Ratări lasere

Discuție în 'Probleme generale' creată de the_beast_comes_out, 12 Iul 2015.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. Veneficus

    Veneficus User

    arunca o privire aici...
    restul e ”tamtam”...

    In aceasi ordine de idei,aceasta tema a aparut datorita faptului ca unii utilizatori si-au dat seama ca acest ”algoritm” face cam ce doreste el si dezavantajeaza pe unii dintre jucatori in avantajul celorlalti.Tu afirmi sus si tare ca acest algoritm e ”nediferentiat tuturor”.Pe ce anume te bazezi când faci aceasta afirmatie???
     
    Modificat ultima dată de către moderator: 6 Apr 2016
    kαмєłłєση apreciază asta.
  2. Hermes

    Hermes Guest

    Exact o privire am aruncat, insa nu cred ca am gasit reteta de fabricatie a acelor anvelope, ingrediente pana la ultimul gram etc, procedee de fabricatie, astfel incat acele cauciucuri sa se comporte "diferit" functie de specificatia fiecaruia. Altfel ar exista o singura mare firma, cu o singura reteta si cu specificatii identice. ;) Nu ati facut decat sa-mi intariti spusele, fapt pentru care nu va pot decat multumi. Tam-tam-ul se pare ca va apartine .
     
  3. Scriu suficient de româneşte:

    Din punctul meu de vedere ai primit suficiente informaţii. Incapacitatea sau refuzul tău de a pricepe, nu intră vreo atribuţie a echipei de moderare.
     
    Veneficus apreciază asta.
  4. Veneficus

    Veneficus User

    foarte ”exact”...restul tot ”tamtam”ramane...
     
  5. Veneficus

    Veneficus User

    ©ØrrØsivΞ...

    constante si variabile...variabilele din cadrul sau facand diferenta...intre rezultatele obtinute...cum vine asta???

    stii ca:
    1. exista un algoritm care reduce daunele tuturor jucatorilor cu un anumit procent ”bazându-se pe anumite constante şi variabile”.
    dar,conform spuselor tale,nu stii cu cat reduce daunele la x,y sau z jucator...

    2. algoritmul in discutie ”in diverse ocazii” face diferenta intre rezultatele obtinute.
    dar ,conform spuselor tale,nu stii daca el influenteaza jucatorul x azi y maine z probabil niciodata.

    3. respectivul algoritm e nepartinitor fiind aplicabil in mod nediferentiat tuturor.
    dar,conform spuselor tale,cu toate ca nu stii cu cat reduce daunele si când anume face acest lucru stii sigur ca e nepartinitor si actioneaza nediferentiat pentru toata lumea...

    din punctul meu de vedere nu am primit nici o informatie concreta la acest subiect.

    ps.
    am citit suficient de romaneste...
     
  6. Deloc!

    Când te lansezi în astfel de discuţii şi doreşti a le purta la un nivel mai mult decât general, ar trebui să te bazezi pe nişte noţiuni elementare de programare, matematică şi logică matematică (şi nu numai!) însă din intervenţiile tale reiese că habar nu ai cu ce se mănâncă programarea însă degrabă filosofezi pe marginea unor noţiuni de programare.

    Mai mult decât atât, nu reuşeşti să distingi între "a se aplica în mod nediferenţiat" (adică nimeni nu este exceptat de scăderea daunelor şi ratări) şi modul în care se calculează daunele / nr. ratărilor pt. fiecare utilizator, în funcţie de anumite condiţii predeterminate de cel care a scris respectivul algoritm / cod (adică cât de mult scad daunele sau câte ratări intervin).
     
    styv86 apreciază asta.
  7. Veneficus

    Veneficus User

    Fara suparare...insa ajung la concluzia ca nu vorbim aceeasi limba...
    Ce treaba am avut eu cu programarea algoritmului de calcul al ratarilor unui utilizator? De unde pana unde filosofez eu cu anumite notiuni de programare? Daca urmaresti istoricul postarilor mele in aceasta tema vei vedea ca am pus intrebari foarte simple si firesti referitoare doar la efectele acelui algoritm.
    Tema de fata a fost deschisa si continuata de utilizatori care au observat ca rateaza mult comparativ cu altii in lupta cu npc-uri.Eu am continuat discutia întrebând daca acest efect nu e posibil si in lupta 1vs1...
    Parerea mea personala e ca acest algoritm nu are loc in acest joc,el nefacand altceva decat sa mascheze avantajul sau dezavantajul unor utilizatori.DO e un joc competitiv in care resursele si conditiile competitiei trebuie sa fie egale pentru toti.
     
