Programe ilegale - Unica tema de discutii

Discuție în 'Colțul opiniilor' creată de _ΞNOLΛ-GΛY_, 31 Ian 2014.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    asta aduce (la fel de puțin subtil) a îndemn : luați-vă de șmecheri că avem noi grijă de...

    oare cum am putea să producem noi dovezi (acceptate de bp) despre un utilizator de programe de luptă sau de adunat cînd tot ceea ce ne stă nouă la îndemînă (filme, înregistrări pe TS, recunoașteri ale împricinaților pe chat-ul jocului, poze, comportament evident de automatizat înregistrat în log-urile jucătorilor, etc) este respins din start (și fără nici măcar o analiză) de bp ca fiind dovezi susceptibile de a fi contrafăcute ?! ba mai mult, știți foarte bine cum jucători care au lăsat fără drone botiști de top din clanul numărul 1 la acea vreme pe eg4 au fost sancționați pentru pushing în urma acțiunii lor.
    ne ascundem în spatele regulamentului, a CCG, și a ”supremației” dezvoltatorului blindat de un contract ”beton” impus fără drept de apel jucătorilor la crearea contului de joc iar atunci cînd acești jucători, satistiți de comportamentul nesimțit al șmecherilor, caută explicații pe forum sunt ”amendați” amenințați și chiar pedepsiți !
     
    Veneficus, ^^jax20^^ și Beka apreciază asta.
  2. mobob

    mobob User

    Parerea mea este ca democratia si libera exprimare nu sint permise aici decit in masura in care nu deranjeaza pe atotputernicii care tin in mina piinea si cutitul pe acest forum....

    PS
    pentru a nu fi nici un dubiu ,am accentuat "parerea mea"...asta pentru a nu fi acuzat de susmentionatii ca fac acuzatii nefondate... eu doar imi exprim o opinie personala,la care am dreptul (ultima oara cind am verificat,inca aceasta tara era o democratie....).
     
    Veneficus și ^^jax20^^ apreciază asta.
  3. Citiţi punctul 6.1. din CCG Bigpoint iar apoi anunţul citat de mine.

    Nu intră în obligaţiile mele de administrator în cadrul acestui forum să vă fac să pricepeţi termenii şi condiţiile acceptate de dvs. pt. a putea crea şi utiliza un cont de joc (vedeţi punctul 5.1. - CCG Bigpoint).

    Tot în CCG Bigpoint, la punctul 8.4., se precizează că:

    pic4.jpg

    ...făcându-se distincţia între blocare temporară şi reziliere (blocare definitivă), pt. formele de trişare specificate la secţiunea 1.2.

    Cuantumul pedepselor aplicate pt. diverse forme de trişat (excepţie utilizarea de programe), face subiectul unor norme interne BP, disponibile tuturor ICM / "Game Admin" şi până la un anumit nivel, în funcţie de atribuţiile în echipa de moderare / administrare, şi administratorilor / moderatorilor de forum / chat.

    Sunt ferm convins că aceste norme interne sunt auditate, ţinând cont de anvergura companiei şi implicaţiile legale pe care le poate genera aplicarea acestor norme.

    Doriţi să jucaţi "fair play" sau doriţi să vă fie clar cât de mult puteţi risca? :rolleyes:


    Cunoaşteţi dvs. pt. ce abateri au fost aplicate sancţiunile ca să ştiţi că merită "suspendarea definitivă"?

    Ceea ce se întâmplă cu contul de joc al unui utilizator, priveşte doar pe acesta, indiferent cât vă doriţii dvs. să ştiţi ce a păţit "capra vecinului" şi ce iarbă a mâncat!

    Încercarea de a susţine, fie de dvs. fie de alţi admiratori ai dvs., existenţa unei modalităţi presupus obscure în care s-ar face închiderea / deschiderea unui cont de joc, nu are nicio bază reală şi nu s-a dovedit a fi, până acum, reală.

    Aşa cum am mai menţionat cu alte ocazii, în extrem de rarele cazuri în care moderatorii / administratorii de joc şi-au depăşit atribuţiile, aceştia au fost excluşi din echipele din care făceau parte.


