Marja DMG LF4

Discuție în 'Probleme tehnice' creată de bahadar, 29 Sep 2014.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

Vi se pare normal sa fluctueze atat de mult dmg-ul?

  1. Da

    8,1%
  2. Nu

    91,9%
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. bahadar

    bahadar User

    Nu inteleg care este marja de dmg la lf4! Am facut test de dmg cu o alta nava asemanatoare(full lf4-fara upgradeuri, duble, diminisher, gheara, drone la 16, full havoc, 5 puncte pe vanator de recompense, seprom, goli, fara rachete si lansator) eu ating maxim 65K(minim fiind 49k!!!), el 78k.
    Suportul imi spune sa caut informatii pe forum... Cu ce m-ar putea ajuta sa citesc ceva pe forum, cand 2 nave configurate identic nu dau dmg egal?!
    Si nici nu au vrut sa se conecteze pe cont sa verifice.
    Am asteptat sa se termine boosterele, am golit complet o configuratie si am echipat doar 1 lf4, care fara nimic(seprom sau promerium, fara amplifuri sau design, dmg simplu si curat) atinge o singura data 200dmg la 100 de salve. In schimb peste 50% din trageri sunt sub 175, multe fiind 151-153 etc.
    Asta inseamna ca aceste lf4 ale mele functioneaza in majoritatea timpului la 75% din putere.
    Sa inteleg ca atat de mare este marja eroare la dmg(25%)? Daca da, de ce doar la mine?
    As intelege un 10% adica sa dea constant intre 190 si 200 dmg...

    Adica in afara de upgrade la lf4(care inseamna un spor de dmg de doar 6%), eu aveam totul la maxim... Deci daca le upgradez la 16, ridic dmg-ul de la 65K la maxim 70K... si tot nu dau cum da colegul de care va vorbeam cu 78K.
     
    Modificat ultima dată: 29 Sep 2014
    stopme001 și *N!NO* apreciază asta.
  2. În primul rând, în forum vei găsi tema Tabel Daune, unde ţi se explică cum să-ţi determini matematic nivelul daunelor provocate, în funcţie de dotările navei.

    În al doilea rând, ţinând cont de vechimea ta în joc, consider că ar fi trebuit să ştii de existenţa vechiului forum şi mai ales de faptul că daunele din "specificaţia tehnică" a diverselor arme sunt daune maxime posibile şi nu daune nominale, variaţia dintre acestea putând ajunge şi până la 25%.

    În al treilea rând, nu pomeneşti nimic despre Diversiune I & II, cine o are şi cine nu, cât are. Nu se menţionează nimic de CPU auxiliar de obiectiv, a fost echipat sau nu?

    În al patrulea rând, nu menţionezi nimic de apartenţa navelor. Amândouă din aceeaşi companie?

    În al cincilea rând, încercaţi efectuarea testelor în condiţii unde să fiţi siguri că lag-ul întâmpinat de fiecare este cel mai mic cu putinţă.

    În al şaselea rând, când sunteţi 100% siguri că ambele nave sunt 100% identic echipate, din toate punctele de vedere, comunicaţi-vă unul altuia cât vede fiecare nivelul daunelor provocat de el celuilalt şi nu cât primeşte.
     
    bahadar apreciază asta.
  3. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    deşi nu este menţionată nicăieri în mod oficial, diminuarea daunelor (faţă de valoarea lor maximă posibilă) cu pînă la 25% este adevărată şi practicată constant în joc. aşa cum arătam mai sus această diminuare nu este amintită oficial (în afară de o încercare făcută de mine cu ceva ani în urmă) şi ca atare nu avem nici o explicaţie logică care să justifice acest lucru, în consecinţă, vă rog domnule ©ØrrØsivΞ să ne ajutaţi în înţelegerea acestui fenomen explicîndu-ne în mod oficial următoarele:

    1. care este raţiunea logică a diminuării cu pînă la 25% a daunelor maxime posibile pe care le producem ţinînd cont că deja există o diminuare a daunelor noastre, diminuare care se datorează "ratărilor" ce apar din pricina ţintirii greşite sau eschivei inamicului.

    2. explicaţi-ne tehnic în ce fel influenţează valoarea daunelor noastre nominale abilitatea diversiune I şi II pe care o are inamicul (în descrierea acestei abilităţi se vorbeşte despre scăderea probabilităţii de a fi lovit de laserele inamice).
     
