Avantaje obţinute incorect

Discuție în 'Colțul opiniilor' creată de Dracula2016, 31 Ian 2016.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. Tocmai (relativ recent, de 2-3 zile, eu am aflat abia acum ca a existat asa ceva) a fost reparat exploit-ul din poarta low ce permitea ca, folosind un bug sa activezi balizele fara sa fie nevoie sa omori nici un npc, si puteai omora in timp foarte scurt NPC-ul Century Falcon din poarta LoW (informatii descoperite pe diverse TS-uri de clanuri Darkorbit si verificata pe youtube). Totul confirmat de faptul ca acum harta low are de jur-imprejur un mare zid ce nu permite iesirea in radiatie (bug-ul presupunea iesirea departe in radiatie). Asa se explica de ce in ultima perioada rangul o luase nebuneste in sus, la fel se explica de ce multi jucatori disparusera de pe harti insa acumulau ore jucate si cresteau in clasament intr-un ritm ametitor (unii se laudau si cu castiguri de peste 3 milioane uridium in 10 zile de exploatare a acelui bug). Intrebarea mea este una extrem de simpla (nu am vazut rostul deschiderii unei noi teme): cand urmeaza ca acei playeri sa fie pedepsiti, astfel incat avantajele obtinute incorect de acestia sa fie anulate? Eu impreuna cu fratele meu jucam pe conturi bunicele, dar nu am realizat acel bug, si consideram ca explotarea acestuia a adus si va continua sa provoace un imens dezechilibru atat in clasamente cat si in dezvoltarea exploatatorilor, motiv pentru care rugam sa fie luate masuri impotriva acestora, masuri nu doar de eliminare din joc pentru o perioada limintata de timp, ci masuri prin care tot ceea ce au acumulat sa le fie anulat! Inteleg necesitatea dezvoltatorului de a obtine venituri, dar va rugam ca masurile sa fie unele juste!
     
  2. Realizarea exploit-ului din poarta LoW presupunea nu doar ieşire departe în radiaţii ci şi "păcălirea" radiaţiilor de a nu îţi afecta nava precum şi activarea anumitor balize, fără a "trezi" NPC-urile care se generau în apropierea acestora.

    Din partea echipei române, am solicitat dezvoltatorului jocului precizări cu privire la modul cum va trata această problemă în continuare, ţinând cont că, în trecut, au existat situaţii atât când s-au aplicat sancţiuni pt. diverse alte exploit-uri precum şi situaţii în care dezvoltatorul jocului nu a aplicat vreo sancţiune, considerând (în funcţie de amploarea fenomenului) că pt. o eroare de programare nu poate fi făcut responsabil un utilizator care a exploatat-o.

    În cazul de faţă, ni s-a precizat că, pt. un timp, echipa tehnică a oscilat între a interpreta respectivul exploit ca fiind un exploit sau doar o modalitate ingenioasă de te folosi de mecanica jocului.

    Deşi împărtăşesc aceeaşi nemulţumire ca şi dvs., mai mult decât a transmite către dezvoltatorul jocului opinia dvs., nu am ce face.

    Totuşi, în urma demersului iniţiat de echipa noastră, deşi în prezent nu ni se poate da un răspuns clar în ceea ce priveşte modul cum se va trata recentul exploit din poarta LoW, am primit asigurări că el va fi adus în atenţia producătorului jocului şi al celui care se ocupă de conceptul jocului (designer-ul jocului).

    Nu cred că este în interesul dezvoltatorului jocului de a permite existenţa unor astfel de exploit-uri, acestea fiind în defavoarea sa şi în niciun caz nu contribuie la rotunjirea veniturilor acestuia.
     
    bastonasul, .miki70.[WΔR™] și Dracula2016 apreciază asta.
  3. Pentru ale exploit-uri, sa-u banat conturi definitiv, iar acum nu se face nimik? Consider ca aceasta hotarare nu este corecta.
     
  4. relax

    relax User

    Asteptam si vom vedea.. din partea mea sa-i lase in joc.. dar sa li se retraga exp/onoare si implicit punctele de rang pentru ce au facut. Daca vor primi o penalizare si asupra contului sau asupra sumei enorme de uridium acumulata intr-un timp atat de scurt... problema celor de la BP.
     
    Dracula2016 apreciază asta.
  5. Hermes

    Hermes Guest

    Daca citeai atent ce a scris colegul meu mai sus, intelegeai faptul ca nu s-a luat inca nici o hotarare. Problema va fi tratata cu seriozitate chiar de catre designer-ul jocului. In momentul cand/daca se va lua o hotarare , cu siguranta fie Dezvoltatorul , fie noi va vom informa.
     
