Feedback Probleme tehnice de dinamică / performanţă ale jocului

Discuție în 'Probleme tehnice' creată de Cehn, 16 Dec 2014.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. Cehn

    Cehn User


    In fine!
    Trebuie sa uzez de aliteratii si de tot soiul de abordari provocatoare.
    Deci:
    Puteti uza de propria reputatatie pe langa dezvolatator ...astfel incat
    PRIN ORICE METODA ADECVATA SA POT JUCA REZONABIL?
     

  2. Gând la gând cu bucurie cu dezvoltatorul jocului şi, răspunsul este că da, în măsura în care "a juca rezonabil" are legătură cu titlul temei!

    Bineînţeles, pt. a putea şti ce anume caută, la rândul său, dezvoltatorul jocului solicită următoarele informaţii:


    *******

    1. UserID / Server

    2. Descriererea cu o cât mai mare acurateţe a fenomenului reclamat:
    • Există o întârziere notabilă între acţiunile întreprinse de utilizator şi efectul dorit (apăsarea unei taste, click-ul cu mouse-ul, activarea laserelor, slatul prin portal(e), etc. etc. etc.)?
    • Se sesizează efectul de "rubberbanding" (respectiv, situaţia când te îndrepţi cu nava într-o anumită direcţie şi, deodată te trezeşti teleportat în poziţia de unde ai iniţiat deplasarea sau cu mult mai în spate de unde vizual te aflai)?
    • Alte asemenea descrieri ale situaţiei reclamate.
    3. Ce fel de sistem de calcul (calculator) deţineţi:
    • Sistemul de operare, detalii legate de procesor (producator, tip, generaţie, frecvenţă), placa grafică (dedicată, onboard, chipset, procesor video, frecvenţă procesor, memorie, bus memorie), placa de reţea (nume producător, tip, viteză de transfer);
    • Este vorba despre un laptop sau despre un sistem desktop de ultimă generaţie, dedicat "gaming"?
    • Cu cât sistemul de calcul (calculatorul) este de generaţie mai veche, cu atât experienţa de joc nu va fi tocmai una fericită.
    4. Care sunt opţiunile grafice:
    • Dacă se utilizează o placă video "onboard" iar setările grafice ale jocului sunt setate la maxim, experienţa de joc va fi una neplăcută;
    • Dacă se utilizează un calculator performant iar setările grafice sunt setate la minim, atunci va trebui ca echipa tehnică să verifice cu totul alte situaţii;
    • dacă problema sesizată este legată de fenomenul de "lag", trebuie indicat timpul când a fost sesizat, situaţia din joc în care se afla utilizatorul în momentul când a sesizat manifestarea fenomenului (ex. pe parcursul atacului unei CBS, la Crazy Cubikon etc.), problema se manifestă constant sau doar în anumite perioade, etc.
    5. Ce fel de conexiune internet se utilizează?
    • mobilă / GSM / UMTS / LTE;
    • se utilizează o conexiune WiFi - Home, sunteţi conectaţi la internet prin cablu, ce tip de DSL se utilizează, etc.
    • dacă problema sesizată este legată de conexiunea la internet, pe lângă informaţia obţinută prin utilizarea Traceroute, trebuie menţionat timpul când a survenit problema, durata, dacă s-a întâmplat o singură dată sau are o anumită repetabilitate, printscreen-uri ale mesajelor de eroare primite (chiar dacă nu sunt în engleză) etc.
    6. Unde locuiţi:
    • Locuiţi într-un oraş mare sau undeva la ţară?
    • Încercaţi să vă conectaţi la un server din America dar locuiţi în Europa?
    7. Când sesizaţi (ca timp) problemele de dinamică / performanţă ale jocului? În perioade de vârf ale zilei, atunci când cei mai mulţi utilizatori sunt on-line sau pe parcursul nopţii, când sunteţi mai mult singur pe joc?

    Când toate aceste informaţii pot fi puse la dispoziţia echipei tehnice, s-ar putea identifica o soluţie mult mai uşor mai ales că log-ul servere-lor arată perfect normal, server-ele şi programele rulate pe acestea funcţionează conform aşteptărilor şi, ca atare, nu s-ar şti ce anume să se caute atunci când se reclamă ceva.

    *******

    Astfel, de acum încolo, orice reclamaţie legată de performanţele tehnice ale jocului se vor face în această temă, urmărind să se furnizeze toate informaţiile mai sus menţionate.

    Orice reclamaţie care este incompletă nu va fi transmisă către echipa tehnică / ştearsă.

    În acestă temă nu se admit discuţii suplimentare, orice astfel de intervenţie fiind considerată off-topic şi ştearsă ca atare.

