Sugestie Cod de verificare inainte de conectare

Discuție în 'Actualizări și idei' creată de -Brčko-, 24 Oct 2016.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

Sunteti deacord cu implementare unui cod unic de verificare inainte de logare?

  1. da , vreau

    48,3%
  2. nu

    44,8%
  3. nu stiu

    6,9%
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. -Brčko-

    -Brčko- User

    Buna ziua Acum o luna si chiar si in aceasta dimineata mam confruntat cu o problema la cont cineva imi intra la o anumita perioada de timp cand am uridium mai mult si mi-l cheltuie pe diferite prosti ex X2 si mam gandit asa: Ce ar fi ca inainte de a va conecta pe cont sa primiti un email sau pe telefon (ramane la aprecierea dezvoltatorului) un un cod de verificare care sa fie bagat ulterior pe pagina de logare ca sa se verifice ca tu esti proprietarul acelui cont si nu alt cineva exact cu este si la STEAM

    Avantaje jucator: Nu va veti mai plange ca va fost sparte conturile de cine stie ce "HACKERI"
    Dezavantaje Jucator : o sa trebuiasca sa intrati zilnic pe email sau pe telefon sa bagati acel cod de verificare

    Avantaje dezvoltator : Conturile vor fi mult mai securizate iar jucatori vor avea incredere in compania BP din nou
    Dezavantaje dezvoltator : Nu vad care ar fii dezavantajele pentru dezvoltator
     
  2. Ceea ce propuneţi dvs. este, de fapt, un fel de "token".

    Ţinând cont că accesul la un cont de joc se face printr-o parolă şi un nume utilizator (diferit de nume navă), deja avem 2 elemente de securitate, destul de sigure ţinând cont de utilizarea lor: accesul la un cont de joc.

    În plus, există posibilitatea schimbării parolei şi / sau a email-ului pe care este înregistrat contul de joc, cu confirmarea acestora prin e-mail, alte două elemente de securitate.

    De asmenea, ţinând cont şi de recomandările făcute AICI, probabilitatea ca "o problema la cont cineva imi intra la o anumita perioada" este nulă.


    Am mai spus-o şi o repet: fără contribuţia (directă sau indirectă) a utilizatorului de drept al contului, situaţiile de genul celei prezentate de dvs., nu sunt posibile!

    Gândiţi-vă de o mie de ori înainte de a face click pe un link / mesaj transmis de "un prieten" pe care îl cunoaşteţi doar din cadrul jocului sau de pe platforme de socializare!

    Gândiţi-vă de o mie de ori înainte de a permite cuiva să vă acceseze calculatorul (de ex. prin Team View sau alte asemenea) pt. un presupus ajutor!

    Gândiţi-vă de o mie de ori înainte de a instala diverse software-uri provenite din surse obscure, acestea promiţându-vă diverse miraje!

    Gândiţi-vă de o mie de ori înainte de a permite cuiva să vă acceseze contul de joc (există şi o restricţie CCG Bigpoint în acest sens)! etc. etc.

    ...în concluzie, oaia care nu-şi păzeşte blana, va sfârşi în gura lupului! ;)

    În cazul dvs., pt. a elimina problema, asiguraţi-vă că:
    - contul de joc nu poate fi accesat prin Facebook (vă puteţi adresa şi suportului jocului pt. a verifica acest lucru);
    - dacă vă ştiţi că aţi accesat şi / sau instalat diverse "programe", se recomandă o scanare cu un antivirus licenţiat care are posibilitatea de a identifica programele de tip "keylog" sau "stealth";
    - formatarea calculatorului şi reinstalarea sistemului de operare este o soluţie de luat în considerare doar dacă vă pricepeţi la aşa ceva;

    După ce aţi parcurs paşii de mai sus, schimbaţi-vă parola şi adresa de e-mail ale contului de joc.
     
