Anunț Blogul dezvoltatorului Decembrie 2015

Discuție în 'Blogul dezvoltatorilor' creată de Hermes, 29 Dec 2015.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. Hermes

    Hermes Guest

    Salutări piloți!

    Sper că vacanța de iarnă în DarkOrbit e o experiență plăcută pentru voi toți. Însă noi, echipa DarkOrbit, suntem ocupați până peste cap, iar azi vreau să vă spun câte ceva despre cea mai nouă funcție, lansată recent pe serverul de testare – Echipamentul în client.

    Vreau să mulțumesc tuturor celor care au participat la testele open beta de până acum; ne-ați fost de mare ajutor să găsim problemele tehnice. Deși funcția se află încă în dezvoltare, am vrut să v-o arătăm înainte de sfârșitul acestui an. Ca de fiecare dată, am primit multe reacții valoroase de la participanți și suntem foarte încântați să aflăm că mulți dintre voi ați perceput noua funcție ca fiind foarte utilă. Una dintre principalele direcții pe care le urmărim încă, este aceea de a face ca funcțiile jocului să fie cât mai accesibile, fără a fi nevoie să schimbați taburi sau să întâlniți erori de sincronizare, care mai apar din când în când. Cu noua actualizare 3D și multe alte lucruri interesante ce vor urma, ne dorim să îi ajutăm pe jucători să se bucure de o experiență plăcută în modul ecran complet. De asemenea, dat fiind că adăugăm în permanență misiuni speciale și alte recompense noi, ar fi mult mai convenabil ca totul să poată fi explorat pe loc, astfel ca întreg inventarul să poată fi gestionat într-o fereastră, inclusiv upgrade-urile.

    Pe lângă acestea, studiem posibilitatea unor modificări care sper să rezolve cele mai importante probleme.

    În primul rând, știm că cei mai mulți sunteți obișnuiți să ieșiți din joc pentru a gestiona echipamentul, fără a trebui să mergeți la cartierul general de fiecare dată. Ideea noului echipament este să aducă opțiunile de gestionare a inventarului și a hangarului mult mai aproape de jucători. Sistemul actual permite jucătorilor să echipeze navele inactive în orice moment, chiar și când nu te afli în apropierea cartierului general. Însă, în urma sugestiilor voastre, vrem să permitem echiparea oricărei nave (inclusiv cele active), dacă jucătorul nu se află într-o luptă, în lista UBA sau într-un meci UBA. Ce părere aveți în această privință? Da-ți de știre în comentarii!

    În al doilea rând, am menționat mai devreme, vrem să creștem durata tuturor boosterelor cu 20%, fără a schimba prețurile. Suntem de părere că este cea mai curată soluție care conferă tuturor jucătorilor timp suplimentar pentru a administra inventarul. Avem și alte idei cu privire la modul în care am putea opri timpul pentru booster în zona cartierului general, însă deocamdată, întrevedem riscul apariției unor probleme neașteptate care ar putea face mai neplăcută experiența per ansamblu. Din nou, mi-ar fi foarte utile părerile voastre.

    În al treilea rând, am văzut o serie de preocupări legate de noul sistem de upgradare. Credem că noile reguli de upgradare sunt mult mai transparente, fac sistemul mai curat, mai simplu și mai previzibil. Și chiar dacă unii jucători pot fi mai norocoși și să obțină un anumit uprade mult mai ieftin, celelalte pot fi foarte ghinioniste. Statisticile noastre arată că peste 90% dintre upgrade-uri sunt făcute folosind 100% șanse, deci în majoritatea cazurilor, nimeni nu vrea să-și încerce norocul. Pe baza acestor date, credem că upgrade-urile trebuie să fie simple și clare.

    În ultimul rând, voiam să aduc în discuție o altă preocupare a jucătorilor cu privire la posibilitatea jucătorilor de a-și gestiona inventarul fără a intra în joc. Mi-ar plăcea să vă aud părerile referitoare și la acest subiect. Noi vedem inventarul și hangarele drept unul dintre sistemele de bază ale jocului, care ne-am dori foarte mult să fie aproape de jucători în joc, lucru important mai ales pentru jucătorii noi. Având inventarul într-un tab separat se întrerupe cursivitatea jocului. Noi credem că jucătorii trebuie să poată să-și echipeze anumite articole interesante imediat după ce le-au cumpărat. Dorim să ne asigurăm că toate funcțiile importante sunt ușor accesibile în joc.

    După cum vedeți, abia aștept discuția aceasta. Spuneți-mi părerile voastre despre clientul de joc. Ce alte funcții credeți că ar trebui să fie disponibile direct în joc? Ce alte funcții utile vă sunt mai greu accesibile?

    În încheiere, vreau să le mulțumesc tuturor jucătorilor pentru sprijinul lor loial și sugestiile permanente pe care le-ați oferit. Simțim pasiunea voastră pentru joc și asta ne face să rămânem în priză și să țintim mai sus. Vă doresc tuturor sărbători fericite. Ne vedem pe orbită în 2016!

    Al vostru,
    KrisKelvin

    Lead Designer, DarkOrbit
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.