depopularea serverelor... o problemă ?

Discuție în 'Actualizări și idei' creată de WIΖΛΓΔ, 4 Feb 2017.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

ar fi benefic pentru jucători accesul neîngrădit către alte servere ?

  1. da

    63,4%
  2. nu

    19,7%
  3. da cu unele modificări

    16,9%
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    am imaginat un scenariu în care serverele cu foarte puțini jucători activi nu ar mai trebui comasate și în acest fel se poate evita din start ”spinoasa” problemă a clasamentelor și a rangurilor care pentru unii jucători este foarte importantă.

    ideea este simplă, mai mult conceptuală decît tehnică, deci nu necesită modificări tehnice majore iar din această cauză, după părerea mea, este mult mai ușor de implementat mai ales acum cînd bp a pus la punct posibilitatea transferării unui cont pe un alt server (vezi ”zona de refracție”)

    dacă bp ar permite tuturor jucătorilor să poată accesa oricînd orice server problema relansării jocului ar fi rezolvată. în cadrul unui asemenea scenariu ”globalizarea” jocului ar căpăta o dimensiune reală, un jucător ar putea să ”viziteze” orice server, să joace acolo distrugînd npc-uri ori să plănuiască o vînătoare de nave împreună cu cîțiva colegi de clan. la numele navelor ”invadatoare” ar putea fi adăugat indicativul serverului (int2 sau int10, etc...) pentru ca cei atacați să știe de unde vin atacatorii și să trecă la rîndul lor la represalii.

    utilizatorii ar fi avantajați prin apariția de noi hărți accesibile lor, hărți cu caracteristici diferite, altele decît cele întîlnite pe propriile servere. începătorii ar putea alege pentru ”farmat” npc-uri un ”4-5” mai puțin aglomerat iar jucătorii ufe ar putea găsi hărți cu jucători numeroși. bp ar putea renunța la actualul sistem compromis de misiuni și ar cîștiga libertatea implementării unui sistem nou de misiuni.

    pentru bp beneficiile ar fi foarte mari căci, cu siguranță, jocul ar căpăta dimensiuni deosebite și foarte mulți jucători noi. de asemenea, consumul de muniție ar crește vertiginos datorită războaielor ce ar putea lua naștere între servere. ”casa” jucătorilor va rămîne serverul inițial iar sistemul de ranguri și clasamentele nu ar mai trebui modificate.
     
  2. Cehn

    Cehn User

    Prea elaborata pt BP.
    As fi mulțumit si cu un transfer "punctual" contra cost.
     
    špïη†εςα†⊕ruL apreciază asta.
  3. mobob

    mobob User

    conceptual,ideea in sine este foarte atragatoare.
    nu stiu insa cit de fezabila ar fi ea din punct de vedere tehnic.
    pentru ca in cazul zonei de refractii nu se transfera contul pe un alt server,ci doar informatiile referitoare la nava cu care intri acolo.
    iar serverul respectiv nu stocheaza informatii specifice legate de fiecare cont in parte.
    oricum,eu votez da,chiar daca e putin probabil sa se poata face asa ceva.
     
    špïη†εςα†⊕ruL și Veneficus apreciază asta.
  4. INVICTUS

    INVICTUS User

    Sunt de acord cu mutarea contului de joc pe orice server in orice ora doreste utilizatorul(daca asa ceva ar fi posibil),uitativa la refractii ce macel a fost in primele zile,dar ptr ca harta nu are un tabel nominal cu cei mai buni jucatori sa pierdut interesul.Multi zic ca nu se aproba din cauza ca jucatorii fara munitie vor cauta harti sau servere sa isi faca plinul (posibil),dar acele servere din contra vor fi foarte cautate .Se vor inmulti razboaiele si toti vor vrea sa iasa in evidenta.Consumul de munitie va creste asa cum le place BP-ului,si nu cred ca vor exista harti sau servere linistite(ptr ca jucatorii se vor cauta intre ei)
     
    Veneficus apreciază asta.
  5. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    nici în cazul imaginat de mine contul nu trebuie transferat pe alt server ci doar nava trebuie să primească dreptul de a accesa alte servere. situația poate fi similară cu cea de acum din zona de refracție unde distrugi nave dar datele rămîn stocate pe serverul tău de origine.
     
    Veneficus apreciază asta.
  6. Bismut

    Bismut User

    In cazul asta de ce ar mai exista serverele... doar pentru rank ?
     
  7. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    nici nu pot să cred că tu ai înțeles din acest joc doar atît deși dacă evaluăm cu atenție activitatea ta pe serverul unde joci și analizăm cu aceeași atenție postările tale de pe forum n-ar trebui nimic să ne mai surprindă.
    oricum, cînd te vei hotărî să iei lecții de fantezie anunță-mă, tariful meu este mai degrabă simbolic !:rolleyes::)
     
    Veneficus apreciază asta.
  8. Veneficus

    Veneficus User

    sa inteleg ca nu mai gasesti biciclisti pe actualul server si esti dornic sa faci curatenie si pe alte servere?:)

    idea e buna insa ce te faci daca vin 5 servere tari pe al tau?...
     
    SELF apreciază asta.
  9. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    nu, am prieteni și pe alte servere și tare ne-ar place să putem juca împreună. asta ca motiv strict personal dar care, sunt sigur că poate fi îmbrățișat și de alți jucători. restul motivelor, al avantajelor au fost expuse mai sus.
    accesez unul sau mai multe dintre ele :) am o grămadă de posibilități și variante. observi cîte perspective se deschid jucătorilor ?
     