  3. da e o idee destul de buna bravo :)
     
  4. -Brčko-

    -Brčko- User

    nu ma loghez niciodatata pe facebook
    nu am descarcat nici un fel de driver care sa fie fara licenta sau neverificata
    am formatat calculatorul in secunda 2 cum am patit prima data acest lucru

    deci eu cred ca ar fi bine venit un nou sistem de securitate bazat pe cod unic de verificare
     
  5. Cehn

    Cehn User

    Ar trebui sa argumentezi ceva mai mult.
    De ex. ce naiba e aia: "cineva îmi intra la o anumita perioada de timp când am uridium mai mult si mi-l cheltuie pe diferite prosti ex X2". Adica un omuletz sta cu ochii pe tine si așteaptă sa crești in uridium si imediat te taie de la radacina?

    Ai trimis ceva către Suport?
    Parca era o procedura pentru aceste cazuri.

    Da niște exemple din log. Poate ma ajuti sa evit asta.
    Daca intra cineva cu intenții rele iți vindea în 3 minute tot ce aveai de valoare.

    Si hai sa fim seriosi: daca ai dat (neintenționat desigur) datele contului DO, la ca sa folosească formatarea?


    PS 1:
    Dar si asta de mai jos ne dărâma cu logica lui.
    PS 2:
    Daca s-ar respecta tot ce-a scris Cocorozive (nu rezist sry) mai sus nu ar mai fi astfel de probleme.
     
    Modificat ultima dată: 24 Oct 2016
    *N!NO* și WIΖΛΓΔ apreciază asta.
  6. Nu avem nevoie de un nou sistem de securitate bazat pe cod/token ca ce spun jucatori pe alt server ca uni zic ca a aparut un cod de securitate ca si cum cineva a furat contu.

    Votul este NU.
     
  7. ...tot e bine că nu discutăm despre scanarea amprentei sau a irisului.

    Evident, nu la driver-e mă gândeam! :rolleyes:

    Nu vreau să intru în detalii cum stă treaba cu BIOS-ul însă plecăm de la prezumţia că situaţia n-ar fi aşa neagră?

    Cum altfel vă imaginaţi că ar putea intra cineva pe contul dvs. de joc, fără a vă cunoaşte "username" şi "parola" sau fără a avea acces la acestea? :rolleyes:


    Să vă ajut?! :rolleyes:
     
  8. Consider ca este buna ideea adusa , doar ca as vrea sa spun si eu o parere despre acest asa spus cod de verificare . Ar fi super ok sa se implementeze , doar ca precum ai amintit si de steam sa iti ceara doar o singura data acel cod de verificare pe acel IP de net exact cum face si steam-ul si daca se intra de pe alt IP sa iti ceara din nou acel cod de verificare pe care sa ti-l timita in timpul cereri de logare pe E-mailul tau personal adica al contului la care doar tu ai acces . Cam atat am avut de spus . O zi buna va doresc tuturor :)
     
    .miki70.[WΔR™] apreciază asta.
  9. styv86

    styv86 User

    Fiecare cu politica lui...Se poate face multe erori cu aceste coduri, asa se intampla si la facebook. Asa ca este bine cum este, deoarece nu vreau sa ma trezesc ca nu mai ajunge acel cod la mine din cauza la nu stiu ce eroare.:rolleyes:
     
    ♥╣√Ïþξ®╠♥ apreciază asta.
  10. La asta vezi sincer sa spun nici nu m-am gandit ( corect raspuns ) si eu sunt de parere sa o lasam asa cum este ; daca tot vrei sa ai grija de cont sa nu intre nimeni pe el se poate si asa . Bafta la DO , seara faina .
     
  11. RazvanTare

    RazvanTare User

    E o idee aproape buna...Dar exact cum s-a spus mai sus,cine crezi ca iti intra tie in cont si iti cumpara tie lucruri aiurea?:p :) Daca as sparge contul cuiva de do intai as schimba parola,nu as sta sa il "vanez" la uridium.In plus,tu vrei aceasta implementare doar pt tine,adica nimeni nu are vreo problema cu securitatea si tu vrei sa se schimbe jocul doar pt a te simti mai bine :| Securitatea e struna asa cum e ea acum si nu are nevoie de modificari!Ganditi-va inainte de a face un post,nu imd cum aveti o idee sunteti ceva in genu' : Hai sa postez ce mi-a trecut mie prin gand!Sunt un vechi jucator DO si niciodata nu am incercat sa sparg conturi si nu am avut vreodata vreo problema cu securitatea.
     
  12. Propunere respinsă!

    Temă închisă.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.