email

Discuție în 'Probleme generale' creată de luciferares, 7 Feb 2014.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. unde pot sa fac cerere ptr a vedea daca sunt in blacklist sau nu, ca vreau sa skimb emailu si nu pot din cauza ca nu primesc emailu ptr pasul 2. ms ptr ajutor
     
  2. Hermes

    Hermes Guest

    Contacteaza suportul jocului.
     
  3. si eu am cam aceiasi problema numai ca adresa mea de mail a fost reciclata pt ca nu am mai folosit-o citeva luni .acum mi-am facut alta adresa si nu stiu cum sa procedez sa o inlocuiesc pe cea veche fara sa fac vreo nefacuta .daca se poate sa-mi zice-ti si mie cum sa procedez va ramin dator de cinste . multam anticipat
     
  4. Contactezi suportul şi le spui despre reciclatul adresei. Te vor sfătui ei ce ai de făcut.
     
  5. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    în cazul imposibilităţii accesării adresei de mail pe care figurează contul nu prea mai ai nici o altă opţiune. dacă suportul furnizorului de mail nu a reuşit să te ajute (pentru că nu mai ştii întrebările de siguranţă, nu ai specificat, la crearea adresei, un mail adiţional sau un număr de telefon la care să ai acces) din partea bp nu vei primi nici un ajutor căci nu ai cum să demonstrezi că eşti adevăratul creator şi utilizator al contului tău de joc.
     
  6. Nu furnizaţi informaţii false!

    Dacă i-am recomandat să contacteze suportul pt. a fi îndrumat de acolo ce are de făcut, am făcut-o în cunoştinţă de cauză.
     
    yellow_flash apreciază asta.
  7. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    nu ştergeţi postarea în întregime ca apoi să citaţi trunchiat !
    1. nu am insinuat cum că aţi fi în "necunoştinţă de cauză". cînd eu am răspuns în temă intervenţia dumneavoastră era nenăscută.
    2. afirmaţia mea pe care aţi citat-o era însoţită de vreo doi de "dacă" care explicau cînd şi de ce bp nu te ajută în astfel de situaţii.
     
  8. Buna seara
    aceeasi probleme, skimb email si nu pot din cauza ca nu primesc emailptr pasul 2.
    ce ar fii de facut, sportul ma ajutat si nu prea(adica tot nu am putut schimba adresa de gmail).Altceva se mai poate?
    multumesc mult
     
  9. eu am primit doua mail-uri de la bp ca raspuns la solicitarea mea in care mi se cere sa trimit xxxxxxxxxxxxx
     
  10. Hermes

    Hermes Guest

    Discutiile cu suportul sunt confidentiale. Daca suportul v-a rugat sa-i puneti la dispozitie acea documentatie, cu siguranta a facut-o pentru a va identifica si a va rezolva solicitarea. Bineinteles , nu sunteti obligat sa trimiteti nimic si astfel se ramane la situatia actuala.
     
    yellow_flash apreciază asta.
  11. mi sa parut ciudata sa trimit toate cele pt o simpla adresa de mail .daca verificau mailurile trimise catre mine vedeau ca da eroare .pe linga asta nu am scanner .dar ma rog o sa incerc sa trimit
     
  12. Chiar aşa?! :eek:

    ©ØrrØsivΞ, Joi la 17:40 ... WIΖΛΓΔ, Joi la 19:19

    Chiar aşa?! :eek:

    Chiar aşa....

    ...important e să primească un răspuns oficial din partea furnizorului de e-mail. În intervenţia dvs., e categorică imposibilitatea de a fi ajutat de BP.

    Postarea de joi se va şterge, după ce veţi confrunta ceea ce vă aduceţi aminte că aţi scris şi ceea ce aţi scris.

    Ai verificat ca nu cumva e-mailul de confirmare să-l primeşti îm folderul spam / bulk al clientului de e-mail?
     