    ==H*Y*P*E*R*I*O*N==, ђyPΞR și bahadar apreciază asta.
  4. bahadar

    bahadar User

    1). Nu stiam de existenta acestui tabel aici, pentru ca nu prea utilizez forumul... se vede dupa numarul de postari sau teme create de mine.

    2). Inteleg ca variatia daunelor "poate" ajunge pana la 25%. Problema mea este ca laserele mele lucreaza 60% in partea de jos a acestei marje, 30% undeva la mijloc si doar 10% (in cel mai fericit caz) ating valoarea nominala (sau maxima).

    3). Diversiunea I si II poate ajuta inamicul sa eschiveze (adica sa ma faca pe mine sa ratez o salva sau mai multe...), nu sa micsoreze daunele create de laserul meu. CPU auxiliar de obiectiv ma poate ajuta sa nu ratez, in nici un caz nu imi va creste daunele.

    4). Nu vad ce are a face apartenenta navelor. Cand am spus ca aveam aceleasi configuri m-am referit si la amplificatoare desigur. Daca distanta dintre noi i-a permis sa ia 5% booster de dmg de la mine, clar ca si eu am luat de la el! Deci este si mai grav, daca aveam 25% booster de dmg si dadeam cat dadeam... Eu am ridicat aceasta problema doar pentru ca am vazut diferenta dintre salvele maxime de 13K, eu cauzand dmg-ul cel mic :(

    5). Lagul din experienta mea, poate aduna 2 salve (poate afisa suma a 2 salve) si este clar ca nu se pune problema in cazul de fata.

    6). Sigur ca eram amandoi pe design de dmg, pe configuratia de lupta (35 de lasere lf4), 10 drone la lvl 16, ful havoc, gheara, seprom, dublu amplificati pe dmg, 5 puncte pe Vanator de recompense. Daca prin 100% configuri identice inseamna sa avem amandoi CPU de reparare drone, CPU de jump galaxie sau cel care achizitioneaza x1.... atunci nu, nu aveam configuri identice. Dar aceste item-uri nu fac absolut nici o diferenta!
     
    ==H*Y*P*E*R*I*O*N== și *N!NO* apreciază asta.

  5. Într-adevăr valoarea de "25%" nu este amintită nicăieri în mod oficial, ea putând fi intuită / determinată doar prin observarea directă a daunelor produse de către utilizatori.

    Tot la fel de adevărat este şi faptul că nici valoarea maximă a daunelor pe care le pot provoca anumite arme, nu este specificată în mod inechivoc în descrierea "tehnică", în aceasta menţionându-se doar un nivel maxim posibil. Chiar dacă traducerea în limba română nu este întotdeauna una dintre cele mai fericite (vezi cazul LF-3), voi face referire la descrierea făcută în limba engleză:


    [​IMG]

    ...unde "up to" admite şi existenţa unui "down to", ceea ce, într-o interpretare cât se poate de simplă, înseamnă că daunele provocate se încadrează într-un interval cuprins între o limită inferioară (nespecificată dar care poate fi observată şi aproximată - în cazul nostru cu până la 25% mai mică decât limita superioară) şi o limită superioară, de până la valoarea specificată în descrierea unei anumite arme.


    Probabil, dacă ar exita o descriere grafică asemănătoare şi pt. LF-4, tot la fel s-ar specifica.

    Ca atare, nu cred că se poate face vorba de existenţa unei "raţiuni" ci de "aşa sunt fabricate" să funcţioneze, conform descrierii "tehnice".


    Ţinând cont de următorul răspuns pe care îl voi da, tind să cred că faceţi aceeaşi confuzie ca şi mine atunci când formulaţi:

    Dacă sunt "ratări" nu sunt diminuări.


    Corect! Cum am menţionat mai sus, dacă vorbim de "ratări" nu vorbim de "diminuări" şi, ca atare, admit confuzia făcută de mine în intervenţia precedentă.


    Să înţeleg că ai testat fiecare laser, luat individual, ajungând să tragi concluzia că din 35 lasere (să zicem LF-4) care se pot echipa pe o navă Goliath, 21 lasere provoacă daune de aprox. ~ 155 - 160, aprox. 10 lasere provoacă daune de aprox. ~ 175 - 185 iar restul de 4 lasere provoacă daune de 195 - 200?

    Dacă faci referire la frecvenţa cu care atingi un anumit nivel de daune, aş putea face doar supoziţia că aceasta este dată de un algoritm, general valbil pt. toată lumea. După cum am mai menţionat, comunicaţi-vă unul altuia ce nivel de daune primiţi şi nu ceea ce vedeţi că provocaţi. Pe baza la cele prezentate până acum nu pot concluziona că laserele tale nu funcţionează la parametrii proiectaţi, astfel încât să sesizez suportul tehnic să reproducă....ce?

