despre lipsa de respect

Discuție în 'Colțul opiniilor' creată de WIΖΛΓΔ, 15 Oct 2019.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    da, despre lipsa de respect este vorba aici, în această temă. chiar de vă place au ba, domnule hermes, chiar de vă surprinde tema și intenția mea, țin să vă aduc aminte că nu sunteți singurul care vreți să fiți respectat. în afară de vreo doi, trei utilizatori toți cei care mai scriem pe aici (aproape zilnic, nu ca dumneavoastră) am dori să fim respectați, să vedem că postările noastre sunt citite și luate în considerare prin răspunsuri pertinente care să ne ajute cu adevărat. de cel puțin doi ani nu mai primim răspunsuri pe forum la problemele tehnice și de joc pe care le semnalăm, vi se pare că asta aduce a respect ?! dar dacă cineva evidențiază că dumneavoastră postați aici doar din an în paște (și asta nu pentru a da lămuriri în vreo problemă de joc) vă aduceți aminte că utilizatorul acela nu vă respectă și puneți mîna pe bîtă ! poate ar fi bine să vă reconsiderați activitatea aici pe forum căci nu de gardieni avem nevoie ci de colegi care cunosc evoluția jocului din ultimi ani și sunt dispuși să ne ajute nu să dea cu parul atunci cînd cineva încearcă să-i atenționeze !
     
  2. Hermes

    Hermes Guest

    Doresti sa mai adaugi, completezi, dezvolti si altceva in aceasta tema ?
     
    Mos-Craciun apreciază asta.
  3. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    eu nu dar poate credincioşilor dumneavoastră apărători le-ar face plăcere s-o încaseze în continuare iar noi ceilalţi am dori să aflăm punctul dumneavoastră de vedere !
     
  4. Arezan

    Arezan User

    la aceasta intrebare suportul jocului a raspuns cam asa:

    "Cu părere de rău trebuie să menționăm că în situațiile în care comentariile unui utilizator fac referiri negative la echipele de moderare pot apărea sancțiuni..."

    cu alte cuvinte in forumul darkorbit nu are voie nimeni sa spuna adevarul despre moderatori daca adevarul exprimat etaleaza laturile negative ale acestora !
    trebuie sa invatam sa mintim frumos ca si "credinciosii aparatori" amintiti de tine:

    ....:p
     
  5. BROSCOIUL

    BROSCOIUL User

    Eliminarea forumului romanesc ar fi cea mai buna solutie pt.ca si asa informatiile le primim depe alte forumuri si informatiile pe care le primim pe acest forum sunt depasite sau fara valoare
    Ma intreb si eu : ce inseamna un moderator ? care este functia lui ?
    Vad ca anumite postari din tema asta au fost sterse si nu inteleg motivul !!!!


    motiv : lipsa de respect
     
    Modificat ultima dată: 18 Oct 2019
    Veneficus, ӏM[Ο]RTAL, ĄMŮИ-ŖĄ și alți 3 apreciază asta.
  6. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    nu pot să nu remarc sinceritatea, voită sau nu, cu care ţi s-a răspuns !
    concluzia care se întrezăreşte din spatele exprimării acestui răspuns: atmosfera care copleşeşte comunitatea noastră este reflexia fidelă a stării de lucruri care domneşte peste echipa de moderare şi dacă nu se încearcă nici măcar o minimă cosmetizare înseamnă că treaba e gravă rău.
     
    Veneficus, ĄMŮИ-ŖĄ, BROSCOIUL și alți 3 apreciază asta.
  7. Foarte interesant subiectul abordat de tine @WIΖΛΓΔ
    Nu stiu de cat timp esti sau ai fost activ pe joc sau pe forum ( fara a luat parte in mod direct la discutii sau doar prin citirea lor ) , dar eu stau si ma gandesc cand a fost o scapare reala si totodata sincera de " respect " , cel putin lingvistic din partea unui angajat/voluntar roman parte al acestui joc/forum...nu gasesc un reper concret .

