Abilitatea la spectrum.

Discuție în 'Actualizări și idei' creată de FallenAngel, 29 Sep 2016.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

Doriti ca abilitatea la spectrum , sa fie modificata ?

  1. Sunt de acord

    61,0%
  2. Nu sunt de acord

    39,0%
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. Salut, as dori sa aduc si eu cateva lucruri in discutie despre abilitatea la spectrum.
    Dupa cum sa vazut ,a fost o modificare majora a abilitatilor tuturor navelor goliath.
    Bine inteles ca au adus modificari si in avantaj si in dezavantaj , dar pentru spectrum si solance numai in avataj.
    As dori sa pun punctul pe nava spectrum.
    Da nava spectrum are un timp de incarcare de 1 minut si 30 de secunde , care aceasta abilitatea activa, dureaza tot 30 de secunde si reducere dmg cu 80%.
    Iar cu duble bosters pe coldown ajunge la un timp de 45 de secunde de incarcare, ceea ce permite unui utilizator sa isi ofere singur abilitatea intr o singura batalie de doua ori , lejer daca acesta foloseste formatia de drone inel , si un transfer de energie , ulterior mergand pe formatia diamant, sau mai stiu eu ce alte combinati pot face ei.

    Nu mi se pare corect mie si probabil nici altora, ca aceasta abilitate sa ramana la proporti intacte, ci doar timpul de incarcare sa fie redus.
    Asa ce eu propun , ca abilitatea spectrum sa fie redusa durata acestuia, undeva la 5-10-15 secunde , iar reducerea de dmg undeva la 30% 40% 50% , deoarece este mult prea puternica ,
    La batalile de grup acasta nava este practic , indestructibila.
    De ce ? simplu , el isi da abilitatea sta in lupta lejer pe inel , stiu tu va trebui sa iei pe altu in tinta sau sa continui cu el, daca iei pe altul si el la randul lui isi va da abilitatea , cand abilitatea unuia din ei va expira , el va folosi simplu , un ish si unde emp+camflaj, va iesi unpic din lupta dupa aceea va reveni in 20-30 de secunde full viata full scut, si ca prin minune va folosi iarasi abilitatea.

    Sper ca m-am facut inteles de ce vreau sa fie redusa aceasta abilitate.
    Da probabil ca uni imi vor sari in cap pentru ca ei fac acest lucru , dar na nu sunt idiot , si spun , si noi il facem acest lucru pentru ca nu avem alta solutie, dar este prea de tot , daca ai in echipa ,
    5 spectrum si 1 aegis pai nu mai mor aia daca vin 10 pe ei cu surgeon sau un alt tip de nava.
     
    Seth[RO] și ecsTasy apreciază asta.
  2. Seth[RO]

    Seth[RO] User

    Navele au devenit astfel OP (overpowered), si distrug total echilibrul oricarei lupte (atat spectrum cat si cea de la solace). Asa cum pentru Venom a fost redus timpul in care abilitatea este activa, corect este sa se procedeze la fel pentru Spectrum, si reducerea cantitatii de HP vindecate pentru Solace. Altfel, ce facem, iesim pe harti doar cu Spectrum si Solace? Ce sa zic, o alta decizie luata "pe genunchi", un alt experiment nereusit, dar realizat pe spinarea si pe portofelele noastre!
     
    ecsTasy apreciază asta.
  3. Sunt de acord! Daca ne amintim cu totii cat am muncit pentru a procura surgeonul atunci cand a aparut iar acum dupa un timp relativ scurt sa fie scos complet din schema ,in momentul de fata surgeonul nu are nici o sansa la un duel 1vs1 iar tartarusul are o viteza mult prea mare. Logic ,dupa parerea mea,ar fi ca cea mai rapida nava din joc sa fiu o nava slaba la lupta 1vs1,asa cum era inainte de aparitia tartarusului. Spearhead-ul putea fi folosit la misiuni,spaceball,cules si asa mai departe dar mult prea slab pentru lupta iar asta ajuta jucatorii mai mici sa se dezvolte si dadea o sansa acestui joc sa invie dar acum daca intri nou pe joc in scurt timp iti dai seama ca e aproape imposibil sa progresezi mai ales daca esti pe un server populat. La lupta 1vs1 spectrumul este exagerat de puternic datorita abilitatii lui iar daca prinzi un inamic se bate 1 minut cu tine si daca chiar nu rezista de la mijlocul hartii cu abilitatea aia tot ajunge in portal. Ar trebui schimbat ceva altfel o sa fie pe harta doar nave spectrum si saturn iar in felul asta tot farmecul care a mai ramas acestui joc ,va disparea.
     
    crod și Seth[RO] apreciază asta.
  4. Domnilor daca va deranjeaza noile noile valori ale abilitatilor conferite spectrumului si celorlalte poate propuneti si aparitia navei surgeon la licitatie sau la cumparare macar!Cat despre cat s-au chinuit unii,s-o lasam moarta caci oricine avea urii putea sa achizitioneze!?
     