    Nu văd rostul de a răspunde la o întrebare cu o altă întrebare. Doreşti să te lămureşti cu privire la o problemă sau să vorbim vorbe?!

    Nu era mai simplu un "Da" sau un "Nu"? Apartenenţa navelor are influenţă! Dacă una din nave era din altă companie, exista posibilitatea să beneficieze de un bonus general, primit de companie ca urmare a câştigării unui event.

    Din ce scrii mai sus, înţeleg că ambele nave sunt din aceeşi companie.


    100% configurări identice a ceea ce testaţi! Încercaţi fiecare cu un singur laser. Mult mai uşor de observat. Eventual filmaţi-vă fiecare testul şi comparaţi. Ulterior, puteţi efectua fiecare un test şi pe un NPC.
     
  6. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    nu este vorba despre vreo confuzie în cazul meu. fragmentul la care vă referiţi arată aşa:
    şi mă refeream acolo la o diminuare (scădere, dacă termenul este mai pe înţeles) din valoara totală a daunelor noastre maxim posibile ce se datorează ratărilor adică a laserelor pe care le-am tras în inamic (deci consumat) dar care nu şi-au atins ţinta.
    am făcut odată un calcul destul de riguros, în condiţii cît mai ideale: trăgînd într-un sibelon, stînd pe loc, considerînd muniţia consumată pentru distrugere şi raportînd-o la daunele pe care trebuia să le dau reieşite din valoarea hp-ului şi a scutului unui sibelon. am repetat testul de mai multe ori şi fiecare test a fost filmat pentru a nu face nici o aproximaţie asupra daunelor pe care l-am dat. rezultatul a fost descurajant, aproximativ 40% din muniţia consumată pentru distrugere în joc este pierdută prin aceste diminuări aplicate daunelor maxim posibile.
     
    ђyPΞR și bahadar apreciază asta.
  7. Nu contest că ați fi efectuat respectivul test, dicutăm totuși despre niște posibile lasere "defecte" și nu despre rata ratărilor, rata pe care o putem încadra în așa numita mecanică a jocului...creată de dezvoltatorul jocului.
     
  8. bahadar

    bahadar User

    Nu spun ca sunt "defecte", cer doar o verificare a contului pe partea de dmg... Sunt diferente la dmg intre conturi echipate identic. Nu sunt primul care vede problema asta. Probabil depinde cand a fost creat contul sau alt criteriu care face diferenta... Va spun sigur ca s-au facut teste si s-au amuzat copios 2 jucatori full upgrade, cel cu 45 la registru dadea daune mai mari celui cu 50 la registru (vorbim doar de laser).

    De aici trag concluzia ca laserele celui cu 50 la registru foloseau mai mult "partea de jos" a acestei marje de 25% in mod constant. De ce?

    De aceeasi problema am si eu parte, ating maximul de dmg doar cel mult 8% din salvele lansate. Un jucator cu toate munitiile la dispozitie si ful LF3 are sanse 50/50 in fata acestor LF4 (poreclite) care in cea mai mare parte, produc daune de LF3. Nu vreau sa bat apa-n piua si sa ma repet, dar v-am mai spus ca dmg-ul meu maxim atins a fost cu 13K sub cel al altei nave identic echipate. Am pierdut vreo 20 de minute facand treaba asta. Dar nici macar o data (la 20 de minute!!!) nu am dat dmg-ul pe care el il dadea la fiecare 7-8 salve. De aici trag concluzia ca am primit marfa expirata :D Nu zic defecta...
     
    RedStar, *N!NO*, ђyPΞR şi o altă persoană apreciază asta.
  9. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    sunt foarte mari şanse să ai dreptate.
    pe vremea cînd nu exista registrul pilot şi terminarea unei GAMMA era destul de anevoioasă chiar şi pentru jucători FE şi foarte experimentaţi, unii dintre noi ne foloseam de avantajul cunoştinţelor despre viteza npc-urilor pentru a finaliza valurile foarte dificile de kristallini şi sibeloniţi. "regula" spunea că trebuie să ai pe navă zece motoare şi acestea să nu fie deloc upgradate, în acest fel dobîndeam o viteză egală cu a cîrdului de kristallini care nu aveau raza de tragere suficient de mare să ne atingă dar noi îi puteam selecta şi le puteam crea daune, jucam astfel pe diagonala hărţii cu clik-uri pe minimap (jucătorii vechi ştiu despre ce vorbesc) şi "rezolvarea" npc-urilor de viteză era o joacă pentru noi. una peste alta, vreau să spun că pe vremea aceea jucam pe două conturi iar pe unul dintre ele "formula" cu zece motoare mă îndepărta de kristallini aşa că trebuia să folosesc doar nouă motoare iar pentru celălalt cont erau necesare zece motoare pentru o viteză corespunzătoare, deci există diferenţe între conturi chiar dacă este vorba despre acelaşi tip de navă şi aceleaşi echipamente.
     