  8. relax

    relax User

    Eu zic sa te lasi de meserie... nu ai habar despre ce vorbesti, fa o facultate de informatica, ceva... si revino sa ne dai peste ochi. Asa nu are rost, ca nu ai nici cea mai vaga idee despre cum functioneaza acest joc, ce sta in spatele apasarii tale pe butonul mouse-ului si multe altele. Momentan, spor la joc!
     
  9. Ensw

    Ensw User

    Te inseli...algoritmul se aplica la toti :)
    Ai incercat sa faci npc-uri fara havoace?
    Ai incercat sa te cronometrezi cand faci un npc... ca sa iti dai seama de mersul hit-urilor afisate?
    Dezvoltatorul nu v-a schimba acest algoritm de afisare asa cum nu v-a schimba nici mersul petului la colectare(petul vine de aiurea peste tine cand are cutia langa el...) si nici algoritmul de aparare al acestuia...etc
    Nu prea mai fac calcule de DMG....pur si simplu ma cronometrez in cat timp fac clonul cu maxim de lasere pe X1...
    De multe ori nici nu joc cu daune afisate..HIT-urile sunt intarziate ;)
     
  10. Veneficus

    Veneficus User

    hodorog-tronc!
    la mintea unora ca tine...bietii copii...sa se dea cu trotineta,musai tre sa aibă vre-o trei facultati ca mde...oare cum se invart rotile la ea...
    in rest ... nu stiu si nu cred ca vreau sa aflu la ce meserie de care neaparat trebuie sa ma las te referi iar pe viitor (doar tu nu si ceilalti) fereste-ti ochii de postarile mele daca te deranjeaza asa de tare...

    nu doar momentan...spor la joc!

    ai tu o certitudine...

    chiar mai multe...
     
    Modificat ultima dată de către moderator: 8 Apr 2016
    Ensw apreciază asta.
  11. Bismut

    Bismut User

  12. Ensw

    Ensw User

    Nu la mine vinzi castravetii :D
    Fizic calculatorul nu face scaderi si totusi, cand i se cere, le afiseaza corect ;)
     
  13. avînd în vedere anumite informații care, cu ani în urmă au fost postate pe forum chiar de către echipa de moderare, precum și propriile observații personale, pot să lămuresc misterul procentului care afectează în minus valoarea teoretică a daunelor maxime pe care le-ar putea provoca o navă. acest procent este aproximativ 25%.
    pentru a tăia elanul postacilor de profesie ce simt nemărginita nevoie de a sări în ajutorul big point combatînd cu elan efervescent intervențiile celorlalți utilizatori voi preciza că am făcut personal calculele, testînd de suficiente ori, pentru a putea afirma că procentul de 25% de care vorbeam mai sus este foarte aproape de realitate.
    doritorilor le pot pune la dispoziție condițiile de testare așa cum au fost ele imaginate de mine.
     
  14. Veneficus

    Veneficus User

    ma vezi tu venind???

    si totusi ai tu una sau mai multe certitudini???

    Ok...sa presupunem ca e asa si procentul de daune reduse e de 25% asa cum spui tu iar dupa cum spun unii licentiati pe aici e ”nediferentiat”. Intr-o lupta 1vs1 intre doi utilizatori identici aceasta reducere a daunelor se anuleaza reciproc,finalul luptei fiind determinat de priceperea si îndemânarea unuia dintre cei doi in defavoarea celuilalt. Insa daca aceasta reducere a daunelor il afecteaza doar pe unul dintre ei finalul luptei e determinat de acest algoritm... Vad multe plangeri pe forum din partea unor utilizatori ca sunt distrusi cu daune exorbitante in timp ce ei cu toate dotarile la maxim nu au nici o sansa sa se ridice la acelasi nivel de daune...
    De aici parerea mea ca acest algoritm nu are ce cauta intr-un joc competitiv,tulbura rezultatele unei confruntari lasand loc ”anabolizantelor” cu care pot fi dopati anumiti concurenti...
     