  13. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    1. admit că puteam să nu văd intervenţia dumneavoastră deşi sunt foarte atent la aspecte de felul ăsta. fie şi un lup halit de oiţa cu multe privilegii ! :rolleyes:
    2. revin şi afirm din nou: erau doi de "dacă" care specificau în ce condiţii nu te ajută bp
    3. cînd vreau să fiu categoric nu folosesc dubitativul sintagmei "nu prea mai ai nici o altă opţiune."
    4. memoria-mi funcţionează bine. primiţi mulţumirile mele pentru "ajutorul" acordat în procesul de acreditare a acestui fapt! :)
     
    Modificat ultima dată: 17 Feb 2014
  14. Salutare tututror am si eu o problema foarte mare mi sa furat contul jucam pe europa globala 7 la compania eic aveam nava goliath full iris apis 3 havok 1 hercules kronos facut aveam 10 lf4 full lf3 full bo2 pet lvl 15 26 de puncte la registru aveam numele †Hoschi†[»ŁΛ«] si acuma este la compania mmo si are numele HUNTER va rog frumos sami dati contul inapoi si sami aratati toate convorbirile facute,eu nam dat parola nimanui eu aveam 2 emaluri unu era cu contul meu si unu de distractie cel care aveam contu il aveam in lista pe cel care il aveam de distractie va rog rezolvati cat mai repede
     
  15. Te adresezi suportului şi vezi acolo ce se poate rezolva.

    Bineînţeles, uitasem de guvernul din umbră, iluminaţii etc., etc. :eek:



    2 ;), Plevna a căzut! :rolleyes:

    Chiar aşa?! :)

    "căci", în cazul de faţă ("deoarece", "fiindcă" etc.), nu introduce o propoziţie condiţională ci una cauzală.


    ...nu are nimic dubitativ! ("...nu vei primi nimic..." vs. "...s-ar putea / cred că / posibil să nu primeşti...").

    Tocmai, pt. că nu există "să nu te ajute" altfel decât dacă nu urmezi instrucţiunile suportului ori,în cazul sfatului dat de dvs., rezultă a fi inutil a se adresa suportului, plecând de la refuzul furnizorului de e-mail.
     
    Modificat ultima dată: 17 Feb 2014
    yellow_flash apreciază asta.
  16. WIΖΛΓΔ

    WIΖΛΓΔ User

    norocul nostru că semantica nu se lasă guvernată de regulamentul acestui forum !
    dacă o faceţi pentru cei capabili să înţeleagă e în zadar, ei au priceput deja...

    ps: negaţi cumva că există privilegiaţi ? citiţi forumul de pe un cont ce nu scrie cărămiziu. :)
     
  17. Silviu

    Silviu User

    @©ØrrØsivΞ: Eu ma aflu intr-o situatie asemanatoare, am contul de joc conectat cu un email la care nu mai am acces pentru ca nu l-am mai folosit de 2 ani de cand m-am lasat de joc, nici parola contului nu o stiu, ma conectez la joc folosind conexiunea la contul meu de Facebook realizata cu ceva timp inainte de a parasi jocul, specific ca m-am reapucat de joc la inceputul lui Dec 2013. Din punct de vedere al securitatii, contul meu este mai sigur ca oricand intradevar, nimeni nu cunoaste datele de acces, iar contul meu de Facebook este imposibil de accesat fara sa imi furi telefonul, dar ma frustreaza faptul ca ratez toate newsletterele BP cu coduri bonus.

    Deci crezi ca suportul ma poate ajuta in aceasta privinta sau nu are rost sa le irosesc timpul lor cat si al meu?

    Multumesc in prealabil.
     
    ~~Dark~Star~~ apreciază asta.
  18. Hermes

    Hermes Guest

    Cu siguranta, trimitand sesizare suportului, vei primi toate informatiile necesare schimbarii adresei de mail.
     
    Silviu apreciază asta.
  19. PACIFISTUL

    PACIFISTUL User

    cum am spus am revenit cu noutati - am recuperat ID ( ceea ce va doresc si voua )
    am insa alta nedumerire: cum produc XENOMIT? in scilab modul xeno e la nivel 17 dar am xenomit - 0

    imi cer scz dar nu am stiut unde sa postez
     
  20. xenomit il aduni de la npc-uri distruse,tip boss,cubi,sau il iei de la licitatie.
    In skylab ai modul xeno,dar ala produce un inlocuitor al xenomitului,ce se foloseste doar in skylab,pt rafinare automata de promerium
     
    PACIFISTUL apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.