depopularea serverelor... o problemă ?

Discuție în 'Actualizări și idei' creată de WIΖΛΓΔ, 4 Feb 2017.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

ar fi benefic pentru jucători accesul neîngrădit către alte servere ?

  1. da

    63,4%
  2. nu

    19,7%
  3. da cu unele modificări

    16,9%
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. mobuto

    mobuto User

    daca ai memoria scurta afla ca amicul tau wizana a spus:
    ''am imaginat un scenariu în care serverele cu foarte puțini jucători activi nu ar mai trebui comasate și în acest fel se poate evita din start ”spinoasa” problemă a clasamentelor și a rangurilor care pentru unii jucători este foarte importantă.''(inchei citatul)
    cum el nu este un spielberg sau vreun tarantino este clar ca scenariul este inspirat de severul pe care joaca...cat despre tine daca tu esti pe un server populat si vrei sa mergi pe alte servere doar de amorul artei afla ca viata e dura :) si ca big point nu acorda tratamente preferentiale doar ca tu sau altcineva are prieteni pe alte servere ;)

    semnat : Picasso
     
  2. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    offtopic

    adjectivul ”caracteristici” folosit în argumentația mea pentru a sublinia diferențele dintre aceleași hărți de pe mai multe servere nu se referă doar la forma și conținutul hărților respective ci și la cutumele stabilite în decursul anilor între jucători, cutume care fac, de exemplu, diferența între un 5-3 in care jucătorii, chiar din companii diferite, nu se atacă și un 5-3 monoplizat de compania predominantă pe server și care interzice celorlalte companii prezența la palladium. poate asta e mai pe înțelesul tău.
     
    Veneficus apreciază asta.
  3. Vladut

    Vladut User

    Mobuto,Bismut,care este motivul pentru care refuzati aceasta idee? mi se pare ok sa poti calatori si prin alte servere,mai iesim din monotonie,daca se poate spune asa. E un joc in expansiune,vedeti si voi toate schimbarile survenite intr-o perioada relativ scurta de timp,presupun ca sunteti jucatori cu o vechime considerabila si totusi sunteti reticienti la o idee foarte ok. Cu ce v-ar deranja sa puteti vizita si alte servere cu nava "buna",fara a trebui sa-ti faci un cont nou,unde sa incepi de la 0? Personal, nu mai am rabdarea si timpul necesar pentru a creste un cont. In fine,de la mine un DA pentru aceasta idee.
     
    Veneficus, WIΖΛΓΔ și CapoHrx apreciază asta.
  4. mobuto

    mobuto User

    din simplul motiv ca cei de pe serverele goale au obtinut mult mai usor ''bunatatile'' cu care vin sa se ''plimbe'' pe serverele populate,pe serverul gol castigi camuflajele de 50 cu 10-20 milioane de credite(spre exemplu),pe un server populat nu castigi fara cateva sute de milioane de credite,pe serverul gol faci singur cubi,ice meteorit/referee bot etc,pe un server populat nu si exemplele pot continua.
    acuma dupa ce obtin cu greu cele necesare vine ''invadatorul'' mustind de uridium ,munitie si boostere iar eu trebuie sa il infrunt ca el se plictiseste pe serverul lui?pai nu e corect!
    da ,o sa consum munitia cu inamicii de pe server dar ei produc in acealeasi conditii ca si mine,cat despre argumentul ca si eu as putea pleca pe alt server imi ramane clanul care trebuie ajutat,imi raman inamicii/prietenii cu care vreu sa ma bat si ramane simplul fapt ca nu vreau sa plec de pe serverul meu ;)
     
  5. Vladut

    Vladut User

    Nu mi se pare un motiv suficient de puternic. Sincer acum....din cauza "bunatatilor"? Ti se pare o asa mare nedreptate asta? Sondajul are si raspunsul "da,cu unele modificari"...haideti sa fim ceva mai constructivi,sa incercam macar..
    PS. te poti intoarce oricand pe server-ul natal,asta e si ideea,sa poti calatori
     
    Veneficus apreciază asta.
  6. Veneficus

    Veneficus User

    mobuto... o tot dai inainte cu:

    si mai ai si ”sustinatori” care nu permit contrarea ta cu argumente clare...


    ipotetic:
    eu server ”gol” ,tu server ”populat”...
    vin la tine pe server sa folosesc ce am obtinut ”usor”...(chiar daca structura jocului ingreuneaza la maxim evolutia utilizatorilor)
    vin singur ca la mine pe server nu e nimeni(ca doar e gol)
    si tocmai ca ma apuc sa te crap pe tine cu tot clanul tau ,compania ta si serverul tau la un loc...
    ce bazaconie e asta??? pe serverul ala al tau suprapopulat ,in compania aia a ta ,in clanul ala al tau fara de care tu nu poti face nimic pe harti,nu se gaseste nici un utilizator mai rasarit sa ma trimita la plimbare inapoi pe serverul meu?
    sau din tot serverul ala populat la maxim nu sunt cateva clanuri aliate care sa trimita pe serverul meu nepopulat cativa utilizatori mai dotati sa ma invete minte ca pe serverul minune (unde se invata ca viata e grea) nu are ce cauta unu ca mine venit de pe un amarat de server gol unde nu am invatat altceva decat sa fac ”hora cu demanerul si hitacul”...

    daca tu crezi ca situatia ipotetica de mai sus corespunde cu realitatea...inteleg postarile repetitive pe care le ai in aceasta tema...probabil neobservate de ”sustinatori”...
     
    Modificat ultima dată: 8 Feb 2017
    WIΖΛΓΔ apreciază asta.
  7. BROSCOIUL

    BROSCOIUL User

    Sunt de acord cu ideea dar numai pe serverele EG !!
     