  5. Viorel_77

    Viorel_77 User

    unii chiar s-au chinuit airforce... si eu sunt unul din ei, am batut la npc de mi-a venit acru:) dar asta e optiunea fiecaruia si nu trebuie sa generalizezi
     
    Sunlight-Blade și WIΖΛΓΔ apreciază asta.
  6. din contra doresc ca noile modificari de coldown ale navelor de tip "Goliat" implementate de curand sa raman asa cum sunt acuma, fac luptele mai durabile si mai interesante, am votat NU
     
    Sunlight-Blade apreciază asta.
  7. Nu ai inteles , ce m-am referit , nu am zis ca sa ridice inapoi coldown, am zis doar la spectrum sa ajusteze puterea lui :)
     
  8. Nu merita modificata abilitatile design-lor goliath, abilitatile design-lor goliath ramane asa cum este.
    Daca modifica abilitatile design-lor goliath scade orice bonus de abilitate care este ptr batalie si defensiva cum ar fi PVP si PVE.
    Votez NU!
     
    Sunlight-Blade apreciază asta.
  9. kk12

    kk12 User

    Hai sa fim seriosi cum sa distruga un spectrum un surgeon la u duel 1vs 1.Ce dmg are un spectrum cu abilitatea si inelul activate?Spectrum e bun doar pentru fuga(exceptand pvp), si asta doar daca nu intalnesti un jucator care sta mereu cu duble ca nici la fuga nu ai sanse.Inelul era bun cand nu se reducea viteza si abilitatea la spectrum cand dura ca la inceput.Dar cum lucrurile bune sunt modificate...
     
  10. Nu are dmg abilitatea spectrum scade dmg , rezistent la pvp si nu e de fuga numai nava venguance designul lightning e pentru fuga.
     
  11. Daca ai avut vreodata ocazia sa vezi sau sa participi la vrun meci 1 vs 1 in JPA atunci cu siguranta ai observat ca majoritatea participantilor din JPA au folosit Spectrum si Sentinel cele mai bune nave de 1 vs 1, iar tu vii acum si te plangi ca te pocneste un Spectrum in timp ce tu erai pe Surgeon ?? sa fim seriosi...
     
  12. relax

    relax User

    El nu s-a plans ca il distruge un spectrum cand e pe surgeon, ba dimpotriva a zis ca nu prea sunt sanse ca cel cu spectrum sa castige in fata unuia cu surgeon(desi sunt sanse).
    Daca ai avut vreodata ocazia sa participi la vreun meci 1vs1 in JPA... asta s-a intamplat, cu siguranta, inainte de introducerea surgeonului.
     
    kk12 apreciază asta.
  13. kk12

    kk12 User

    Cam citesti printre randuri .Nu prea esti atent la ce spun colegii de joc o tii pe a ta fara sa te documentezi mai profund.
     
  14. Un spectrum cu inel pe el , ajunge la un dmg undeva la 100k-150k tu cu alta nava , dai undeva la 200k-250k depinde acum cat de bun esti si etc, problema e ca ala cu 150k ai lui , are 80% dmg redus cand dai in el cu laserele , deci tu nu dai cu 250k in el dai cu 80% mai putin , timp de 30 de secunde, asa ca gandestete cat iti cara ala cand are , spectrumul pe el :), ce iti ramane de facut ? simplu fugi de el pe harta pana i se termina spectrumul , intrebarea este , ce faci la o bataie de grup , de genul 10 spectrum si 10 surgeron :)), ce le faci ? ca dai pe unu isi da spectrum , dai pe altu isi da spectrum si tot asa, cand i se temina spectrumul , se baga pe invizibil ,ca te tin ceilalti pe ei iese iar pe tine si iar are abilitatea , ca na , doar are cd 45 de secunde :)) si tine 30 de secunde , ia vezi :) stii ceva matematica ?
     
