Problema joc

Discuție în 'Probleme tehnice' creată de GiJoe, 30 Oct 2018.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. GiJoe

    GiJoe User

    Buna seara ,vreau sa va anunt ca nu ma pot conecta pe contul meu, imi apare aceasta eroare
    Forbidden

    You don't have permission to access /ProjectApi/noInactive.php on this server

    Contul este pe US2 nume G.I.٭JOE
     
  2. Althea

    Althea Board Administrator Team Darkorbit

    Salut,

    Te rog să ne comunici user ID-ul sau numele din joc (cel de la navă). Contul era inactiv?
     
    styv86, Arezan și True5.1 apreciază asta.
  3. GiJoe

    GiJoe User

    Acesta este numele navei : G.I.٭JOE , era inactiv pentru ca abia l am recuperat ca imi pierdusem mail-ul si l-am recuperat.
     
  4. Althea

    Althea Board Administrator Team Darkorbit

    Salut,

    Dacă contul a fost inactiv pe parcursul unirii serverelor de joc, atunci nu te vei putea conecta încă. Aceste conturi nu au fost transferate pe noile servere, Departamentul tehnic al jocului cunoaște situația și speram să o rezolve curând.
     
    styv86, Arezan și True5.1 apreciază asta.
  5. GiJoe

    GiJoe User

    Si cand se va rezolva aceasta problema , ca presupun ca sunt multi utilizatori care au aceasta problema.
     
  6. True5.1

    True5.1 Guest

    Nu depinde de noi ci de departamentul tehnic.
     
    styv86 apreciază asta.
  7. Veneficus

    Veneficus User

    ...unde dai si unde crapa?...
    colegul de forum intreba:

    si matale il lamuresti de cine depinde rezolvarea nu de momentul rezolvarii problemei...
    la cum explici matale mai sus ,comunicarea utilizatorilor cu BIGPOINT e un fel de ping pong in care echipa de moderare e mingea iar suportul jocului e fileul ...iar fiecare serva data de utilizatori ajunge la fileu fapt care nu se petrece la fel când serveste BIGPOINT.
     
    WIΖΛΓΔ și *^*NEMESIS*^*RO*^*! apreciază asta.
  8. Buna ziua, aceeasi problema o am si eu si nu cu unul ci cu 4 conturi inactive de mai bine de 7 ani, conturile avand ca baza serverul EG2
    acesta a fost anuntul oficial pt fuziunea serverului in cauza:
    Salutare piloți,

    Următoarea fuziune a unor servere de joc va avea loc începând de astăzi, 17 iulie și anticipăm că va dura aprox. 48 de ore. În tot acest timp vă rugăm să nu încercați accesarea contului de joc (dacă se află pe unul din serverele listate mai jos) întrucât conectarea nu va fi posibilă.

    Serverele implicate așadar vor fi:
    • DE2 & DE3
    • EG3 & SK2
    • EG2 & CZ3
    • FR1 & FR2
    17 iulie fiind data fuziunii, dupa aproape 4 luni, conturile tot blocate sunt, iar raspunsul supportului este acelasi ca si pe forum, doar ca sa ne intelegem: este un proces dificil de a activa atatea zeci de mii poate chiar sute de mii de conturi, dar nu este chiar atat de dificil ca dupa 4 luni moderatorii de forumuri sau de support sa nu primeasca o data estimativa pt lansarea conturilor inapoi in joc....
     
  9. DaymonR

    DaymonR User

    https://imgur.com/a/Uj868Of
    de 2 luni incerc sa-mi conectez contul... UDER id-ul nu-l stiu, e trecut 1 an de cand n-am intrat si totusi... nume EquiNox_pH4[z]0x , Eg7 .
    La suport mi-au spus sa astept... de 2 luni astept... :( aproape 6000 de ore pierdute si bani irositi pentru asta....
     
  10. sakk

    sakk User

    Buna seara domnule administrator,aseara la ora 7:30 mam logat din greaseala pe servarul Scandinavia si acum cand dau sa ma loghez pe contul meu imi spune asta am scris la suport dar,nu sa rezolvat nimic nici macar cu un raspuns va rog sa rezolvati problema
    Multumesc anticipat o zi buna.
    Forbidden

    You don't have permission to access /ProjectApi/noInactive.php on this server.
    Europa globala1
    Nume de Joc -»†PΣTŖUT«-​
     
  11. Nu te stresa prea tare... nu vezi prea curand contul inapoi... sunt in aceiasi ipostaza... asta este contul de pe care scriu... mi-a dat drumu dar nu ma pot juca... asa ca trebuie sa avem rabdare... macar mi-a dat drumu la cont sa pot scrie aici pe forum :)) Bafta !!!
     