    Amestecaţi lucrurile în mod voit sau să înţeleg că vă lasă puterile de "vigilante"?

    Ce treabă are ceea ce am cerut eu unui utilizator de forum, în legătură cu acuzaţiile nefondate aduse de acesta la adresa unui moderator, cu prefectura la care faceţi dvs. referire prin această intervenţie?

    Cât despre probe, cine vi le-a solicitat? Puteţi sesiza suportul jocului cu privire la comportamentul unui anumit utilizator, nu v-a cerut nimeni, niciodată, probe.


    La fel de bine ştiţi şi dvs. şi cel ce a fost sancţionat pt. pushing că, la vremea respectivă, exista în mecanica jocului un anumit algoritm de detectare a acţiunilor de pushing.

    Ulterior, codul jocului a fost îmbunătăţit, detectarea acţiunilor de pushing făcându-se mult mai complex şi ţinând cont de mai multe aspecte.

    A fost alegerea respectivului de a ignora existenţa algoritmului doar pt. a-şi măguli o anume vanitate, indiferent că "lupta de partea luminii"!


    Nu se ascunde nimeni, nicăieri! Doriţi să jucaţi acest joc, o faceţi conform CCG, cealaltă opţiune fiind să nu-l jucaţi.

    Cu excepţia cazului în care nu aţi înţeles intervenţia mea anterioară, faptul că încercaţi subversiv să daţi apă la moară celor care cred că anumiţi utilizatori ar beneficia de "ajutorul" membrilor echipelor de moderare / administrare, transformându-i în presupuse victime ale moderatorilor de forum, vă descalifică.

    N-am "amendat" pe nimeni fără un motiv întemeiat. Explicaţii s-au dat şi se dau chiar dacă nu sunt pe placul unuia sau a altuia.


    Părerea mea este că vă înşelaţi. Tot părerea mea este că "democraţia" şi "libera exprimare" sunt prost înţelese de cei mai mulţi.
     
    Modificat ultima dată: 12 Dec 2016
  4. Veneficus

    Veneficus User



    sa inteleg ca anuntul citat de tine face parte integranta din CCG Bigpoint ?
    atunci repet aceasi intrebare: De ce nu se respecta regulamentul? de ce utilizatori care au folosit programe interzise sunt activi dupa ultimul val de banari?


    asa cum am spus si in postul anterior nu aceste abateri/pedepse sunt cele la care doresc lamuriri in aceasta discutie...si oricum nici la aceste abateri nu e clar si raspicat spus in regulament (cel al tuturor) care sunt pedepsele...


    doresc sa
    jucam ”fair play”...


    cunosc abaterile unor utilizatori carora nu le-au fost aplicate sanctiunile meritate conform CCG Bigpoint plus completarile specificate de tine in anuntul citat mai sus...întrebarea e aceasi: de ce mai sunt active conturi care au folosit programe interzise?
     
    WIΖΛΓΔ și Seth[RO] apreciază asta.
  5. Am explicat deja, în intervenţia de dimineaţă, de ce! Că la dvs. e mereu ceva "interpretabil", "în ceaţă", tot în intervenţia de dimineaţă m-am delimitat de problema dvs.
     
  6. Veneficus

    Veneficus User

    ©ØrrØsivΞ...nu la mine e mereu ceva ”interpretabil” si ”in ceata”...BP prezinta aceste caracteristici ...

    sa recapitulam:
    1.am stabilit clar ca regulamentul ajustat de un anunt oficial postat in forum interzice folosirea programelor ajutatoare.
    2.BP pedepseste incalcarea regulamentului prin folosirea programelor interzise cu banarea definitiva a conturilor in cauza.

    revin cu situatia in care gasesc un utilizator care foloseste programele incriminate de regulament si pedepsite de BP cu banarea definitiva.
    ii salvez profilul pentru a putea urmari evolutia lui in continuare pe joc. constat in timp ca trec valurile de banari pe langa acest utilizator el fiind in continuare activ si incalcand in continuare sfidator regulamentul ...

    cred ca e absolut normal sa vin in forum si sa pun întrebarea (ramasa in continuare fara raspuns):

    de ce un utilizator la care trebuia sa ii fie inchis contul definitiv mai este inca activ???

    consider forumul o modalitate de comunicare intre utilizatori si BP...voi moderatori sunteti conexiunea dintre utilizatori si BP administrând aceasta modalitate de comunicare...
     