  8. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    poate fi și ăsta un început.
    de fapt aș putea pune pariu că dacă s-ar implementa doar pe eg-uri celelalte servere, localele, s-ar simți nedreptățite ! :)
     
    Veneficus apreciază asta.
  9. BROSCOIUL

    BROSCOIUL User

    Nu o sa fie nedreptatiti pt ca o sa aibe si celelalte servere posibilitatea sa se viziteze intre ei
     
  10. Eu joc pe un server destul de pustiu, EG5, unde sunt cativa jucatori, iar cea mai mare parte dintre ei sunt UFE iar restul sunt mai mici asa. Si un CPU de camuflaj e intre 150-200 milioane credite, nicidecum 10-20 milioane credite cum zici tu :)
     
  11. Ce bine ar fi fost daca as lua cpu de camuflaj cu 10-15 mil
    Eu joc pe EG4, svr unde joaca ceva lume dar in special seara(la prime time)si eventuri.Pe timpul zilei daca ma duc sa ma lupt gasesc playeri care nu au apis,zeus(cativa) si cativa playeri UFE pe la cubi (aliati sau inamici).Daca ma duc in x4 acolo mai gasesc cate 10 barci pe mapa...care nu ofera nici o satisfacere in a le distruge.
    In schimb la prime time sau la spaceball sunt cate 40-50 playeri si cateodata chiar mai multi.(la restul eventelor gen Ice gasim cate 2-3 playeri pe mapa sau mai multi) deci putem spune ca e un svr populat ocazional dar daca joci in special ziua si cum ziua nu sunt eventuri de mare importanta nu ai ce face.
    Eu am votat da ,chiar daca sunt slabe sanse sa se implementeze ideea asta deoarece a fost propusa de multe persoane pe diferite forum-uri, iar aici pe forum-ul romanesc nu poti obtine 50 voturi in favoarea ta
     
  12. Nu imi surade ideea, mai bine ar implementa harti noi sau o companie noua ca sa faca jocul mai atractiv, sa te muti de pe un server pe altul doar ca sa faci o vanatoare si eventual sa astepti represalii din partea celor vanati acest lucru il poti face si la tine pe server. Daca tot vrei sa joci pe un alt server o poti face foarte simplu: ori te loghezi pe serverul dorit si incepi de la zero sau cumperi un cont de pe serverul dorit (asta cu, conditia sa nu te afle BP :p) si joci acolo. Probleme ?
     
    mobuto apreciază asta.
  13. Transferul cu bani ar fi misto! Platesti 10-15 euro sau cat vrea BigPoint, iti muta toata nava (de la echipament->tech-uri->credite+uri->exp+onoare+puncte de rang ... pana la orice mic detaliu) pe alt server. Jocul are servere la extreme, adica unele au multi jucatori, altele foarte putini.
     
    TheReaper apreciază asta.
  14. Acest lucru poate crea o nemultumire din partea jucatorilor care au investit bani reali pt a avea un anumit rang si acum vii tu 10 - 15 euro si ii iei rangul asta numai pt ca tu nu poti sa mai stai pe serverul tau. Daca tot doresti sa te muti pe un alt server as fi de acord ca sa te mute cu tot ce ai pe nava dar sa incepi cu onoarea si experienta de la zero asta pt a nu influenta clasamentul pe serverul respectiv.
     
  15. mobob

    mobob User

    una din problemele care au dat dureri de cap dezvoltatorilor atunci cind au luat in considerare unificarea serverelor a fost exact aceasta chestiune a rangurilor...
    ideea asta a ta,prin care sa se poata muta contul cu tot ce ai pe el,dar cu resetarea experientei,onoarei,etc (ma rog ,a rangului in general),ar putea fi o solutie.
    ma rog,nu e perfecta,dar de colo un pic,de dicolo un pic,poate se va gasi in cele din urma o solutie de compromis care sa multumeasca pe cit mai multi
     
  16. Ai dreptate, la asta nu m-am gandit.
     
  17. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    @ špïη†εςα†⊕ruL, _-ANTICHRIST-_[GaVk] şi mobob,
    ţin să vă atrag atenţia că sunteţi off topic ! pentru a discuta o asemenea idee puteţi deschide o altă temă căci aici este vorba despre despre accesul liber al navelor pe alte servere nu despre mutatul conturilor pe alte servere.

    mulţumesc !
     
    Veneficus apreciază asta.
  18. offtopic

    Ceea ce doresti tu sunt niste aberatii pt care binenteles ai primit un mare NU de la mine:
    - BP deja permite oricarui jucator accesul pe oricare server doreste, este destul sa intrii pe pegina principala si sa dai click pe inconita "server" fara a mai fi necesara noi implementari in acest sens
     
    Modificat ultima dată de către moderator: 13 Feb 2017
    mobuto apreciază asta.
  19. Vladut

    Vladut User

    Perfecta dreptate,doar ca ai pierdut esentialul,ideea sondajului este sa poti calatori prin servere cu nava pe care o detii,nu sa incepi de la 0. iar cu discutatul cand,unde si cu cine vrei...te poate lamuri un admin...de asta sunt teme diferite...pt subiecte diferite. Sondajul s-a ales cu un NU de la tine pentru ca nu ti-a placut atitudinea lui Wizard...dar asa se voteaza la noi...
     
    WIΖΛΓΔ și Veneficus apreciază asta.
  20. Veneficus

    Veneficus User

    nu sunt deloc aberatii...o redimensionare a jocului e binevenita...
    aberatii ai postat tu spunând ca bp permite vizitarea tuturor serverelor când idea acestui sondaj se refera la plecarea ”in vizita”pe alt server cu nava si echipamentul de pe serverul de baza,fara a afecta rangul/clasamentele serverului vizitat...
     
    WIΖΛΓΔ apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.