Blogul dezolvoltatorului august 2014

Discuție în 'Arhivă - Centrala' creată de ©ØrrØsivΞ, 22 Aug 2014.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. Salutări piloți!

    Tocmai am revenit de la Gamescom și sunt onorat de toată atenția și comentariile pozitive pe care le-am primit de la jucătorii experimentați și de la persoane care nu au văzut jocul niciodată. A fost nemaipomenit și sper să am ocazia să particip și la alte convenții în viitor.

    A fost o plăcere să vedem reacțiile pozitive ale participanților în privința jocurilor noastre și a modificărilor operate, și sunt bucuros că au fost mulți jucători care și-au făcut timp să ne viziteze la standul nostru și să ne transmită părerile și sugestiile lor.

    Vreau să le mulțumesc tuturor celor care ne-au vizitat, mai ales celor care au fost de acord să urce pe scenă Tєяяοя•Tђє•Łєgєηđ și ΛЛłMΛŁ™[S-L], Takeo93 și iMysterY. De asemenea, vreau să-mi exprim recunoștința sinceră vizavi de locuitorii și moderatorii serverului Global Europe 7, a căror răbdare și înțelegere ne-au ajutat să prezentăm jocul în cele mai bune aspecte ale sale.

    La Gamescom am reușit să demonstrăm fazele finale ale eventului Domination și mă bucur că majoritatea au fost entuziaști în această privință. Am luat notă de preocupările privind recompensele bossului final și de cele privind prețurile muniției, va trebui să creăm recompense mai atractive, dar vă promitem că vom ține cont de acest aspect când vom echilibra viitoarele confruntări speciale. Dat fiind că avem de gând să dezvoltăm mecanica Domnation în viitor, mi-ar plăcea să aud ideile voastre privind alte posibile avantaje pentru facțiunea dominantă și poate unele sugestii de tactici sau avantaje pentru facțiunile care nu domină.

    Regret că nivelul meu de germană nu mi-a permis de fiecare dată să înțeleg totul în detaliu când am vorbit cu jucătorii la Gamescom, așa că am decis să scriu acest mesaj, și sper că pot aduna sugestiile și părerile privind starea actuală a jocului și viitorul acestuia și de la alți participanți la Gamescom, dar și de la cei care nu au avut ocazia să ne viziteze acolo și să vorbească cu noi în mod direct. După cum am promis, voi urmări îndeaproape această discuție.

    Aștept cu interes reacțiile voastre,

    Al vostru,

    KrisKelvin

    Lead Designer, DarOrbit
     
  2. Doamnelor şi Domnilor,

    Doresc să specific că, îmi voi devota timpul pt. a face ca schimbările să se petreacă. :) Îmi pare nespus de rău că nu pot furniza răspunsuri rapide dar, nu voi abandona această temă, cum aţi putea crede.

    În legătură cu problemele ridicate, pot spune următoarele:

    1. Chiar acum adunăm laolaltă câteva remedieri critice exprimate de către comunitate, câteva dintre ele fiind chiar evidente - cum ar fi capacitatea de stocare muniţie, pt. altele având nevoie de aportul vostru, în acest sens urmând să am o intervenţie separată, în zilele ce vor urma. Deci, aşa cum am menţionat, vom reîncepe cu ambele: înbunătăţiri şi noi caracteristici. Faptul că am lansat eventul Domination şi am solicitat feedback-ul în legătură cu acesta, nu înseamnă că nu ne preocupăm de remedieri.

    2. Am credinţa că jocul nu poate merge mai departe dacă ne oprim să privim înainte şi ne oprim din a introduce, pt. voi, noi şi interesante mecanici de joc.

    3. În ceea ce priveşte fenomenul "lag" - nu cred că pot face prea multe din postura mea de game designer însă, puteţi fi siguri că echipa noastră tehnică este preocupată de acest aspect şi ia în considerare toate plângerile legate de performanţa jocului. Ar fi foarte util dacă aţi transmite detalii specifice legate de fenomenul "lag", către suport. În acest caz, cu cât primim mai multe informaţii, cu atât sunt şanse mai mari să identificăm să să rezolvăm problema.

    4. În ceea ce priveşte vânzările, revizuim la modul general fiecare pachet achiziţionabil, pt. a ne asigura că acestea conferă o valoare reală în schimbul banilor. Cred că trebuie să ne asigurăm că jucătorii sunt întotdeauna conştienţi, dacă avem de gând să punem un lucru cu plată directă pe licitaţiei sau în secţiunea "Uridium".

    5. Din nou trebuie să spun că admir pasiunea cu care comentaţi şi, sper că prin contribuţia şi observaţiile voastre, vom merge mai departe, făcând DarkOrbit mult mai corect şi interesant.

    Vă mulţumesc! Acum mă voi retrage din această conversaţie (n.r. conversaţia din forumul de limbă engleză) pt. a-mi pregăti următoarea intervenţie dar, voi continua să citesc această temă de fiecare dată când vor exista noi intervenţii în cadrul acesteia. :)

    Kris Kelvin
     
  3. Hermes

    Hermes Guest

    Salutări, piloți!

    În timp ce discuția continuă pe forumuri, aș vrea să vă mulțumesc tuturor pentru participare și pentru faptul că v-ați exprimat părerile și preocupările. Îmi exprim din nou admirația pentru pasiunea voastră pentru DarkOrbit și sper să reușesc să mă ridic la înălțime.