    Veneficus apreciază asta.
  10. Bismut

    Bismut User

    Posibil sa nu fi inteles dar dupa acest update (daca o sa fie) un server nu ar mai fi server ci mai degraba un alt univers, in felul asta ne v-a fi si mai greu sa gasim playeri cu care sa ne batem, gandestete ca un server are 32 harti, daca se unesc 5 servere vor fi 160 harti, crezi ca s-ar incumeta cineva sa se plimbe prin toate pentru a gasi cu cine sa se lupte ? Ma gandesc ca nu o sa putem da jump de pe un server pe harta altuia.

    Ai completat acest sondaj ?
     
    Modificat ultima dată: 5 Feb 2017
    ♥ΉΛDΣŜ♥ apreciază asta.
  11. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    și unde ar fi deranjul ?! că se numește server sau univers pentru jucători e același lucru, ei pot explora alte hărți cu alți jucători și alte obiceie. tocmai în asta constă frumusețea acestei idei și de asta aminteam despre relansarea jocului, posibilitățile care se deschid în acest caz pot fi numeroase și chiar surprinzătoare, depinde doar de imaginația decidenților din bp. cît despre încumetat ce să zic, fricoșii au alternativa de a rămîne pe serverul lor în harta X-2 a propriei companii pentru a se lupta cu fioroasele lordakia. :):D
     
  12. o idee buna tinand cont ca nu prea mai gasesti jucatori prin harti.de exemplu astazi cu dublul la recompensele date de porti toata ziua am colindat hartile si abia daca am facut cateva nave,daca aveam inca cateva harti in plus din alte servere era mai palpitanta vanatoarea sa gasesti jucatori noi si sa nu stii ce poate fiecare.
     
    Veneficus apreciază asta.
  13. Tot ce este nou este bine venit dar sa ajute pe cei mici sa nu se lase de acest joc ca este interesant !!
     
  14. Bismut

    Bismut User

    Crezi ca fiecare server in parte are harti diferite ? si cand zici obiceie la ce te referi :)) ?

    P.S: Ai aruncat o privire peste acel sondaj ?
     
    ♥ΉΛDΣŜ♥ apreciază asta.
  15. Veneficus

    Veneficus User

    ok...accesezi alt server cu nava de pe actualul server...tu ce vei fi pentru serverul nou accesat? inamic pentru toti,sau iti pastrezi compania?
    clanurile pe noul server cum te vor vedea ,inamic,apartinatorul unui clan sau fara clan? statii de lupta vei putea construi pe nou server?

    asa cum spunea un forumist mai sus: ”prea elaborata pentru...”.
     
  16. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    offtopic

    @Veneficus, cred că dacă ne păstrăm compania și ”obiceiurile” ;) și pe alte servere nu se supără nimeni, dacă suntem distruși ne reparăm în harta propriei companii iar stații de luptă am putea construi oriunde.

    ps: complicațiile sunt invocate de obicei din comoditate sau alte interese obscure !
     
    Modificat ultima dată de către moderator: 7 Feb 2017
    CapoHrx și Veneficus apreciază asta.
  17. Bismut

    Bismut User

    offtopic

    Utilizatorii ar fi avantajați prin aparitia de noi harti accesibile lor, hărți cu aceleasi caracteristici , identice cu cele "întîlnite" pe propriile servere.
    "Jucătorii ufe ar putea găsi hărți cu jucători numeroși." Cum ? Nu ai vorbit de comasare. Daca ai cinci sticle de 4 litri, si in fiecare sticla se alfa doar 1 litru de lichid, daca o sa le unesti pe toate nu o sa ai 4/4 ci 4/20, pe trei sferturi unesti golu cu gol.
    BP are libertatea implementarii unui sistem nou de misiuni oricand.

    offtopic
     
    Modificat ultima dată de către moderator: 7 Feb 2017
  18. mobuto

    mobuto User

    nu! deci tu dupa ce ai profitat la maxim de un server gol,ai avut cubii doar pentru tine,ai facut hora cu demanerul si hitacul,ai munitie cat pentru un razboi mondial te-ai gandit sa vii prin serverele populate nu?foarte egoista initiativa!!!chiar copilareasca!vrei server populat esti binevenit sa incepi de la zero ca noi ceilalti daca nu iti convine ramai pe severul tau cu ''periculoasele lordakia''!!!noi de pe serverele foarte populate am crescut conturile in conditii diferite fata de cei de pe serverele goale,incepe ca noi,in aceleasi conditii si apoi bucura-te de beneficii...vorba aia '' la munca ba nu la intins mana''!!!
     
    crod și Bismut apreciază asta.
  19. mobuto

    mobuto User

    vad ca postezi doar ca vanatoare de postari,eu sunt pe server populat da?(iti desenez) eu am crescut cu greu si pe harti am nevoie de tot clanul sa pot face uridium si vrei tu sa vii incarcat cu de toate (obtinute usor pe serverul tau gol) si sa te bucuri instant de hartile populate???no way! sunt direct afectat de aceasta initiativa copilaresca!cum am mai spus..la munca nu la intins mana!
     
  20. Bismut

    Bismut User

    El nu a zis nici un dezavantaj cu toate ca sunt destule, cateva le-a enumerat mobuto.
     
    mobuto apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.