intrebari?

Discuție în 'Probleme generale' creată de darktank2, 9 Dec 2018.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. darktank2

    darktank2 User

    buna ziua! ce se intampla cu fragmentele de drona apis, daca tu ai drona? ce sanse sunt la gasirea unu-i lf4 in cutiile verzi?
     
  2. Gaby29

    Gaby29 User

    Sansa de a gasi un LF-4 in cutiile verzi ramane la fel, indiferent daca detii sau nu drona Apis. Sau cel putin nu exista un anunt oficial ce prevede cresterea procentului in acest caz. Observ ca la cutiile rosii, albastre si apocalypse, sansa este de 0,5%, presupun sa este la fel si la cele verzi sau este 1%. Acum s-a triplat, deci 1,5% sau 3%, plus ziua LF-4 care creste sansa la 4.5% sau 9%.
     
    darktank2 apreciază asta.
  3. ^^jax20^^

    ^^jax20^^ User

    construiesti si a doua drona apis.iar cu sansa este pur si simplu la noroc.poti sa gasesti 3 lf4 sau poti sa te umplii de lf3,depinde cum vrea ...dezvoltatorul
     
  4. bogdan-91

    bogdan-91 User

    buna ziua...ma puteti ajuta cu emailul de la cont...ca adresa actuala ce am la cont momentan mia fost dezactivata..ma puteti ajuta cumva?
     
  5. True5.1

    True5.1 Guest

    Salut,

    In legatura cu problema ta, citeste raspunsul unui coleg:

    "Schimbarea e-mail-ului pe care este înregistrat un cont de joc se poate face doar de către utilizatorul contului respectiv, din cadrul contului de joc şi a clientului de e-mail.

    Schimbarea e-mail-ului se mai poate face şi de către suportul jocului, doar pt. anumite situaţii şi doar dacă cel ce solicită acest lucru pune la dispoziţia suportului jocului date care să ateste irefutabil că este utilizatorul de drept al contului de joc pt. care solicită schimbarea e-mail-ului pe care este înregistrat contul de joc: nume şi parole anterioare ale contului de joc, copii ale unui act de identitate, numere ale tranzacţiilor comerciale efectuate pe contul de joc etc. Faptul că "cineva" cunoaşte aceste detalii despre dvs., este strict problema dvs.!"

    Succes!
     
  6. bogdan-91

    bogdan-91 User

    va rog frumos sa ma ajutati cu problema asta sa faceti cumva sa mi se stearga e-mailul recent pentru a baga alt email valid..va multumesc

    si da eu sunt propietarul contului
     
    Modificat ultima dată de către moderator: 16 Dec 2018
  7. True5.1

    True5.1 Guest

    Ai citit ce scrie acolo ? Aici nu te poate ajuta nimeni ci numai suportul jocului, si numai cu dovezi clare precum ca esti titularul contului. Te rog sa nu mai faci spam aici.
     
  8. pufi222

    pufi222 User

    as avea si eu o intrebare: am facut greseala de a intra aici :
    Salutare Piloți ai Spațiului,

    În prezent există o înșelătorie de "phishing", folosindu-se site-ul:
    http//darkorbit.com.xx

    Vă rugăm să NU intrați pe această pagină!!!

    Salutări din partea,
    Echipei voastre Darkorbit


    si am pierdut nava pe care mi-au furat-o, iar BP mi-a blocat apoi nava. Mai exista vreo speranta de a o mai primi inapoi ?
     
    BillyTheKid și hαhαhα apreciază asta.
  9. True5.1

    True5.1 Guest

    Numai suportul iti poate raspunde la aceasta intrebare.
     
  10. cum xxxxx ai pierdut nava :)))) XD :D ??? Intrucat trebuia sa ai mailul cu o alta parola decat contu asa cum sunt majoritatea

    mhammma n-am mai vazut asa ceva de prin 2011, nu credeam ca inca se mai practica. A mai fost una acum 2 ani de care stiu eu, dar s-o mai domolit.

    Mersi pt. informatie oricum, am grija sa evit situl ala.

    Apropo pe ce svr erai de ti-a dat ala/aia linku?

    ModEdit: Atentie la limbaj !