Feedback Aspecte de traducere

Discuție în 'Probleme tehnice' creată de -pianoman-, 28 Oct 2015.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. Bismut

    Bismut User

    In legatura cu postarile lui "***TIRIGLONTZ***" si eu am aratat greselile existente pentru cateva nave si ati spus asta :

    Am speficicat ca exista probleme cu litera ţ in absolut toate descrierile navelor din noul hangar.
    Daca neaparat doriti sa creditati recompense o sa va arat eu greselile la toate cele 49 nave !


    Ar trebui sa primim un raspuns gen "Raportul cu nr. xyz a fost corectat" dupa ce problema este fixata. Nu "A fost creat raportul cu nr. xyx şi înaintat spre a fi corectată greşeala." dar dureaza 7 zile sa se corecteze greseala.
     
    Modificat ultima dată de către moderator: 2 Iun 2016
  2. V-am cerut să eliminaţi din pozele / greşelile publicate de dvs. acele poze / greşeli care au fost deja raportate de altcineva!

    ...sau, ştiind şi eu acest lucru, voi specifica cum că "se cunoaşte deja problema" şi nu mai creditez nimănui, nicio recompensă! N-ar fi mai just aşa? :rolleyes:

    Pentru modul în care puneţi dvs. problema şi dacă consideraţi că ne putem "juca" împreună în această temă, am să vă rog să le raportaţi respectând:

    În definitiv...

    Probabil aveţi impresia că vă rog cu uridium! :rolleyes: ...

    NU vă obligă nimeni să profitaţi de această oportunitate oferită tuturor utilizatorilor de DO!
     
  3. Bismut

    Bismut User

    In acea postare erau si aceste 4 imagini
    Si cum am spus si mai sus am specificat ca exista probleme cu litera ţ. Mi-ati raspuns doar la o parte dintre acele imagini si de restul ati zis ca sunt deja raportate si sa le sterg !
    Iar acum vine domnul ***TIRIGLONTZ*** care pune 7 imagini ca acele care dvs. mie mi-ati spus sa le sterg ! o_O



    Daca eu v-am spus ca "exista probleme cu litera ţ in absolut toate descrierile navelor din noul hangar" ce anume ar fi necunoscut ???

    Cred ca nimanui nu ii este greu sa respecte aceste conditii :confused:
    Cam asa, dar doar pe unii.
     
  4. Bismut

    Bismut User

    [​IMG]
    Portalul Kuiper, mesajul dinaintea recompensei finale.
    "armai" corect este "armaţi"
    "Streunerii pot fi utili dacă sunt armaţi corespunzător..."

    [​IMG]165381368
     
  5. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    cred că o traducere mai potrivită ar fi fost ”iubitorii de gîndaci” ori poate chiar ”lăcuste”

    am un prieten căruia îi spunem ”cablistul”... asta după ce a tăiat-o pe undeva prin irlanda ca să întindă cabluri pe stîlpi !:D
     
    Veneficus apreciază asta.
  6. Neinspirat răspuns!

    Ca atare:


    ...rogu-vă să nu vă fie greu! :rolleyes: ...dacă tot ne "jucăm"!


    N-ar fi nimic necunoscut, dar dacă insistaţi să ne "jucăm" :rolleyes: ...din nefericire, pt. dvs. în deplasare, pe "terenul" meu! ;)



    Am cerut şi atunci şi ceva mai sus, să le înlăturaţi pe cele deja raportate de alţii! Ce aţi înţeles / înţelegeţi dvs., nu-i problema mea.

    Ce-mi este clar însă, este faptul că încercaţi să(-mi / ne) demonstraţi ceva... nu e cazul!

    Am răspuns la o parte pt. că "o parte" erau la momentul în care eu raportam în sistem, tema fiind modificată
    între timp de dvs., prin adăugarea de noi poze şi, ulterior, prin scoaterea acestora:

    pic2.jpg

    ...acestea fiind deja raportate:

    pic3.jpg

    În plus:

    pic1.jpg

    ...nu dvs. aţi descoperit primul America! ;)

    A fost creat raportul cu nr. 0010180 şi înaintat spre a fi corectată greşeala.

    Contul dvs. ID165381368 a fost creditat cu 10.000 uridium pt. greşeala raportată. Mulţumesc!

    ...sau să fi creditat uridiumul când se confirma rezolvarea?! :rolleyes:
     
  7. Nu are nici o treabă cu "iubirea" în contextul dat (spioni, diversiune etc.):

    pic1.jpg

    "bug-huggers" este un joc de cuvinte, similar ca în "hugger-mugger", ce face referire la confuzie / disimulare / ascundere.

    Luat separat, "mugger" este un soi de crocodil, de aici şi combinaţia "bug-huggers".

    Chiar de ar fi să mă înşel eu, ţinând cont de ceea ce se recompensează, aceasta va rămâne, în definitiv, o îmbunătăţire, oricare va fi aceea.
     
  8. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    ok, însă pentru mine limba română este mai familiară și cu toate acestea nu găsesc logică / raționament în traducerea folosită. ”cabliști” mi se pare fără noimă, este, după mine, la fel de departe de spioni și diversiune precum e venus de... soare.
    rămîn la părerea mea că sensul inițial / original a fost cel peiorativ la adresa facțiunii VRU sau, poate mai ”adînc”, ideea era să definească prin introducerea acestei ”nevinovate șopîrle” o anume practică nu tocmai ortodoxă (păstrătorii de bug-uri - keepers bugs).
     
