000x4, 4 camuflaje, rachete. Stau cu misiunea de trei saptamani. La fel cu o misiune cu 3 vengeance. Nu am gasit nici un vengeance de baza, doar cu design. In ceea ce priveste racompensa, daca la fiecare misiune s-ar da si cate 2000 x4 ar fi altceva. Mai recuperezi din ce consumi. sau uridium mai mult. Si 2 sau 3 chei parda. Sau log files.
    Ca sa echivalezi onoarea dintr-o poarta Alfa ar trebui sa primesti aprox 5400 onoare / Goliath. In cazul asta macar 10.000 onoare/ o astfel de misiune ar fi echitabila.
    Si atunci intrebarea este nu ce avantaje are dezvoltatorul, ci ,,care este avantajul meu ca jucator care vrea sa joace pe harti, asa cum se joaca DO, sau ar trebui sa se joace ? Cu ce sunt eu motivat sa cumpar uridium, pentru a baga in porti daca nu gasesc nave pentru misiuni?
    Ce sens mai are sa joc pe harti, daca faci rang mai usor stand in porti?
    O data ce poti gasi nave pentru misiuni, si esti recompensat echitabil, mai multi jucatori ar face asta. Porti oricum trebuie sa faci, pentru munitie, rang, Designuri, etc.
    Toata lumea ar avea de castigat, chiar si dezvoltatorul.
     
  4. Veneficus

    Veneficus User

    aici la punctul 3...scrie :

    Ideea trebuie să fie expusă clar, concis, cu avantajele care decurg din ea, cu exemple concrete dacă este cazul. Înainte de a o posta, gândiți-vă ce beneficii aduce și dezvoltatorului, dar și jucătorului. Ideea va fi înaintată ca propunere dezvoltatorului numai dacă este bine argumentată. Acest minunat joc este susținut pe bani reali, așa că ar fi bine sa aveți în vedere acest lucru;”

    sunt niste reguli...nu eu le-am scris...
     
  5. Ceea ce am propus nu e o noutate. Se cere si pe alte forumuri, in alte limbi, chiar de jucatori de top.
    De Ce ? Pentru a sta pe rang acestia sunt obligati de natura jocului Sa faca porti.
    Acum. Eu daca Te invit pe tine Sa joci DO, si tu ai jucat alte jocuri minunate, in care Sa ajungi in top, te-a costat mai putin, in bani, dar mai ales in timp, Ce faci?
    Cand vezi ca poti baga chiar si 500 de euro in porti si tot nu Ai fi in top, Ce faci? Te lasi.
    Cand vezi ca tu bagi bani, faci trei porti Sa Ai munitie si iesi pe harti La vanat nave pentru misiuni, dar nu gasesti Ce faci? Cand vezi ca ai vanat 100 de nave si tot Nu Te poti compara cu unul care a facut o Alfa si o Beta,Ce faci?
    Stai in porti, Sau te lasi de joc!
    Daca s-ar modifica misiunile si ar oferi recompense mai bune, s-ar atrage mai multi jucatori, care , ar baga bani intr-un joc mai atractiv, si cu o mai multa logica.
    La inceput, cand erau trei porti, si nu erau atatea designuri, era mai echitabila diferenta dintre Nave distruse si Porti GG, acum este foarte mare.
    Eu personal, Ma distrez daca merg sa vanez nave. Dar facand asta Ma pot bate La rang si consumabile (munitie) cu un jucator care sta in porti? Nu.
    Si atunci jocul Este despre stat pe harti la misiuni si lupte cu nave pentru rang si recompense, sau despre cine sta mai mult in porti?
    E Dark Orbit sau Galaxy Gates maker?
     
  6. la
    misiunile cu nave am 3 misiuni pe care nu le pot finaliza de cand sau schimbat designurile in nave,sa spus ca sa trimis la tehnic ,suport sa se rezolve problema.cine mai umbla cu vengance sau goliat simplu cand la licitatie le iei cu 10k credite?:))
     
  7. Exact!
     
  8. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    bineînțeles că recompensele misiunilor cu nave ar trebui mărite așa cum, de altfel, ar trebui mărite toate recompensele tuturor misiunilor însă bp consideră acest lucru ca fiind un factor de limitare a cîștigurilor lor. spun asta deoarece în ultimii patru ani (sper să nu mă înșel asupra factorului timp), la misiuni s-a ”umblat” de două ori și de fiecare dată recompensele în credite, uridium și muniție bună au fost diminuate drastic !
     
    CapoHrx și Veneficus apreciază asta.
  9. Principala modificare ar trebui sa fie : Daca ai misiune cu Goliath (de exemplu) - sa se puna toate tipurile ( cu exceptia celor cu abilitati). Sa se mareasca si recompensa in onoare/misiune.( la misiunile cu 30 de mave sa se ajunga la 150000 onoare.
    Secundar sa fie recompense de tipul: 3log files, 3 chei prada pana la 40 log files, 40 -50 chei prada/ si 2000-20000 x4 ( in functie de cat de multe nave are misiunea).
    La fel si la misiunile cu Vengeance.
    In acest fel, cred eu, ar fi recompensati echitabil jucatorii care prefera sa joace mai mult pe harti.
     
    CapoHrx și Veneficus apreciază asta.