    Pe parcursul anilor am observat acelasi tipar de raspuns al acestor oameni. Putem folosi pluralul substantivului " om ",nu gresim gramatical ? avand in vedere similitudinea textelor provenite de pe diferite conturi de angajati si voluntari ? Poate se regaseste cineva in acest exemplu , cand echipa ( cel putin 2 oameni pot forma o echipa ) de support iti trimite un mesaj cu greseli de articulare in diferite situatii contextuale , iar la final se semneaza cu X . In alt mesaj iti raspunde Y cu exact aceasi greseala gramaticala in context diferit , te gandesti : " oare nu cumva acest Y este X-ul de mai devreme ?" . NU fac referinta la nivel de educatie sau analfabetism , ci scot in evidenta prin exemple personale anumite repere care m-au ajutat sa formez o concluzie , fie reala sau nu .
    Iar acest tipar(din pacate majoritar) este reprezentat de lipsa de respect evidentiata prin :
    • mesaje predefinite ;
    • repezeala solutionarii unei situatii ;
    • nerespectarea dreptului la informatie prin lipsa anunturilor reprezentative anumitor evenimente din joc ;
    • nerespectarea dreptului la opinie prin stergerea postarilor care nu ataca sau aduc injurii unor persoane ci exemplifica un anume adevar nerecunoscut de anumiti angajati/voluntari ai forumului .
    Orice om matur ar trebui sa cunoasca faptul ca " RESPECTUL " nu poate fi impus , ci doar castigat !

    In aceasta postare nu am facut referinta directa unei persoane sau unor situatii elocvente . Am adus exemple generale care sa imi cimenteze punctul de vedere ,care sa nu lase in aer o idee personala a mea !!!
     
  8. Veneficus

    Veneficus User

    nu doar maturitatea defineste persoana care ar trebui sa cunoasca faptul... mai sunt cateva criterii... inteleg ca ai asternut cu blandete cuvintele pe aici...
     
  9. O noua mostra de "RESPECT" a domnilor moderatori ....la adresa jucatorilor. Ieri, 04 decembrie 2019, ora 14,48, suntem anuntati ca: "Salutare piloți, O nouă ediție a evenimentului ''Goana după Chromin'' se va desfășura între 02 Decembrie (00:00) și 08 Decembrie (10:00) (ora locală a serverului). (...) -pianoman-, Ieri la 14:48" . Irelevant sa mentionez faptul ca eventul incepuse de 2 zile si jumatate, nu? Culmea este ca, un alt distins reprezentant al domnilor sus mentionati, isi exprima entuziasmul si aprecierea la adresa acestei postari !!! Iata: "True5.1 apreciază asta. "
     
  10. Tu chiar astepti respect din partea lor? Atat a mai ramas din staff-ul Forumului romanesc (isi dau aprecieri unul altuia ) in rest ei eventul il anunta cand deja a trecut doua zile, calendarul il actualizeaza la jumatatea saptamanii . Arunca niste postari (anunt) luate cu copy paste de la anteriorul fara sa verifice macar
    FAQ-ul evenimentului poate fi găsit aici.
    Tema de discuții poate fi găsită aici.
    Verificati si voi unde te duce una unde te duce cealalta. Din anuntul facut de domnul -pianoman- Luat cu copy/paste de la Icaro unde si acolo este tot gresit. Ce sa facem si noi e greu sa scrii, schimbam o data si gata
     
    Modificat ultima dată: 5 Dec 2019
  11. Veneficus

    Veneficus User

    vezi ca-i superi si te trimit in "vacanta"...
    avem forumul in engleza!
    iata ce inseamna sa se ocupe cineva de un forum:
    aici , aici , aici si cel mai interesant aici ... de ce nu exista aceasta tema (despre ultimul "aici" vorbesc) si in forumul romanesc?
    bataie de joc la aresa natiei noastre! domnilor admini si ce/care mai sunteti pe aici, daca nu sunteti in stare sa va ocupati de forumul asta lasati pe altii ! va faceti de rusine si pe voi si pe noi!!

    app.
    Hermes!
    in aceasta tema ai facut afirmatia:
    "Tema inchisa , pana la revenirea ta din vacanta."
    am revenit...
    deschizi tema sa continuam discutia acolo sau continuam in aceasta tema ???
    e reprezentativ si titlul acestei teme cu referire la comportamentul tau in cadrul acestui forum...
     
