Anunț Blogul dezvoltatorului martie 2015

Discuție în 'Blogul dezvoltatorilor' creată de -.-AVATAR-.-, 24 Mar 2015.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. -.-AVATAR-.-

    -.-AVATAR-.- Guest

    Salutări, piloți!

    A sosit în sfârșit primăvara (cel puțin în calendar)! Iar pe măsură ce zilele se lungesc, ne pregătim să lansăm câteva mega-actualizări la care lucrăm de ceva vreme.

    Majoritatea eforturilor noastre se îndreaptă acum spre rezolvarea problemelor și pe lansarea unor funcții mult așteptate, precum mutarea inventarului de pe pagina web în clientul de joc, și spre optimizări de performanțe – pe care probabil le-ați observat cu noua versiune de client.

    Am avut în vedere și alte probleme ale jocului, ca de exemplu soluția pentru Battleray pe care am menționat-o în postarea precedentă, care este deja live. Examinăm și alte câteva probleme presante în sistemul de onoare și luăm măsuri împotriva practicilor de pushing.
    Echipa de design lucrează îndeaproape cu managementul comunității pentru a identifica și elimina sincopele. Admit că uneori durează ceva vreme, dar în multe cazuri trebuie să găsim o soluție foarte precisă într-un sistem foarte complex. Din acest motiv, preferăm să petrecem mai mult timp din start și să cântărim cu atenție modificările, astfel încât să nu agravăm problemele.

    În această notă vreau să folosesc această ocazie pentru a mulțumi moderatorilor noștri care fac o treabă foarte bună cu colectarea sugestiilor și părerilor voastre. Deși drumul pare lung de la comentariul unui jucător până la o decizie de implementare, fiți siguri că, fiind literalmente lângă managerii de comunitate, lucrurile cele mai urgente ajung imediat în atenția mea, și discutăm toate rapoartele pe care le trimiteți. Și, ca de fiecare dată, voi citi reacțiile voastre la acest mesaj pe forumurile în limba engleză, rusă ori germană. Sper ca luna asta să am mai mult timp și să pot răspunde mai frecvent.

    În final, după cum v-am promis luna trecută, iată câteva detalii despre planurile noastre următoare:
    - Până la data publicării acestei postări, eventul Domination va fi început deja – sper că vă face plăcere să vânați nava Demaner care apare acum în fiecare zi a eventului!
    - Apoi urmează un event nou-nouț planificat pentru luna aprilie – toată galaxia va fi infestată de un virus misterios care preia încet controlul asupra minților victimelor sale. Va exista o serie de surprize de tot felul în acest event, dar trebuie să vă avertizez că, dacă veți fi infectați, veți începe să auziți voci! Asta înseamnă că, pe lângă misiunile normale, vor exista misiuni speciale pentru piloții infectați, deoarece, după cum spuneam, virusul le va influența mințile.
    - Și, desigur, vom continua să lucrăm la chestiunile de anvergură, precum mutarea inventarului de pe pagina web în clientul de joc. Vom reveni de îndată ce vom fi gata să începem testările variantei beta, și așteptăm cu interes reacțiile voastre la momentul potrivit.

    Primăvara asta va fi deosebit de antrenantă! Ne vedem în Orbită.

    Al vostru etern,
    KrisKelvin
    Lead Game Designer, DarkOrbit
     
    Deus_Inferni apreciază asta.
  2. Salutări, piloți!

    Gheața se topește și soarele se apropie în sfârșit de orbita noastră dar, după cum am auzit de la KrisKelvin, echipa DarkOrbit nu a hibernat pe timpul iernii. Am continuat să lucrăm la planurile noastre pe termen lung pe care le-am mai menționat, și urmăm cu strictețe traseul stabilit pentru acest an.


    A trecut ceva timp de la ultimul meu mesaj, dar comunicările mele vor deveni mai frecvente pe măsură ce ieșim din anotimpul rece și ne îndreptăm spre vară.


    În mesajele viitoare vom prezenta aspecte mai specifice ale traseului pe care l-am stabilit, dar deocamdată, vă rugăm să urmăriți blogul dezvoltatorului și mesajul lui KrisKelvin. Conține cele mai noi informații privind starea actuală a lucrurilor și eventurile care urmează.