    De asemenea, orice reclamaţie, fie ea şi completă, publicată în orice altă secţiune a forumului, nu va fi luată în considerare / ştearsă.

    Pentru dezbateri legate de performanţele tehnice ale jocului se pot folosi în continuare temele deja deschise.
     
    _wrestlemania_ și fanatyk_satar apreciază asta.
  3. atyne

    atyne User

    Buna ziua,as putea sa stiu de ce forumul este in limba spaniola?
     
  4. o_O...poţi detalia?
     
  5. atyne

    atyne User

    Acum este ok,dar inainte forumul meu era in limba spaniola totul era scris in spaniola
     
  6. Da, între timp m-am lămurit şi eu. Se pare că au fost ceva probleme însă s-au rezolvat.

    Spor la joc!
     
  7. As vrea sa va aduc la cunostiinta, ca pe toate hartile de pe Europa Globala 5 ,intampin o problema majora la saltul prin portal .
    Descriere:
    La salt apare un lag foarte enervant , ex . Harta 1-4 salt catre 1-3 se aude sunetul portalului si se blocheaza, apoi la app.3 sec. Ma trezesc ca nava a loato la goana prin harta .
    La acelasi salt ami iau nava si plec spre portal catre 3-3 dar ca prin minune petul meu a ramas la taclale in portal spre 1-4.
    Bun si asa .
    Ajung in 3-3 si dau nas in nas cu un inamic mult mai bun si fug , sar portalul inaintea lui cu app. 2 sec si ma trezesca ca ma bubuie in mijlocul hartii .
    FACETI CEVA CA E GREU SA JOCI IN ASTFEL DE CONDITII.

    Daca aveti nvoie de date sputetimibsi vi le dau .
     
    Modificat ultima dată de către moderator: 12 Mar 2016
  8. Cele descrise de dvs. indică, fără doar şi poate, "clasica" situaţie de lag.
     
  9. si mie mi se intampla asa ceva.am un pc i5 destul de performant cu 16g de ram.de 2 zile patesc ca si colegu.mai precis din momentu cand dadea eroarea la conectare de care se plangeau majoritatea(eroare 500 daca imi aduc aminte bine)
     
  10. Lag-ul nu ţine musai de configuraţia calculatorului ci mai degrabă de conexiunea internet la server-ul BP. Tot pe EG5?
     
  11. am internet maxim ce se poate in romania si conexiune prin fir .da pe eg5 .dar nu se intampla tot timpu.noaptea e mai bine un pic
     
  12. mobob

    mobob User

    ::))
    mai in gluma ,mai in serios,da parca unii provideri de la noi nu prea au asa mare trecere pe linga big point,si se afla mai la coada in lista de acces pe servere...in caz de probleme,ei sint afectati mai mult decit altii....ia sa ghicesc...ai cumva net de la rds?
     
  13. Eu am viteza de net fix de 800 Mb./sec pe Orange . Asa ca ...
     
  14. nu.si eu ziceam ca noaptea nu este asa mare lag daca e lag ce se intampla de 2 zile:)
     
  15. Seth[RO]

    Seth[RO] User

    800 Mb/s la Orange? Cred ca ai pus un zero in plus! :))
     
  16. mobob

    mobob User

    ::))
    cit de 800 de mega pe secunda ai pe site-urile unde iti faci tu testele de viteza e irelevant...eu ma refeream la accesul la serverele big point,nu pe iou tube ...
     
  17. So io tot pe BigPoint ma refeream so am pe joc 80 FPS pe un Mak Book
     
  18. Hermes

    Hermes Guest

    Nu conteaza ce fel de conexiune ai. Pentru a intelege diferenta faceti un test de viteza cu un server din Romania, dupa care un test de viteza cu un server din Frankfurt. O sa observati diferentele. Chiar si asa mult mai importanta este calitatea conexiunii cu serverele BP, legatura care poate fi influentata de miile de device-uri prin care trec pachetele de date de la PC-ul vostru catre server si invers.
     
  19. player.one

    player.one User

    Vad ca pe masura ce se dezvolta jocul ,cresc cerintele: trebuie sa fii IT ist,programator,sa ai internet de la Frankfurt,PC uri de ultima generatie...:cool:.Intrebare : noi astia mai ,,slabi"in tehnologia asta noua ,ce ar trebui sa facem?:rolleyes: Chiar,ce ar trebui sa facem?
     
  20. Vladut

    Vladut User

    Probabil trebuie...sa te adaptezi. Si sa stii ca,in continuare,cerintele o sa creasca. Progresam nu regresam :)