    ==H*Y*P*E*R*I*O*N==, *N!NO*, ђyPΞR și alți 2 apreciază asta.
  10. *N!NO*

    *N!NO* User

    Exact despre asta asta e vorba in propozitie! Ar trebui o verificare si eventual reglare daca e necesar, a dauneleor celor care sesizeaza suportul sau forumul in aceasta privinta. Mai ales daca e vorba de jucatori experimentati, clar ca nu se plang aiurea.

    Din ce stiu eu se primesc raspunsuri seci, de genul: Daunele sunt in parametri normali! :) Si se inchide discutia, fara verificari amanuntite...
     
    ђyPΞR și Miuriel apreciază asta.
  11. vangard531

    vangard531 User

    Baieti i-mi pare rau sa va spun dar a-ti facut cam tarziu testul asta ,mai inainte trebuia sa faceti testul in care o nava de acelasi fel ca a ta, mai slab dotata si avind cu cel putin 10 lf4 mai putin ca tine, da mai tare ca tine.Eu am scris la suport de mi s-a acrit, nu mai zic de cate teste am facut si degeaba nu ma asculta nimeni, asa ca o diferenta de 13 k la lasere e nimic,atunci cand vezi ca vine unu mai slab ca tine cu mult ,si el trage mai tare in tn.Asta este specific la jocul asta sa nu fi ajutat niciodata ,indiferent ce ceri.Joc de 5 ani , si sincer i-mi pare rau ca m-am apucat de el.Daca stiam ca asa se procedeaza nu ma apucam in ruptu capului de acest joc,cel putin in ultima vreme este o delasare totala la capitolul asta.Inainte cat de3 cat se incerca cat de cat sa se faca ceva dar acum inafara de amenintari s-au raspunsuri in 2 peri n-ai sa primesti.
     
  12. Cam vag, dar poate fi verificat...pot sa-ti dau un exemplu care se intampla pe un cont la aceeasi nava(deci echipata la fel):sunt pe Goliath dau dmg max 10 mediu 9 schimb prin warp pe spearhead(sau citadel si aici este aceeasi problema)si revin prin warp pe Goliath iar dmg max devine 9 mediu 8.-poate fi considerat bug sau eroare si incadrat la rubrica respectiva...dar rezolvabil prin resetarea paginii de joc
     
  13. *N!NO*

    *N!NO* User

    Nu are de-a face cu nici un warp, pur si simplu asa stau lucrurile din pacate. Cu PC restartat, cu cookies si mem. cache sterse, cu tot... Am vazut si eu teste la care cel cu nava mai "slab" dotata, dadea daune mai mari!
     
    ђyPΞR apreciază asta.
  14. vangard531

    vangard531 User

    Hai sa fiu si mai concis.am 5 hale cu 5 nave,cu vengu fara update pe lasere si lf3,trageam mai tare ca si cu venomul,care are 5 lasere in plus, erau lf4 in loc de lf3,si updattate la maxim,mai mult, am observat la venom ca pe masura ce faceam update la lf4 ptr. a ajunge la nivel maxim mie i-mi scadea dmgul in loc sa creasca.Acum m-am linistit, din cauza ca trag cu toate navele la fel de slab,ca m-a pus d.... si am facut update si la alte lasere decat lf4.Si uite asa acu cu vengu desi am doar 1 singur lf3 pe el si acela la level16 trag mai putin decat atunci cand nu aveam de loc lf4 pe el si nici un laser updattat,de rasu lumii !
     
  15. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    există nişte bug-uri destul de elaborate în zona halelor de hangar şi a echipamentului navelor. cine este avizat şi ştie să le coreleze cu warp-ul navelor face o "figură frumoasă" pe joc probabil că tu ai nimerit din întîmplare efectul invers al fenomenului.
     
    ==H*Y*P*E*R*I*O*N== și relax apreciază asta.
  16. Se cunosc! Vedem cine plânge la lăsarea cortinei... ;)
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.