  6. **eagle1**

    **eagle1** User

    Portalul de grup LOW a fost introdus cu multi ani in urma fiind conceput pentru dezvoltarea clanurilor . La inceput nu a fost exploatat mai de nimeni pentru ca presupunea consum mare de munitie si recompensa mica . Imediat ce staf-ul DO a luat hotararea de a sanctiona drastic jucatorii care foloseau programe interzise (stergerea punctelor de la registrul pilot , stergerea upgred-urilor si penalizarea punctelor de experienta si onoare) , sanctiuni ce au insemnat pierderea a mult uridium acumulat in timp , a aparut acest bug in portalul LOW !!!! Suparator a fost faptul ca , desi , erau multi jucatori care reclamau pe forum , poate si la suport , existenta acestui bug , el a functionat mai bine de 8 luni !!! (ma surprinde faptul ca tu nu ai aflat de existenta lui decat acum :)) ) Acum , daca staf-ul DO a lasat sa functioneze acest bug timp de 8 luni , desi stia de existenta lui crezi tu oare ca va sanctiona jucatorii care au profitat de el ?:) Si daca va concepe pana la urma un ''model'' de sanctiune , cum va selecta jucatori care au facut portalul normal , si jucatorii care au profitat de bug ? (sa verifici toate conturile pe o perioada de aroximativ 1 an , 1 an si ceva ...) .
    Acum citandu-l pe domnul ©ØrrØsivΞ ''În cazul de faţă, ni s-a precizat că, pt. un timp, echipa tehnică a oscilat între a interpreta respectivul exploit ca fiind un exploit sau doar o modalitate ingenioasă de te folosi de mecanica jocului'' , desi CCG , spun clar ca exploatarea unui bug duce la penalizare :) ''1.2.10 Este interzisă exploatarea bug-urilor (erorilor) şi/sau a greşelilor de programare în scopuri proprii. Bug-urile observate trebuie să fie raportate cât de repede posibil prin mesaj în forumul bug-urilor, prin IRC sau prin e-mail. Culmea ca BUG-ul a fost raportat , dar timp de 8 luni ...nu s-a facut nimic !!!
     
    ==H*Y*P*E*R*I*O*N== apreciază asta.
  7. Să fie vreo 4 - 5 luni după cunoştinţele mele, însă aş fi tare bucuros să-mi faceţi cunoscută raportarea de acum 8 luni, cu descrierea reproducerii lui cu tot.
     
  8. relax

    relax User

    Iar cel cu zona radioactiva... cateva saptamani. Totusi.. si eu astept sa vad cateva sanctiuni aplicate, dar nu are rost sa "dam in cap" nimanui cu regulile. Mereu va exista cineva care sa nu le respecte.
     
  9. Prin "acest bug" înţeleg că discutăm, în prezenta temă, strict despre exploit-ul legat de zona de radiaţii.
     
  10. relax

    relax User

    Atunci, nu discutam despre un bug vechi(sau, cel putin, exploatat) de 4-5 luni.
     
  11. Acum 1 an si jumate am raportat bug-ul cu citadel unde aveai viteza mai mare ca vengul si am scris detaliat cum se face si nu ati facut nimic am mai raportat alt bug si am zis cum se face in detaliu si ati sters postarea...
     
  12. LASERSMART

    LASERSMART User

    oare doar noi suntem curioși cum au aflat anumiți jucători despre condițiile de exploatare ale așa numitei ”erori de programare”. oare echipa asta tehnică la care faceți referire dumneavoastră va identifica și sancționa autorul care a făcut posibilă apariția ”exploit-ului” din harta low ?

    iar acum, dacă ”eventul” tot a luat sfîrșit, priviți vă rog cît de ”genial” a trebuit să fie un jucător de do pentru a afla despre condițiile de exploatare ale greșelii de programare din harta low.
     
    ==H*Y*P*E*R*I*O*N== apreciază asta.
  13. **eagle1**

    **eagle1** User

    Cred ca daca imi aduc bine aminte a trecut 7-8 luni de cand s-a schimbat portalul LOW-ul :) .Cei drept ca la momentul asta e cam greu sa cauti in forum temele respective , dar daca nu era raportat bug-ul , de ce s-a modificat LOW-ul ? Poate vorbim de lucruri total diferite ... eu despre asta vorbesc ...


    Iata ce am mai gasit ca si completare : postul este in sectiunea de raportari de bug-uri :
    bunaziua,
    as dori sa va anunt un nou BUG , in care se face foarte mult uridium este vorba despre LOW poarta din hartile x3
    BUG-ul este in felul urmator se activeaza relay dupa care se duce Century Falcon in dreapta sus dupa care cand este pe moarte unul dintre jucatori cu disign Spectrum merge in centrul lor ii zice la celalalt sal omoare dupa ce sa luat recompensa de pe Century Falcon jucatorul cu spectrum da un kamicaze si pleaca cand ii retrimite in harta x1 ia atat recompensa de pe centuri cat si din centru adica din NPC care sunt doar avariate de kamicaze nu si omorate​
    stefan, 21 Mar 2014 Raportează
    #49 Îmi place Răspuns

    Chiar nu are rost sa mai fac analize , cine doreste cu putina rabdare , poate cauta pe forum si o sa inteleaga singur . Cert este ca s-a stiut de existenta bug-ului si nu s-au luat masuri destul de multa vreme ...
     