    Modificat ultima dată de către moderator: 8 Apr 2016
  15. Bismut

    Bismut User

    [​IMG]
     
  16. BROSCOIUL

    BROSCOIUL User

    eu personal nu inteleg dece va mai agitati atata pe forum ca , : oricum nu o sa realizati nimica :)
    jocul asta a devenit un haos de nedescris. daca o sa mai traiti sau osa mai traiasca jocul peste 10 ani o sa va bate-ti cu aceleasi probleme
    eu va doresc numai bine si sanatate si sa ne vedem toti adunati pe un singur server, atunmci sa vezi cum se schimba treaba :))
    Maim mult nu mai spun ca iar iau o luna pauza de forum :)))
     
    Veneficus apreciază asta.
  17. Ensw

    Ensw User

    Tot 25% si cand faci o lordakie cu RSB si full lf4 upgradate pe nava? :rolleyes:
    Multumim...si daca tot ai venit sa ne ajuti.... citeste ce s-a scris in tema :)
    Apropo..nimeni nu ia apararea BP...algoritmul ruleaza la fel pentru toti jucatorii...;)

    Tu vrei un script sa detecteze jucatori care rateaza mai rar ori deloc...
    Probabil genu asta de script ruleaza in UBA...in joc nu :)
    Si mai ai putin sa ne spui: calibratorul anulat de diversiune ... invarti politica ca porcu bostanu :D
     
  18. Dl.LASERSMART, diferenţa maximală de 25% dintre valoarea declarată a daunelor provocate de tunurile laser şi valoarea reală a daunelor provocate este incontestabilă şi cunoscută majorităţii celor care au o anumită vechime în acest joc.

    Discuţia este despre modul cum această diferenţă survine, în mod diferit, în cazul a doi utilizatori care poartă o bătălie precum şi despre rata ocurenţei ratărilor. Existând o diferenţă maximală de 25%, acest lucru admite existenţa şi unor diferenţe intermediare cuprinse între 0% şi 25%, fapt care duce la daune diferite provocate, la un moment dat, de fiecare dintre cei doi utilizatori.

    Problema dl. Veneficus este că el ar dori să ştie cum anume se calculează dauna produsă de utilizatorul A, la momentul "t" şi de ce aceasta este mai mare sau mai mică faţă de dauna produsă de utilizatorul B, la acelaşi moment "t". Acelaşi lucru ar dori să-l afle şi în privinţa modului cum intervin ratările în cazul celor doi utilizatori.

    Aşa cum am perceput eu discuţia până în prezent, aceasta nu are nicio legătură cu fobia dezvoltată de dvs. faţă de tot ceea ce ţine de BP, încercând să lămurească nişte aspecte tehnice de funcţionare a unor caracteristici ale jocului.
     
  19. Veneficus

    Veneficus User

    pentru ultima data...ai tu aceasta certitudine???

    e din poiata,grajd,sura sau alt acaret?...expresia...
     
  20. relax

    relax User

    Orice program functioneaza dupa un algoritm, in sfarsit am reusit sa-mi dau seama ce problema ai tu de fapt... cand vei reusi sa scoti din spatele functionarii acestui joc(fiind tot ceva programat), algoritmul... sa-i anunti si pe cei de la BP. Daca nu exista "algoritm", atunci ce? Hmm, urmeaza-mi sfatul cu facultatea si lasa aerele... in cazul in care vrei sa continui discutia, altfel, intelege ca nu iti poate explica nimeni ceea ce vrei tu, pentru ca nu functioneaza nimic asa cum tu crezi(cel putin din ce am vazut, pana acum, in interventiile tale).
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.