    ==H*Y*P*E*R*I*O*N== apreciază asta.
  15. relax

    relax User

    Daca tu cu inel si abilitatea "scut prismatic" activata dai 150k... esti tare.(-25% de la inel + -50% la activarea abilitatii = -75% daune).
    Deci tu pe alta nava, tot cu inel, dai 250k... atunci cand altii cu formatia standard "abia" ajung la aceste daune(deci pe design de +7% dmg, cu 20% amplificator dmg, formatie standard si seprom, bineinteles, se obtin daune cu valoarea undeva pe la 85k pentru x4 si 125k pentru rsb, fara rachete, fara pet).
    Acum ar urma sa scadem tot ce am spus eu(adica 82%) pentru a obtine daunele pe care le poate provoca un spectrum cu inel si abilitate activata... si avem: 15k pentru x4 si 23k pentru rsb. Deci pentru un mix complet am obtine 38k pentru lasere + ce mai putem adauga de la rachete si pet... nu vreau sa aproximez gresit pentru ca, din cate stiu, rachetele ar trebui sa provoace daune identice in ambele cazuri(sau apropiate). Totusi nu vom ajunge la 100k daune... nicidecum la 150k.
    P.S.: a se avea in vedere ca toate acestea sunt valori aproximative si se pot obtine rezultate diferite, dar care nu ar trebui sa varieze foarte mult comparativ cu cele oferite de mine; va rog sa nu mai calculati daunele atunci cand pomeniti de inel(cel putin) asa cum v-au iesit in testele voastre cu burghiu... ca iese tot o amestecatura.
    Incearca si ne povestesti dupa...
    Inelul le va scadea viteza, abilitatea nu le va permite sa provoace foarte multe daune... timp suficient pentru o retragere strategica din partea celor cu surgeon.
    Alta varianta ar fi folosirea spectrumului in ambele tabere. Macar se mai duce din munitie :D.
    Este posibil sa il bati in 45 de secunde daca l-ai alergat corespunzator cat timp a avut abilitatea activata.
    Sper ca te vei descurca mai bine data viitoare.
     
    ߣŐŐ♥ și kk12 apreciază asta.
  16. 1.Daca tu dai 85k cu x4 nu inseamna ca atat dau si eu , eu unul ajung la 100+ si cam asa ajung toti de la mine de pe server :)
    2. Darkorbit nu e facut ca si calcul matematic precis , si asta poti testa, daca tu dai 100k dmg si cumperi simple 10% dmg, vei da 110k dmg dar daca mai cumperi si dublu adica inca 10% vei da , 121k probabil unpic mai mult , :) asta asa poate intelegi unde bat :),
    3. La 1v1 iti bat spectrumu cu jumate de config daca e un jucator slab ,daca e unu mai strong probabil sa ajunga sa raman cu putin hp , la 1v1 usor sa fugi pana i se duce abilitatea :) .
    Dar eu vb aici de batai de grup , unde te retragi tu la bataie de 20 cu 20 ? sau na , probabil ca tu vi aici si povestesti din batali de alea cu flaxati :) , plus tu crezi ca poti tu sta tot timpul pe inel ? intr o bataie de 20 cu 20 ? iti zic eu tu nu poti sa stai :), trebuie sa schimbi pe roata sa fugi de acolo sa dai molie si altele depinde de ocazie , ala sta bine mersi pe inel si da in tine, cand i se duce din scut , trece pe burghiu iti arde doua pe carcasa si esti baza asta daca nu dai emp si cloack si fugi :).
    Lupta e aproape imposibila, dar na .
    Eu si clanul meu suntem obijnuiti sa facem imposibilul, astfel incat castigam si aceste batali, tu nu intelegi un lucru , aici nu am postat pentru a ma plange ca vai draga eu nu pot face nimic, e vorba de ceilalti playeri ca nu stiu sa joace foarte bine .
    Si mai e vorba de faptu ca au favorizat spectrumul, pentru toate celelalte desing-uri au fost modificari, la spectrum de ce nu ?
    Plus ca ai matematica de balta si nu ai treaba cu dmg pe darkorbit :)) , auzi tu la el 15k pe x4 :))
    Ia si fa un test dmg si dupa vino cu povesti aici , nu deastea doar in mintea si imaginatia ta