    Veneficus apreciază asta.
  12. COZMIN

    COZMIN User

    Bună seara,
    După cum bine se ştie în ultimul timp se primeşte pe mail-ul de la cont următorul mesaj :
    [​IMG]
    Der.Rote.Baron
    22.12.2018 22:27
    ****
    Pentru:
    • C****
    • T****
    • ****D****
    •  ιим*****
    • »ŷ*****
    Piloții!
    Compania Bigpoint realizează un sondaj de jucători
    Pentru efectuarea unui sondaj, fiecare jucător primește un cod de bonus.
    Conținut bonus cod:
    ●Premium/10.000 RSB-75/5.000 Seprom/
    ●1 LF4(PD)/1 LF4(HP)/1 LF4(MD)/50 oil/
    ●Premium/1 Prometheus Laser/1 LF4(HP)/
    ●150 oil/10.000 URI/Infinite CYBORG/
    ●Premium/5.000 Seprom/100 ACM-1/
    ●5.000 Seprom/1 LF4(MD)/Premium/
    ●500 ACM-1/15.000 URI/1 LF4(PD)/
    ●1 LF4(HP)/1 LF4(MD)/15.000 RSB-75/
    ●15.000 RSB-75/1000 ACM-1/1 LF4(PD)/

    Bigpoint pe portal:

    Cu cele mai bune urări de bine,© 2018 Bigpoint GmbH

    Dorim să ştim modul cum acest mesaj se transmite, cine e purtator cum poate să scape (merge prin program antivirus/ schimbare browser sau este nevoie de schimbare sistem de operare ) ???
    Deja cunosc câţiva naivi care au pierdut contul, iar metoda de recuperare este greoaie şi în plus aşa cum este menţionat şi în alta temă Bigpoint nu face backup la cont, cu alte cuvinte ce ai pierdut, pierdut râmâne.
    Prin urmare doresc / dorim să ştim un punct de vedere din partea echipei tehnice, deoarece mare noastră majoritate nu suntem informaticieni/ porgramatori şi nu cunoaştem felul în care acest "spam" se transmite. Personal consider că este o bresă în sistemul de securitate/ siguranţă şi astfel un "individ" poate să trimită acest gen de mesaj. Prin urmare, nu cade doar în sarcina utilizatorului responsabilitatea de aş proteja contul, cu toate că , aşa cum le spun şi pe TS3 " Nu vă pune nimeni degetele pe tastatură să vă logaţi pe un site cu alt domeniu decât .com .
    Aştept un răspuns din partea dvs. şi să ştiţi că uni jucători fie nu folosesc forum, fie întră rar pe un TS, discord sau alte soluţii de comunicare prin urmare sunt vulnerabili şi uite că, cad şi în capcane de genul ăsta. Vorba unui coleg de clan : Păi nu m-am găndit ca primesc prosti de la un coleg ;)))).
    Mulţumesc anticipat...O seara bunâ !



    [​IMG]
    ●Ŧ£¥ǤłЯ●
    17.12.2018 12:48
    ****
    Pentru:
    • ••MOÐOK™••
    • W•Λ•R•RON
    • wild_saxy
    • ✈♛υçαηтєηєкє⁶¹♛✈®ΤR
    • C****
    Pilots!
    Company Bigpoint is conducting a survey of players
    For the survey, each player receives a bonus code.
    The contents of the random bonus code:
    ●Premium/10.000 RSB-75/5.000 Seprom/
    ●1 LF4(PD)/1 LF4(HP)/1 LF4(MD)/50 oil/
    ●Premium/1 Prometheus Laser/1 LF4(HP)/
    ●150 oil/10.000 URI/Infinite CYBORG/
    ●Premium/5.000 Seprom/100 ACM-1/
    ●5.000 Seprom/1 LF4(MD)/Premium/
    ●100 ACM-1/15.000 URI/1 LF4(PD)/
    ●1 LF4(HP)/1 LF4(MD)/15.000 RSB-75/
    ●15.000 RSB-75/1000 ACM-1/1 LF4(PD)/

    Bigpoint portal:

    Best regards,© 2018 Bigpoint GmbH
    ******************************
     
  13. Hermes

    Hermes Guest

    Din pacate nu avem cum sa ajutam mai mult decat in a atentiona si de a avea o tema in care ii avertizam sa nu acceseze astfel de linkuri periculoase. Corect ca nu suntem toti informaticieni, dar trebuie sa avem o bruma de cultura informatica , pentru ca altfel vom deveni victime sigure in aceasta epoca a informatizarii. Degeaba ai o usa de metal blindata, o yala ultraperformanta, etc , dar cand vine hotul si-ti spune ca vrea sa-ti ofere gratuit o mina de aur, tu cu manuta ta ii deschizi usa si-l inviti in casa. Nu te mai salveaza absolut nimeni si nimic. Astfel de mesaje nu sunt de tip virus, nu au cum sa fie detectate. Este o inselatorie de tip Phishing la care 99% din vina o poarta exact destinatarul acelui mesaj. Singura metoda la acest moment este de a informa suportul jocului, cand se primesc astfel de mesaje , pentru a putea lua masurile necesare. Aici poti pierde contul de joc, dar aceleasi metode sunt folosite pentru a fura date bancare, iar acolo va fi jale mare in buzunar. Orice browser te avertizeaza cand conexiunea nu e sigura, iar linkul primit nu face exceptie :
    Untitled.jpg
     
  14. COZMIN

    COZMIN User

    Idea domnule Hermes cum colegul meu de clan trimite al doilea set de mesaj fără ca dânsul să ştie, ce face în condiţile date ??? Ba mai mult pe 22 decembrie când a trimis ultimul mesaj de genul ăsta, "cineva'' ia dat restart la registru pilot. ( dânsul susţine că era în bătalie cand dintr-o dată dădea cu lasere subţire şi dmg mai mic.
    In rest, în cele sus mentionate de dvs. aveţi perfectă dreptate. "Degeaba ai o usa de metal blindata, o yala ultraperformanta, etc , dar cand vine hotul si-ti spune ca vrea sa-ti ofere gratuit o mina de aur, tu cu manuta ta ii deschizi usa si-l inviti in casa. "
     
  15. styv86

    styv86 User

    Este destul de simplu , la registrul pilot ai optiunea de a bifa :
    Sistem de mesaje
    Aici poţi stabili cine te poate contacta prin sistemul de mesagerie.
    PRIETENITOŢINIMENI
    Mesaje
    si nimeni nu va mai avea acces sa trimita mesaje spre tine , mine sau alti jucatori ...Deci la registru piloti ..editeaza profil si acolo se poate bifa la cuvantul nimeni ! Zic ca poate puneti un anunt cu aceasta optiune si poate si pe chatul global sa afisati un asemenea link unde mai multi jucatori al vor accesa sa fie informati corect !
     
    N❗NO apreciază asta.
  16. Hermes

    Hermes Guest

    Colegul tau trebuie sa solicite suportului sa-i verifice contul.
     
  17. Salutare,
    De curand mi am upgradat generatoarele de scut si laserele.
    Am sters configuratia navei in timp aceste item-uri se upgradau folosind butonul de tip rotita din hangar.
    Care probabil a dus la ascunderea acestora.

    Ca dupa upgradarea acestora sa le echipez pe nava.
    Dar surpriza este ca aceastea pare ca au "disparut" oarecum .. si nu pot sa le echipez.

    [​IMG]

    Apasand butonul de maximizare a inventarului le am gasit totusi .. insa tot nu le pot vedea in fereastra minimizata pentru a le putea echipa.

    [​IMG]

    *am apasat refresh la pagina, m-am deloghat, am sters datele cache m-am logat pana si din alt browser insa fara succes.

    Am deschis un ticket la suport m-ati putea ajuta cu prioritizarea acestuia ? #2018123137006197


    Aceasta este situatia descrisa mai sus cu care doresc sa ma ajuta-ti.

    Va multumesc!
     
  18. hαhαhα

    hαhαhα User

    ai şters doar o configuraţie, echipamentul tău a rămas activ pe cea de a doua configuraţie de aceea nu-l poţi "vedea" ca disponibil pentru o altă navă. şterge şi cealaltă configuraţie şi vei avea acces la tot echipamentul !
     
    ĄMŮИ-ŖĄ și Arezan apreciază asta.
  19. usturica92

    usturica92 User

    SALUT , NU POT SA PUN SEPROM PE LASERE NUMAI PE SCUTUTI SI RACHETE DE CE ?