    Veneficus apreciază asta.
  9. Bismut

    Bismut User

    [​IMG]
    Lipsa literei ţ.
    Mesajul se gaseşte în stagiul [​IMG] al portalului Kuiper.
    Apare după distrugere valului 3.

    [​IMG]
    Lipsa literei ţ.
    Mesajul se găseşte în stagiul [​IMG] al portalului Kuiper.
    Apare odată cu valul 7.

    [​IMG]
    Lipsa literei ţ.
    Mesajul se găseşte în stagiul [​IMG] al portalului Kuiper.
    Apare odată cu valul 11.
    [​IMG]
    Lipsa literei ţ.
    Mesajul se găseşte în stagiul [​IMG] al portalului Kuiper.
    Apare odată cu valul 24.

    [​IMG]
    Lipsa literei ţ.
    Mesajul se găseşte în stagiul [​IMG] al portalului Kuiper.
    Apare odată cu valul 40.
     
  10. Au fost create rapoartele cu nr. 0010190 / 0010191 / 0010192 / 0010193 / 0010194 şi înaintate spre a fi corectate greşelile.

    Contul dvs. ID165381368 a fost creditat cu 10.000 uridium pt. fiecare greşeala raportată. Mulţumesc!
     
  11. -pianoman-

    -pianoman- Community Team Team Darkorbit

    Salutare tuturor,

    Întâi de toate, multe mulțumiri tuturor pentru semnalarea acestor situații existente în versiunea Darkorbit a limbii române.
    Vă rugăm ca pe viitor să încărcați imaginile, conținând eventuale erori subliniate în roșu, pe o pagină de tip 'share' (de exemplu http://prnt.sc/ sau oricare alta unde știți că imaginile nu dispar prea curând) și să postați linkul, împreună cu indicarea problemei și userIDul în forum.


    Cauzele diverselor erori de traducere pot fi deseori multiple. Există de exemplu erori ce par a fi de traducere dar unde lucrurile stau cu totul diferit.

    Am să fac referire la litera '
    ț' în primul rând. În timp ce textele existente conțin această literă, de cele mai multe ori pagina principală a jocului și clientul nu o pot afișa. Problema este în atenția echipei Darkorbit deja, în ciuda frecvenței cu care apare, aceasta fiind de fapt una și aceeași. De aceea, soluția va fi una automatizată, care imediat ce va fi implementată va corecta, respectiv afișa peste tot unde e necesar, acest caracter specific limbii române. Știind acestea vă rugăm să luați la cunoștință faptul că viitoare erori semnalate pe acest subiect (litera 'ț' lipsă) nu vor mai putea fi premiate de către noi din păcate.

    Un alt tip de eroare este cea a unui cuvânt, scris inițial greșit (de exemplu '
    mai' scris actualmente ca și 'mia' în majoritatea cazurilor unde este conținut) și ce se repetă la nesfârșit. Pentru că și astfel de situații sunt rezolvate automatizat, ne va fi posibil să acordăm o singură dată recompensa pe viitor pentru cazuri similare (pentru un singur cuvânt și nu fiecare preluare greșită a sa, depistată ulterior).

    Mulțumim!
     
  12. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    [​IMG]
    lipsește ”obiectul” revocării

    [​IMG]

    [​IMG]
    prepoziția ”pe” este dubată

    [​IMG]
    timp de 90%

    [​IMG]
    jocurior și serviciilor

    [​IMG]

    [​IMG]
    toate prețurile sunt brute

    [​IMG]
    posibilității

    [​IMG]
    costuri sau pierderi

    [​IMG]
    utilizator

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    greșeli în CCG !
     
    Veneficus apreciază asta.
  13. Apreciem şi vă mulţumim pt. efortul depus însă:

    În plus, CCG nu este ceva specific şi exclusiv DO, fiind aplicabil tuturor jocurilor oferite de Bigpoint.
     
  14. ecsTasy

    ecsTasy User

  15. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    dat fiind faptul că există o oarecare aparentă distincție între CCG și jocul darkorbit în sine, m-am așteptat la o anume opoziție în ceea ce privește luarea în considerare a ultimelor mele semnalări. de ceva ani încoace CCG ”cară” aceste greșeli și cîteva dintre ele au mai fost evidențiate de mine în vreo două rînduri însă fără rezultatul scontat.
    dacă cineva din staff (dumneavoastră, domnul pianoman...) poate susține cu tărie că do se poate juca fără a se ține cont de reglementările / conținutul CCG atunci chiar că greșelile care apar pe acolo nu meritau a fi semnalate iar ”chichița” avocățească cu care încercați să vă justificați refuzul este redundantă la fel cum eventuala lor corectare în viitor va fi inutilă.
     
    Veneficus apreciază asta.
  16. [RO]LIVIU

    [RO]LIVIU User

    [​IMG]
    [​IMG]56576366
     
  17. Bismut

    Bismut User

  18. P!x3lL

    P!x3lL User

  19. Bismut

    Bismut User

  20. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    citește cu atenție tema asta căci te poți trezi cu uridiumul pe minus !
     
    Veneficus apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.