    În acest moment, aș dori să vorbesc despre câteva subiecte care sunt discutate intens în echipă, și să mă refer la anumite subiecte de interes în rândul comunității.


    Probleme tehnice și stabilitate

    Calitatea experienței voastre de joc este un aspect de importanță critică pentru noi și o monitorizăm și discutăm mereu. Când apar probleme, echipa noastră muncește pe brânci pentru a identifica originea și cea mai rapidă și eficientă soluție. Spun echipă în sensul cel mai propriu, deoarece această muncă implică adesea departamentele Tehnic, Design, Comunitate, Asigurarea Calității, Operațiuni și alți membri care lucrează împreună.


    Fie că se întâmplă seara târziu, sau în week-end, am văzut răspunsul lor și tot ce pot să spun este că echipa ia lucrurile foarte serios.

    Adesea, aceste probleme nu pot fi aduse imediat sub controlul nostru. Ca majoritatea companiilor, ne bazăm pe furnizori externi pentru anumite aspecte ale activității noastre și, deci, trebuie să coordonăm discuțiile cu toate părțile implicate pentru rezolvarea problemei. Pe măsură ce înaintăm, vom continua să căutăm modalități de a reduce și mai mult timpul de răspuns, de a îmbunătăți comunicarea cu voi, și de a găsi posibilități mai bune pentru rezolvarea acestor situații.


    După cum ați observat cu siguranță, continuăm să oferim compensații pentru anumite sincope de funcționare. Când este necesar, putem inclusiv să replanificăm anumite eventuri (precum Arena Jackpot de luna trecută), pentru a ne asigura că eventul se desfășoară într-un mediu cât mai corect și stabil.


    Eforturi neobosite împotriva hackerilor și a trișorilor

    Corectitudinea este un alt subiect extrem de important în DarkOrbit și pe care îl discut zilnic cu producătorul tehnic. Înțelegem importanta acestui aspect pentru comunitate, iar managerii noștri de comunitate comunică în mod regulat cu noi pe această temă. Acest domeniu rămâne unul esențial în dorința noastră de a oferi servicii de cea mai înaltă calitate.


    Vă asigurăm că dacă există o oportunitate de a corecta exploituri, de a combate boții sau de a exclude trișorii, o facem fără preget. E o activitate care se desfășoară zi de zi aici. Dacă nu am tratat o problemă, cel mai adesea există un motiv întemeiat. Și adesea nu e chestiune de eventualitate, ci de timp.


    Apreciem susținerea, comunicarea și răbdarea voastră în acest domeniu. Credem cu toată sinceritatea că eforturile în acest domeniu sunt o provocare continuă ce trebuie asumată, dat fiind că avem un joc ce se bazează pe competiție.


    Aspecte privind competitivitatea jocului DarOrbit

    Apropo de competiție – știm că e o parte importantă a jocului și sperăm să găsim modalități ca, pe lângă corectitudine, echilibru și stabilitate, jocul să crească în aspectele ce privesc competitivitatea.


    Am dori așadar să auzim reacțiile voastre, ale comunității, privind concepte precum JackPot Arena și să ne transmiteți unde credeți că putem îmbunătăți competitivitatea jocului, deci iată câteva întrebări:


    Se doresc mai multe turniruri și varietăți de turniruri?

    Se doresc anumite modificări precum oferirea de premii pentru locul doi și premii pentru semifinaliști în turniruri precum Jackpot Arena?

    Ce v-ați dori să includem, pentru viitor, în joc, pentru a îmbunătăți aspectele legate de competitivitate.


    În final, privesc la comunitatea noastră și văd o mulțime de jucători dedicați și pasionați de pe tot întinsul lumii. E o mare plăcere pentru noi, ca echipă, să canalizăm această pasiune și să facem ca anul 2015 să fie unul memorabil – de ambele părți ale monitorului.

    Vă mulțumim pentru susținerea neîncetată.

    Ne vedem în spațiu!

    Al vostru,

    RickDekard



    >>>>> pt. feedback există tema: Feedback - Dialogul producătorului <<<<<
     
    motanu_1990 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.