    Si ca sa iti fac si un calcul la dmg.
    Cu x4 pe inel plus abilitate ajungi undeva la 30k+. dar cine spune ca trebuie sa iti dai abilitatea cand stai pe inel ? poti sta pe inel la inceput si cand pierzi din scut iti dai abilitatea si treci pe burghiu , ceea ce iti creste dmg-ul undeva , la 50k dmg cu x4 plus rsb 70k plus rachete 3030 care ajung la 15k dmg care in timp-ul unei combinate poti da doua adica undeva la 30k. plus rachetele hellstrom care ajung si ele undeva la 20k. plus pet-ul care si el ajunge cu x4 la 12-15k si rsb 16k-20k. ia vezi domnu, intro bataie daca ala iti prinde o rafala sanatoasa , te scutura unpic ? in timp ce tu dai dmg de 5k 6k in el ? cu x4 , ia vezi cat de corect este jocul :) testeaza si ai sa vezi. ca vad pe forum esti bun, si de dat din gura :).
    Si repet daca tu dai 15k cu abilitatea activa pe tine pe x4 eu iti zic sa te lasi de joc , ca clar acest joc nu este de tine...
     
    Modificat ultima dată de către moderator: 14 Oct 2016
    Viorel_77 și ==H*Y*P*E*R*I*O*N== apreciază asta.
  17. relax

    relax User

    Sper ca acum se vede. Pentru ca asa cum am specificat...
    Pentru ca, da, asa mi se pare si mie normal, sa se faca testele cu burghiu, in cazul in care ne intereseaza valoarea maxima. Atunci NU MAI LUATI VALORILE OBTINUTE PE BURGHIU PENTRU ORICE CALCUL PE CARE IL FACETI. Calculele facute de mine sunt corecte.
    Poate mai inveti matematica, sa intelegi unde bat. Matematica functioneaza in DO asa cum functioneaza oriunde. Daca vei da FIX 100k, cu 20% vei da FIX 120k. Fara exceptie. Problema este ca...
    ...deci pentru fiecare suta peste acea 100k(ex: 100.237) vei avea o valoare mai mare de 120k). Sau tu ai facut alt fel de matematica?
    De restul "tehnicii" tale de joc, alte numere, flaxati, neflaxati slabi si "strongi" nu prea ma intereseaza. Eu am explicat ce a fost de explicat, pe subiect.
     
    špïη†εςα†⊕ruL apreciază asta.
  18. Seth[RO]

    Seth[RO] User

    Relax, degeaba incerci acum sa o dregi, tocmai ti-a demonstrat ca nu ai dreptate, las-o asa mai bine. Tu incerci sa dovedesti ca ai dreptate...insa teoria ta tine doar daca esti un jucator incepator care nu are habar sa joace! Insa iti garantez ca unul care stie sa exploateze abilitatea si tot ce-i pune la dispozitie jocul o sa procedeze exact cum iti explica mai sus Fallen Angel. Deci, vorbim de niste calcule doar ca sa te afli in treaba, sau vorbim de situatii reale? Nelamurirea mea e aceeasi - de ce nu s-a modificat si la Spectrum si a fost facut atat de OP prin scaderea doar a timpului de cooldown?
     
  19. relax

    relax User

    Si ca s-o luam de buna si pe a ta, uite ce ne spune domnul cu multa experienta Fallen Angel...
    Asa ca, ce este OP?
    Mi-am demonstrat ca nu am dreptate prin ce? Daca nu e prea mare deranjul.
    P.S.: situatii reale fiind? este un joc, din cate stiam eu tine de virtual. Si calculele asa functioneaza, pentru ca este vorba de programe, programe ce se bazeaza pe numere. Cum i-am spus si lui, matematica e aceeasi oriunde. Cand ajungi sa o modifici, la tine e problema(si eu pot spune ca 10% din 100k fac 50k... oare o sa fie asa?)
     
    Modificat ultima dată: 14 Oct 2016
  20. Seth[RO]

    Seth[RO] User

    Bineinteles, lipsit de alte argumente, te legi de semantica cuvintelor si cauti "nod in papura" cum s-ar spune. Cata vreme refuzi sa accepti un fapt demonstrat si te incapatanezi sa iti sustii ideea desi deja ti-a fost demonstrat contrariul, discutia cu tine mi se inutila si la fel de binevenita ca o colonoscopie!
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.