    SELF, WIΖΛΓΔ și Seth[RO] apreciază asta.
  7. Se numeşte "completare" şi nu ajustare! Spre a vă fi mai uşor a înţelege conceptul, faceţi similitudinea cu "lege", "cod legislativ", "norme metodologice de aplicare".

    Vin şi vă contrazic cazurile în care au fost închise conturile de joc ale unor astfel de utilizatori, unele destul de "faimoase".

    Că nu sunt închise când doriţi dvs. sau eu, este o cu totul altă poveste.

    Că astfel de conturi de joc continuă să "zburde" timp îndelungat pe hărţile de joc, după cum am menţionat, ţine de acţiunile întreprinse de dezvoltatorul jocului în a contracara astfel de comportamente abuzive.
     
    relax și Seth[RO] apreciază asta.
  8. Veneficus

    Veneficus User



    acele cazuri nu ma contrazic! demonstreaza doar ca BP poate aplica regulamentul insa alege sa o faca doar anumitor utilizatori.



    nu e vorba de dorinta mea sau a ta...aici discutam despre un regulament care ar trebui sa fie aplicabil tuturor utilizatorilor...constat ca nu e!




    prin urmare BP (fiind dezvoltatorul acestui joc) ,avand in vedere ca aplicarea regulamentului prin banarea celor care au folosit/folosesc programe interzise este o actiune care tine doar de dezvoltator,nu respecta propriile regulamente
    ...


    multumesc pentru rabdare...pentru mine subiectul acestei teme , incepand de acum , e un subuiect inchis...

     
  9. Aţi priceput mai puţin decât aş fi sperat. BP nu "alege" să aplice regulamentul doar anumitor utilizatori, ci trebuie să aplice acel regulament pe baza unor probe ce pot fi susţinute fără drept de tăgadă, în cazul în care cel vizat de aplicarea regulamentului contestă acest lucru şi nu o face doar la suportul jocului.

    Cum nu vă contrazic?! o_O ...cunosc numeroase conturi de joc reclamate timp îndelungat de către diverşi utilizatori (evident, ma refer la conturi aflate în top, de pe diverse servere), pt. ca într-o zi, acestea să fie închise. Evident, închiderea nu s-a făcut doar pe baza reclamaţiilor.

    Cum constataţi? Ar trebui să vă îndemn să folosiţi programe şi să observăm împreună ce se va întâmpla, când se va întîmpla.

    Nu exclud existenţa cazurilor de "negustori cinstiţi" însă nici dvs. nu aveţi cum a generaliza.


    Sublim ... :eek: în faţa unei asemenea logici, nu am decât să mă declar dezarmat! :rolleyes:

    Când vorbesc de "acţiunea dezvoltatorului" mă refer la îmbunătăţirea tehnicilor de detecţie atâta timp cât cei ce produc programele, le îmbunătăţesc la rândul lor.
     
  10. Veneficus

    Veneficus User

    asa cum am spus...m-am lamurit referitor la subiectul acestei teme si am priceput mai mult decat crezi tu ca am priceput , prin urmare pentru mine acest subiect ramane inchis.

    multumesc inca o data pentru rabdare.
     
  11. CapoHrx

    CapoHrx User

    Pana nu e scris negru pe alb ca x contraventie sau y infractiune se pedepseste cu amenda cutare, sau ''intre 3 si 6 ani , sau 3 ani cu suspendare, sau executie pe scaunul electric'', sau etc., putem crede (probabil asa si e) ca blocarea sau suspendarea e vrajeala in functie de interesele comerciale aferente contului respectiv. Noi nu putem influenta direct bostanul celui de la departamentul economic ca ala probabil nici nu joaca DO, iar influenta indirecta, gen sondaje, interventia de calmare prin reprimare si inpaciuire a moderatorilor pe forum servesc ca si acoperire pentru expresia ''pentru noi conteaza parerea voastra''. Amin
     
    Veneficus, ==H*Y*P*E*R*I*O*N==, SELF și alți 3 apreciază asta.
  12. nu stiu cum de nu se intelege.orice banare definitiva ,sau suspendare pe un termen x se poate face doar in baza unor dovezi indiscutabile care pot fi luate in seama in justitie ,in cazu in care cel banat sau suspendat da in judecata do.
    p.s. cei de la do tin cont probabil de legislatia nemteasca
     
  13. Atâta timp cât nu aveţi acces la "cazierul" respectivului cont, tot la fel puteţi crede chiar dacă aţi vedea cuantumul pedepselor scrise negru pe alb, de joc (aka "baza de date").