    Modificat ultima dată: 5 Dec 2019
  12. omul.negru

    omul.negru User

    A venit si Veneficus din concediu, :)) macar te-ai bronzat ? :)
    Aici, cu sau fara lipsa de respect sunt toti negrii in cerul gurii si fara saliva:)))
     
  13. Stati voi linistiti ca 'ASTIA' nu sunt doar sa ne f.... pe noi pe aici, ei habar nu au de ce sunt pe pamantul asta . Este un proverb din batrani "Pune-l pe prost intr-o functie de conducere, sa vezi ce treaba face" In rest caut si citesc pe alte formuri din alte tari ca acei moderatori/admini chiar isi fac treaba.
     
  14. Multumim pentru informatie!
    Cine sa-l posteze? Stafful nostru este preocupat cu altceva....."vacante"etc.
     
    _Emy_, WIΖΛΓΔ, BROSCOIUL și alți 2 apreciază asta.
  15. Salut tuturor! Sunt deja intr-o vacanta "autoimpusa" avand ca termen de revenire, ...eliminarea programelor ilegale! (slabe sperante sa revin curand :D ). Daca toti apeleaza (si implicit recomanda) forumul in limba engleza, de ce mai avem forum romanesc ? P.S. Mie ca membru al echipei de administratori ai forumului, mi-ar veni foarte greu, chiar m-as simti penibil sa fiu obligat sa dau aprecieri laudative in subsolul unei postari a colegului meu, care pur si simplu, insereaza un mesaj de anunt al unui event!
     
  16. INVICTUS

    INVICTUS User

    daca nu isi dau intre ei aprecieri ,cine? ca de la useri mai greu
     
    WIΖΛΓΔ, Veneficus și *^*NEMESIS*^*RO*^*! apreciază asta.
  17. Da, corect, pe forumul englez și de exemplu și pe cel german apar prompt anunțurile . La noi obișnuiesc să nu apară majoritatea ,iar când apar , apar cu întârziere de doua , chiar trei zile.

    Eu ți-aș sugera sa adresezi întrebarea ta legata de "ocuparea de forum" direct lui Florin Nedelciu . Poate așa întrebarea ta (și în același timp a noastră) nu rămâne în suspensie .

    Cât despre lăsatul pe alții să se ocupe de forum...degeaba lasă ei pe altii că nu intra in echipa românească oricine,decât cine decid ei .
     
    Modificat ultima dată: 8 Dec 2019
    Tibles, WIΖΛΓΔ, BROSCOIUL şi o altă persoană apreciază asta.
  18. Te rog sa verifici si ultima postare - anunt oficial de event - cand nu unul ci 2(doi) admini se ingramadesc sa laude postarea oficiala a unui coleg !!! "-pianoman- și Althea apreciază asta". Pe vremuri se folosea expresia ... "de rasul curcilor " ... dar cred ca si aceasta este depasita in forumul nostru, vai noua!
     
  19. Pai cine crezi tu ca da "like" unor postari eronate? Decat ei intre ei, NARCISISMUL este la putere pe forumul asta . La domnul cu pianul nici nu ma asteptam sa lanseze o postare gresita la experienta lui. Dar aici se vede lipsa de interes pentru informarea jucatorilor. Pentru el doar cutitul si franghia este la baza Taie si Spanzura . Chiar daca faci SUPORT tot el citeste si nu ajunge unde trebuie ;).