    Modificat ultima dată: 6 Feb 2016
  14. Da, eu abia aflasem cu o zi inainte sa se inchida zona de radiatie, dintr-o discutie pe TS-ul unui clan de romani. Nu stau pe ts-uri de "cunoscatori" , ei auzisera tot de la alt clan si era pus un clip "explicativ"pe yt de cateva zile. Tot din auzite intelesesem ca situatia tinea de 10 zile...dar sa citesc acum ca este o situatie de 4-5 luni....ma socheaza de-a dreptul! Adica...sunt jucatori care inseamna ca au facut nu milioane..ci zeci de milioane de uridium...sa vad cum vor reusi sa le retraga acestora avantajele obtinute altfel decat prin inchiderea contului! Din punctul meu de vedere asta e deja ceva major, si avand in vedere complexitatea necesara reproducerii, nu cred ca poate fi tratat cu lejeritate. Cu siguranta ca efectiv nu va avea impact asupra dezvoltatorului din punct de vedere financiar, cei care sunt dependenti de joc si au exploatat acest bug o vor lua de la capat! Tare mi-as dori sa intalnesc niste "exploatatori"din astia cu flaxuri pe harti, sa-i fac sa simta ce simt eu cand n-am uridium de nici unele sa cumpar iar ei au avut cat sa-si cumpere sute de mii de RSB si alte jucarii arhinecesare la o bataie adevarata! Multumim echipei romanesti pentru sprijinul acordat, si speram ca veti reusi sa ne reprezentati in continuare interesele cu succes! Oricum, am convingerea ca decizia de sanctionare este luata deja, si ca deocamdata se cauta doar metode tehnice de identificare corecta a acelor jucatori ce trebuiesc eliminati (va imaginati ce rasturnari de clasamente si ce disparitii de "stelati" vor avea loc in clasamente in asemenea situatie?)!
    Pumnii stransi si Doamne ajuta, sa vedem o noua curatenie generala!
     
  15. tu,cel mai corect jucator de darkorbit,stiai de bug..si totusi verificai pe TS,pe youtube(surse neoficiale)..
    adica,ai sansa sa faci falconul fara npc,si de dai corect..ok
    sa nu-mi zici mie,ca dai de un npc,care se blocheaza,si tu,al mai corect jucator,fugi de el...
    sa ajungi la sansa de a face 15k uri,cu x 1,si tu esti ala corect???
    partea cu radiatiile e valabila,inca
    config cu un singur scut,ao1
    mergi in radiatie cit vrei,preferabil pe aegis,diamant
    sa o zic si pe aia cu fuga prin pvp:D:D
    pvp,sus,jos,dispare..mai zic??:):):)
     
  16. relax

    relax User

    Adica, ai sansa... si nu o faci, nu numai ca te dai corect. Cum eu nu am profitat de bug(si imi place sa cred ca multi altii care au stiut de existenta lui nu au profitat de el). Daca tu ai facut-o... ti-ai asumat un risc.. si e clar ca nu iti poti permite sa-ti ceri contul inapoi in cazul in care s-ar lua masurile.. despre care se vorbeste(sau ce ai reusit sa obtii pe el, normal).
     
  17. haisa nu vb de contu meu..eu daca vad un npc blocat..ii dau la droane,nu ezit..voi))

    iar al meu e verificat ja fiecare juma de an))

    astia ultra corecti,care le stiti pe toate,desi nu a-ti profitat de niciuna din toate astea...

    sper sa va mai gasesc pe aici,data viitoare
     
    Modificat ultima dată de către moderator: 7 Feb 2016
  18. Eu abia aflasem, si nu, nu am profitat de el pe niciunul din conturile de joc. Inca tin minte cand tot asa a existat un bug in poarta de low si au fost facute banari masive, astfel incat, si daca as fi stiut de el de luni bune, tot nu as fi proditat de ocazie. Iar bug-ul de atunci aducea avantaje mai putine, tocmai de aceea ma astept ca si acum sa aiba loc inchideri masive. Oricum, din ce spui tu, noi suntem aia care au procedat incorect ca nu am profitat de ocazie. Cat despre faptul ca "gasesti"un npc care nu trage pe tine...serios? Tu l-ai "gasit" intamplator, a fost o pura coincidenta ca asta s-a intamplat de zeci sau sute de ori in poarta low, din greseala ai pus un singur scut si ai alergat doar prin radiatie sa activezi balize... Esti plin de coincidente! :)
     
  19. pentru cineva neinteresat de problema,si nevinovat,100%,stiti prea multe
    cit despre ce stiu eu,e doar inspiratie din surse neoficiale,nu am TS..))
     
  20. Veneficus

    Veneficus User

    Conturile acelor jucatori trebuie inchise definitiv nu ”sanctionate drastic”...pur si simplu trebuiau sa dispara din clasamente conform regulamentelor BP...

    Prin urmare nu ar fi prima data când marele BP incalca propriile regulamente...
    Asa cum am mai spus si in alte postari in alt forum (ca si acela l-au sters ...era prea plin de mizeriile facute de dezvoltator jucatorilor corecti) sa i-ti fie rusine BP!