    În altă ordine de idei, nu sunt de profesie medic deci nu la mine sau în acest forum se tratează cleptofobia.
     
  14. bai frate da nu o sa faca nimeni nimic cu astia de trag in tine si nu sunt in campul tau vizual... eram la palla si vine un turc ca astia au bani si cumpara bigpoint ... si ma ataca ala ma rog ii dau ice si dupa ma ajunge ... cu toate ca eram cu spearhead si el cu tartarus dar ii dadusem jamx ... si nush cum a si evitat 3 slow dar eu il vedeam cum intra in ele ... si deodata incepe sa traga in mine dar nu era in raza mea vizuala, la momentul ala nu puteam sa pun click ul pe el si incetati sa bagati unicul raspuns "Ai avut lag" nu am lag am un net super bun si un pc mai mult decat performant pentru jocul asta ...
     
    ==H*Y*P*E*R*I*O*N== apreciază asta.
  15. relax

    relax User

    Nu ai luat in calcul si (legatura cu)serverele BP, care poate nu se aliniaza cu netul si pc-ul tau de extra performanta.
     
  16. Nu stiu cum se intampla de inimeriti doar codati pe harti:cool:.Eu pur si simplu ma duc in fiecare mapa sa caut acesti codati si nu ii gasesc nicaieri:D.Daca e asa cum spuneti voi ca X se bate cu 20 de playeri si nu moare, Y trage de la mijlocul mapei in mine, B trage cu 999k cu x4 ,ala ca are cod de hp,ala ca nu moare de ce in acest caz ''faimosii codati'' nu au fost banati sau cel putin sa fi castigat JPA sau sa se remarce prin videoclipuri pe yt :rolleyes: ?
    De ce un ''codat'' ar ramane decat pe un svr sa se bata cu playeri cu care se bate zi de zi?
    R: E ca el prefera si ii place cand e facut codat(ofera o extraordinara placere cand te face cineva codat) de catre playerii slabi si neexperimentati in lupta.Daca s-ar fi dus pe alte svr ar fi la un nivel mediu sau la un nivel mare depinde de stilul de joc:)

    Povestile cu pusul clickului din mijlocul mapei erau in 2011-2012
    Iar povestile cu dmg au fost de cand cu jocul...,erau povesti de speriat flaxatii sau de a speria neexperimentatii :)Se pare ca si acum functioneaza chestia cu ''Bau-bau'' dar in versiunea de Dark Orbit:)
     
  17. Aţi descris succint, lipsa dvs. de experienţă în joc. :rolleyes:
     
  18. Seth[RO]

    Seth[RO] User

    Unul dintre cei cunoscuti de noi pe EG7, ma refer la unul dintre cei care, odata si odata cu siguranta va dispare cand va fi ajunsa de mana lunga a dezvoltatorului, a postat anuntant o surpriza de proportii pentru astazi ora 16.00 ora serverului. Sunt curios despre ce o fi vorba :) Ceva imi spune ca nu e de bine, cel putin nu pentru noi "plebea" :)
     
  19. Cum "plebea":
    ...nu ne dă crezare, ar fi indicat să vă lămuriţi angoasa cu "unul dintre cei care, .... va dispare cand va fi ajunsa de mana lunga a dezvoltatorului". E de încredere, e "din popor"! ;)
     
    Dracula2016 apreciază asta.
  20. te referi ca tartarus e mai rapid ca spearhead ??? dar daca opresti abilitatea de viteza la tartarus nu este mai rapid decat spearhead ... si cand dai jamx ar trebuii sa i se opreasca practic abilitatea de viteza