    După cum am menționat într-unul din mesajele mele pe forum, pe lângă noutățile promise, lucrăm și la unele ajustări solicitate de către comunitate. RickDekard va intra în prim plan în curând și va vorbi despre planurile noastre de viitor și, între timp, aș vrea să discutăm unele chestiuni puse pe masă cu ceva timp în urmă. În acest mesaj vreau să vă prezint două idei de ajustări și să adun niște feedback. Vă rugăm să rețineți că acestea sunt doar ideile noastre și s-ar putea ca totul să se schimbe.

    Prima problemă are de-a face cu poarta LoW. Am primit o serie de sesizări privind anumite exploatări posibile care fac ca unii jucători să poată obține recompense incorect de mari. Deși nu vrem să eliminăm poarta sau să reducem recompensele, vrem să ne asigurăm că toți jucătorii se pot bucura și nu primesc avantaje nejustificate. În viitor, vom avea o mecanică complet nouă pentru această poartă, deoarece vrem să fie în general mai interesantă, mai angajantă și satisfăcătoare în materie de recompense. Dar, momentan, avem ideea de a introduce un cooldown de 6 ore pentru această poartă, astfel ca jucătorii să poată reveni doar după 6 ore după finalizarea porții precedente. Ce părere aveți despre această idee?

    A doua chestiune pe care vreau s-o pun în discuție este disponibilitatea Battleray. Știu că unele clanuri își folosesc forța militară pentru a-i împiedica pe alți jucători să ajungă la Battleray. Pentru a ne asigura că toată lumea are șansa să se confrunte cu acest pirat periculos, vrem să ne asigurăm că jucătorii care merg pe harta 5-3, nu apar în poziția definită ci într-o poziție aleatorie, astfel încât să nu se mai aglomereze la porți. Acest lucru îi va ajuta pe jucători să ajungă la câmpurile de paladium cu mai puține riscuri de a cădea pradă unei ambuscade. De asemenea, vrem să introducem mai mult de un Battleray pe harta 5-3. Pentru a face asta, vrem să limităm numărul de Interceptori aferent fiecăruia dintre aceștia, astfel încât nimeni să nu-l mai confiște pe Battleray pentru scopurile sale.

    Vă rugăm să rețineți că mai sunt și alte ajustări la care lucrăm în acest moment. Vă asigurăm că ne ocupăm și de alte probleme și solicitări primite.

    Aștept cu nerăbdare părerile voastre,

    Al vostru,

    KrisKelvin

    Lead Designer, DarkOrbit
     
  4. Hermes

    Hermes Guest

    Salutări piloți!

    Ultimele săptămâni au fost cam intense pentru noi – am lansat Arena de antrenament și am eliminat capacitatea de muniție, continuând totodată să lucrăm la alte actualizări majore. Dar asta nu înseamnă că am uitat ce avem de făcut. Lucrăm la o seamă de noi funcții interesante – cele menționate de RickDekard în articolul său, alături de alte corecturi mult-așteptate.

    În acest sens, vreau să vă mulțumesc tuturor celor care ați participat la discuția de la ultimul meu articol de pe blog. Îmi cer scuze că nu am răspuns tuturor, sau că nu am avut posibilitatea să particip la discuții atât de frecvent cât și-ar fi dorit unii dintre jucători, dar vă asigur că toate opiniile voastre contează și nu voi lăsa la o parte nimic din ceea ce aveți de spus.

    După ce am studiat problema, am decis că trebuie să mai gândim puțin poarta LoW. Obiectivul nostru principal este să creăm un LoW complet nou, antrenant și plin de provocări, dar acest lucru necesită mult timp. Momentan, am găsit o altă soluție pentru poarta LoW: vom spori dificultatea porții, așa că va fi din nou o poartă pentru grupuri, beneficiind și de recompense sporite totodată.

    Din păcate, reacțiile la Battleray nu au fost atât de clare, deci iată o idee mai precisă de luat în discuție: vrem ca Battleray să fie disponibil pentru toți jucătorii care încearcă să-ți îndeplinească misiunile, dar ne-am dori de asemenea ca Battleray să fie un obiectiv de grup pentru un clan. Așa că, în acest moment luăm în calcul să creăm o versiune specială a Battleray care ar fi interesantă pentru clanuri, dar vor trebui s-o prindă pe una dintre hărți. Varianta normală a Battleray va fi mai puțin solicitantă și mai ușor de găsit. Poate vor fi chiar mai multe disponibile pentru jucătorii solo.

    În altă ordine de idei, mă bucur că toată lumea e animată în Arena de antrenament unde, în curând, vom mai aduce câteva noutăți interesante, deci fiți pe fază.

    Dacă aveți idei sau impresii, vă rugăm să le lăsați în subiectul principal de pe forumuri. Mă interesează în mod special impresiile voastre despre Arena de antrenament și alte discuții despre problemele generale ale jocului.

    Sper că v-ați simțit bine de Halloween pe orbită, și cred că aveți motive să vă așteptați la noi surprize pe măsură ce se apropie sezonul de iarnă. Se face frig, poate migrăm mai aproape de soare. J

    Al vostru înghețat,

    KrisKelvin

    Lead Designer, DarkOrbit
     
    motanu_1990 și **İEDÜ** apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.